Tenzije i konfrontacije predstavljaju ozbiljan rizik po stabilnost Kosova, u porastu su vandalizam, pretnje i napadi na objekte Srpske pravoslavne crkve, istakao je gensek UN u izveštaju o kojem se večeras raspravljalo na Ist Riveru u Njujorku.

Ban je, u izveštaju, naveo da je u periodu od februara od maja 2012. godine povećan broj kriminalnih dela usmerenih protiv etničkih manjina na Kosovu, u odnosu na isti period lane.

Generalni sekretar UN upozorio je da je u istom periodu smanjen broj povratnika na Kosovo, na koje se u poslednja tri meseca dobrovoljno vratilo samo 136 ljudi. Među njima je 33 Srba, 10 Roma, 83 Aškalija, osam Bošnjaka i dva Albanca. To je za 48 odsto manje povratnika u odnosu na isti period 2011. godine, kada su se vratile 264 osobe.

Tenzije i konfrontacije predstavljaju ozbiljan rizik po stabilnost Kosova i regiona, ističe se u izveštaju i upozorava da i dalje postoji značajan otpor kosovskih Ablanaca zakonskim merama kojima se štiti srpska kulturna i verska baština na Kosovu.

Ban je naglasio da i dalje postoji raskorak između obaveza koje su kosovske vlasti po tom pitanju preuzele i njihove implementacije u praksi.

Generalni sekretar UN istakao je da se međunarodna zajednica nada da će napredak na putu ka Evropskoj uniji i normalizacija odnosa između Beograda i Prištine postepeno "skrajnuti" izvore tenzija.

Izveštaj šefa UN podeljen je ambasadorima država članica Saveta bezbednosti pre održavanja srpskih izbora na Kosovu, koje je Ban opisao kao "inicijalnu kapislu" za niz nerešenih pitanja.

Šef UN je ocenio da će prostor za dijalog Beograda i Prištine u narednim mesecima biti skučen, što bi moglo rezultirati podizanjem tenzija.

"Prostor za pregovore mogao bi biti skučen, posebno ukoliko se ne sačuva mir ili usled nesmotrenih reakcija javnosti na incidente i provokacije. Neopravdana hapšenja ili ratoborne izjave vode ka rastu tenzija i nasilju", naveo je Ban.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić na današnjoj sednici Saveta bezbednosti istaklao da ono što Srbija traži je pravedno okončanje kosovskog sukoba, izjavio je, uz ocenu da maksimalistička i jednostrana rešenja ne mogu uputiti Zapadni Balkan na put evropske budućnosti.

"Istorija nas uči da kada jedna strana dobije sve, druga čeka na povoljnije okolnosti koje će joj omogućiti da vrati ono što joj je, kako smatra, oteto", napomenuo je Jeremić.

Današnji pobednik sutra postaje poražen, ukazao je Jeremić, konstatujući da se tako neprijateljstva nastavljaju vekovima.

Demokratska Srbija je odlučna da okonča to uništenje, izjavio je Jeremić.

On je ocenio da civilna misija UN (UNMIK) predstavlja ključni element mira na Kosovu, ali je dodao da se ne znaju detalji "rekonfiguracije" Euleksa i "strukturalnih promena" misije Evropske unije (EU).

Jeremić je zahvalio UNMIK, Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju i Kforu zbog napora uloženih kako bi se srpski parlamentarni i predsednički izbori održali na Kosovu.

Uz konstataciju da se stiče utisak da na Kosovu albanska javnost postaje sve više neprijateljski orijentisana prema nastavku bilo kakvih pregovora Beograda i Prištine, Jeremić je izjavio da srpska strana, u potpunosti, podržava taj dijalog.

Jeremić je rekao da je oslobađajuća presuda povodom optužnice za ratne zločine protiv bivšeg komandanta OVK Fatmira Ljimaja šokirala javnost u Srbiji, ali je okarkaterisao kao ohrabrujuću odluku tužilaštva Euleksa da uloži žalbu.

Što se tiče tvrdnji o trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji, Jeremić je ocenio da bi nedostatak transparentnosti prilikom sprovođenja istrage Euleksa trebalo da izazove zabrinutost.

Pitanja vezana za odgovornost, mandat, nadležnost, zaštitu i relokaciju svedoka nisu dobila adekvatne odgovore, izjavio je Jeremić.

Srbija je, pristajanjem da ne organizuje izbore na Kosovu 6. maja, počela da prihvata realnost njegove nezavisnosti, rekao je večeras na sednici Saveta bezbednosti UN Šef diplomatije Kosova Enver Hodžaj.

"Srbija je organizovala izbore uz saradnju međunarodne zajednice. To je bio važan korak za Kosovo, jer je Srbija priznala da ne organizuje bilo kakve aktivnosti na Kosovu, 13 godina posle rata. To je dobar znak da Srbija počinje da prihvata realnost nezavisnog Kosova", rekao je Hodžaj.

On je na sednici istakao da su kosovske vlasti veoma zabrinute zbog situacije u tri opštine na severu Kosova.

"Srbija i dalje nastavlja da krši rezoluciju 1244 i drži policijske strukture u tim opštinama. Srbija želi tu da održi status kvo koji bi trebalo da dovede do otcepljenja te teritorije... Grad (Kosovska) Mitrovica nije podeljen rekom Ibar, već strahom, koji te strukture šire sa severa Kosova", istakao je Hodžaj.

On je poručio da "nasilje mora da prestane i da Srbija mora da povuče svoju policiju i strukture sa severa Kosova", dodajući da se Kosovo protivi "svakoj ideji deljenja teritorije i promene granice".

Šef kosovske diplomatije je naveo da je za njegovu vladu "integracija 30.000 kosovskih Srba sa severa ključno pitanje" i da je Priština rešena da nastavi dijalog sa njima kako bi se potpuno integrisali.

(MONDO/agencije)