Pitanju su, pored predsedničkim kandidatima, upućena i nosiocima lista za parlamentarne izbore i prvim kandidatima na tim listama. Vodeće političke ličnosti Srbije treba da jednostavno odgovore da li imaju plan za povećanje tolerancije i smanjenje nasilja nad LBGT osobama i kakav je njihov stav prema održavanju parade ponosa.

Kako je navedeno u saopštenju, GSA je odlučila da u kampanji za predstojeće izbore postavi pitanja kandidatima u vezi statusa LGBT populacije u Srbiji, stanja ljudskih prava LGBT osoba i njihovih programa vezanih za tu temu, i na taj način omogući glasačima da steknu što jasniji uvid u stavove koji će LGBT osobama biti bitni prilikom odlučivanju za koga će glasati.

GSA je kandidate na izborima pitala i kakav je položaj LGBT osoba u Srbiji, po njihovom mišljenju, i kakve će mere preduzeti kako bi se povećala tolerancija, a smanjilo nasilje prema LBGT populaciji.

"Da li ćete vi i vaša politička stranka u sledećem sazivu parlamenta podržati Izmene i dopune Krivičnog zakona Republike Srbije koje se odnose na uvođenje instituta zločina iz mržnje", jedno je od pitanja koje je GSA uputila kandidatima na parlamentarnim i predsedničkim izborima.

GSA je upitala i kakav je stav učesnika na izbori o održavanju Parade ponosa i da li će je podržati svojim prisustvom ili na neki drugi način, kao i zašto na izbornim listama nema LGBT osoba i da li će preduzeti neke korake da im to omoguće u nekim od narednih izbornih ciklusa.

GSA će sve dobijene odgovore prezentovati u okviru kampanje "Bitno je!" na sajtu gsa.org i društvenim mrežama.

Akcija se sprovodi sa ciljem da predstavi stavove kandidata i kandidatkinja u vezi položaja LGBT populacije i konkretne mere koje će kandidati preduzimati za smanjenje nasilja i diskriminacije i povećanja tolerancije prema ovoj populaciji ukoliko dođu na vlast, navedeno je u saopštenju.

(Tanjug)