• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Probleme na Kosovu rešavati korak po korak

Izjava Borisa Tadića da je potrebno omogućiti kretanje i snabdevanje jedinica Kfora i nesmetano kretanje Euleksa je razuman, racionalan i balansiran recept za rešenje problema na KiM, smatraju analitičari.

Bivši ambasador Srbije u Nemačkoj i politički analitičar Ognjen Pribićević rekao je za Tanjug da takav predlog doprinosi da se, umesto trenutno zamrznute situacije na severu Kosova, otpočne s rešavanjem problema metodom "korak po korak".

“To bi mogao da bude način da se postepeno ide u pravcu rešavanja sukoba, jer je u ovom trenutku najvažnije obezbedi kakav-takav normalan život na severu Kosova i Metohije", izjavio je Pribićević.

Kako je pojasnio metoda "korak po korak" znači, dodao je da se Kfor pusti da prolazi, što bi im obezbedilo logistiku, a istovremeno je važno da Kfor prestane s nasilnim pokušajima da ukloni barikade,

Savetnik Centra za međunarodne bezbednosne odnose ISAC fonda Milan Pajević ocenio je danas da je u interesu Srbije da se omogući sloboda kretanja međunarodnim misijama na severu Kosova, jer će time Beograd dobiti komparativnu prednost i mogućnost da inicira i vodi pregovore o statusu južne srpske pokrajine.

Pajević je u izjavi Tanjugu rekao da je poziv predsednika Tadića da se omogući sloboda kretanja Kforu, ali i Euleksu uz uslov da ne prevozi predstavnike kosovskih institucija, razuman i balansiran receprt za prevazilaženje ne samo trenutne krize, već i za sve naredne mesece i godine koje su pred nama.

"Toga za sada, nažalost, nije bilo u dovoljnoj meri, ali jasno je da sada preovlađuje jedan razložan i pritom proaktivan stav naše strane. To je korisno jer je logično da je u interesu Srbije da inicira i vodi procese pregovaranja, ne samo u vezi sa Kosovom, već i svim ostalim", naveo je Pajević.

On je, međutim, dodao da je u poslednjih deset godina Srbija propustila veliki broj prilika i da je sada, kada su stvari otišle u "nesrećnom pravcu", veoma teško ispravljati greške koje su i sa naše strane i sa strane međunarodne zajednice činjene u poslednjoj deceniji.

Pajavić posebno apostrofira Ahtisarijev plan, za koji, tvrdi da ga mnogi domaći političari nisu ni pročitali, a još manje shvatili, a posebno čenjinicu da u okviru tog plana postoje šanse za bolju zaštitu srpskog naroda na KiM.

"Maksimalna zaštita je ono što se u ovom trenutku može ispregovarati sa međunarodnom zajednicom i kosovskom stranom i u tom smislu rukovodstva Srbije u poslednjoj deceniji se nisu dovoljno bavila ponudama iz Ahtisarijevog plana.
On je dodao i da je potrebno puno svesti, racionalnosti i pragmatičnosti u tretiranju kosovskog problema, a da svega toga do sada nije bilo.

"Čini mi se da stvari sada pokušavaju da se popravljaju. Pokušaji predsednika Tadića i nekih drugih ljudi idu za tom trezvenijom polikom, ma koliko da je to tesko posle silnih propuštenih prilika i mnogo godina koje su prošle", zaključio je Pajević.

Lider Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović, međutim, smatra da se izlaz ne može tražiti u stavu predsednika Srbije Borisa Tadića da treba omogućiti normalno kretanje misiji Euleksa na severu Kosova, pogotovo nakon nedavne podrške Srbima na barikadama da ih vlast u Beogradu podržava, .

"Jasno je da predsednik nema mogućnost da donosi operativne odluke koje bi bile sprovedene na severu Kosova, ali je baš zbog toga na vreme trebalo promeniti politiku, ne donositi besmislene deklaracije poput poslednje iz jula, oštro se suprotstaviti političkim ispostavama antievropskih partija iz Beograda koje kontrolišu takozvane institucije na severu", izjavio je Jovanović za Tanjug.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je sinoć da je neophodno obezbediti mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji, omogućiti kretanje i snabdevanje jedinica Kfora, kao i nesmetano kretanje Euleksa, pod uslovom da ne prevozi pripadnike prištinskih institucija.

"Snabdevanje Kfora i kretanje Kfora je obaveza na osnovu Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu, koji je naša država prihvatila, kao i Rezolucije 1244 SB UN. Kretanje Euleksa je omogućeno Planom od šest tačaka generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, koji je odobrio SB UN", podsetio je predsednik Tadić.

On je pozvao Srbe da se uzdrže od bilo kakvih akata nasilja i reakcija na moguće provokacije koje bi opravdale upotrebu sile protiv njih, jer bi, kako je kazao, svaki takav potez vodio daljem zaoštravanju krize i udaljio nas od postizanja rešenja na severu KiM

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image