• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić u etno selu Belo Blato

Boris Tadić i Bojan Pajtić obišli su danas etno-centar Belo Blato, nadomak Zrenjanina, a Tadić je tom prilikom rekao da je inicijativa u formiranju tog centra pravi primer iskorišćenosti šansi u jednoj sredini.

Ova poseta bila je prilika i da pitanja predsedniku Srbije Borisu Tadiću postave i deca.

Na pitanje devojčice iz ovog sela, koju je interesovalo da li je "dobro biti predsednik", Tadić je, uz osmeh, odgovorio:

"Da li je dobro biti predsednik? Ne znam da li je dobro. Za mene ne znam koliko je dobro", rekao je predsednik Srbije. Dodao je da se nada "da je to dobro" za tu devojčicu.

Predsednik Srbije je u obilasku etno sela izjavio da je to primer kako su iskorišćene šanse koje mogu da postoje u jednoj sredini i kako je obezbeđena egzistencija za stanovništvo.

"Resursi svuda postoje, ali treba ih otkriti i iskoristiti. Pohvaljujem Bojana Pajtića i vladu Vojvodine što su podržali ovu inicijativu", rekao je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima ova inicijativa, koja podrazumeva očuvanje identiteta i običaja , povećava turistički potencijal cele oblasti.

"Svi stranci žele da vide nešto novo i svaki lokalni identitet treba sačuvati - srpski, vojvođanski i identitet Belog Blata u kojem se, kako sam čuo govori četiri jezika. To je fascinantno", dodao je Tadić.

Na pitanje novinara o primeni strategije ruralnog razvoja on je odgovorio da je ona već u toku i da je povezana sa koncepcijom decentralizacije, koja, kako je rekao, čeka naše društvo.

Tadić je rekao da se ne slaže sa decentralizacijom po kojoj bi Srbija bila podeljena u regione, već da se zalaže za to da se nadležnosti prenesu na lokalne sredine, i da taj prenos bude primeren potencijalima tih sredina.

"To je pitanje stabilnosti razvoja zemlje. Međutim potrebno je da se očuva centralna uloga države", kazao je on.

Upitan koje je važne korake potrebno sprovesti kako bi se unapredila poljoprivredna proizvodnja u Vojvodini, konkretno u Banatu, Tadić je naveo da su to navodnjavanje, ulaganje države u infrastrukturu, delovanje savetnika u poljoprivredi, i izgradnja kanalske mreže.

Prema njegovim rečima sistem navodnjavanja je od ključnog značaja, jer se time obezbeđuje povećanje prinosa, a danas se samo tako može konkurisati poljoprivrednim proizvođačima u regionu i Evropi.

Potrebne su i investicije u genetiku, kao i promena načina držanja stoke i obrade zemlje, istakao je Tadić.

"Oni koji se drže starog načina ne mogu ni da se žale na loše prinose", dodao je on.

Tadić je posebno istakao značaj izgradnje kanalske mreže, jer kada ona bude završena "u Srbiji više nećemo morati da se uzdamo u Boga i nebo".

Poželevši dobrodošlicu predsedniku Srbije rukovodioci centra u selu Belo Blato napomenuli su da je ovo mesto u kojem su se oduvek slavila dva Božića, dve Nove godine i dva Uskrsa.

Meštani u selu u kojem žive 22 nacionalne zajednice, u kojem se govori sedam jezika, a ima 1.377 stanovnika, uručili su Tadiću poklone.



U školi, koja ima 140 đaka, uči se slovački, mađarski i srpski jezik, kao i vaninstitucionalno bugarski zahvaljujući angažovanju ambasade Bugarske, a stanovnici govore i beloblaćanskim jezikom, koji je jezik univerzalne komunikacije, jer je objedinio sve jezike kojima se služe meštani.

Dugoročni projekat razvoja, unapređenja i promovasanja vojvođanskih sela "Etno kompleks Carska bara -Belo blato" pokrenut je 2004. godine zajediničkim naporima Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu prirode sredine, Mesne zajednice Belo blato i istoimene Fondacije.

Etno centar izgrađen je tokom 2005/2006. godine i sastoji se od etno kuće, etno dvorišta, etno nadstrešnice i etno suvenirnice.

Etno kuća izgrađena je kao simbol očuvanja kulturne baštine i kao dobar primer tradicionalne tolerancije višenacionalne zajednice Belog Blata.

Po uzoru na prve kuće u selu, etno kuća je izgrađena od prirodnih materijala i u tradicionalnom stilu gradnje.

Meštanke su svojim umećem opremile i tradicionalnim vezom ukrasile unutrašnji prostor.

Etno dvorište sadrži: trap za skladištenje zimnice, đeram, dvorišnu pećku, jednu od retkih u Vojvodini koja je u funkciji, kokošarnik sa kućicom za ptice, kotarku sa svinjcima i kućicu za psa.

Etno nadstrešnica je u tradicionalnom stilu gradnje, otvorenog tipa sa krovom pokrivenim trskom i ima višenamensku funkciju, pre svega namenjena je za edukativne aktivnosti.

Etno suvernica je mesto za promociju i prodaju rukotvorina žena i meštana, izgrađena je u tradicionalnom stilu gradnje sa trščanim krovom i namenjena je za prodaju autentičnih predmeta od drveta i trske, tradicionalnih vezenih predmeta, grnččarije, pletiva, slika i sl.

U okviru kompleksa nalazi se i Međunarodni istraživački centar.

Pre posete Belom Blatu, Tadić je boravio u Zrenjaninu.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image