Skupština Srbije završila je danas raspravu o izmenama i dopunama Zakona o Ustavnom sudu, a narodni poslanici su imali ozbiljne primedbe na ažurnost rada najvišeg pravosudnog organa.

Poslanik LDP Judita Popović izjavila je da je došlo do "zagušenja" Ustavnog suda, jer ima oko 7.000 nerešenih ustavnih žalbi, a skoro polovina tih žalbi je u vezi sa povredom prava građana na Ustavom zagarantovano pravo na suđenje u razumnom roku.

"Ako se građani žale na povredu tog prava zaista je ironično da na kraju stignu do Ustavnog suda, pa i Ustavni sud na identičan način povređuje njihova prava, jer godinama stoje predmeti nerešeni u tom sudu", rekla je Popović.

Poslanik LDP Bojan Đurić istakao je u Ustavnom sudu ima odličnih stručnjaka, ali i da postoji "jedan krug ljudi koji su birani za sudije Ustavnog suda po partijskim kvotama".

"Prečesto postoji direktan politički uticaj Vlade, predsednika Republike, vladajućih struktura na sam postupak pred Ustavnim sudom", naglasio je on i dodao da je "to posledica i relativno niskog, ličnog, moralnog i profesionalnog kredibiliteta ovako izabranih sudija Ustavog suda”.

Poslanik SRS Vjerica Radeta rekla je da su sudije Ustavnog suda pokazale više puta da nisu ni samostalne, ni nezavisne, "već umesto da zaštite ustavnost i zakonitost štite isključivo interese vladajuće većine".

Ona je ukazala i na to da Ustavni sud po deset godina utvrđuje da li je neki akt u skladu sa Ustavom, dok je poslanik iste stranke Petar Jojić naveo da se zakoni donose, a u praksi ne mogu da se dobro primene.

Poslanik Zoran Krasić (SRS) je rekao da će posle izmena i dopuna Zakona sudije Ustavnog suda “biti zaštićene kao međedi”.

"Imaće potpuno drugačiji način odlaska u penziju, potpuno drugačiji način utvrđivanja penzijskog osnova.Režim štiti stubove koji čuvaju treću mafijašku koalicionu Vladu DS", istakao je on.

Šef poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija je istakla da se nekoliko godina sprovodi ozbiljna reforma pravosuđa, da daje prve pozitivne efekte, kao i da pravosuđe još nije zaokruženo u reformskom procesu i da treba tragati za boljim rešenjima.

Kolundžija je rekla da sadašnji sistem nije gori od onog koji je reformisan.

“Nije istina da je u ovoj reformi slušan bilo ko osim potrebe da se ovaj sistem reformiše kako bi građani dobili ono što je za njih važno, a to je efikasno sudstvo koje će obezbediti ostvarivanje njihovih prava”, naglasila je Kolundžija.

(Fonet)