Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić potvrdio je danas da preko ovlašćenih lica sprovodi nadzor nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti kod svih operatora mobilne telefonije u Srbiji.

Iako nadzor nije okončan, do sada konstantovane činjenice ukazuju da je broj slučajeva pristupa "zadržanim podacima" bez naloga suda veoma veliki, što, kako smatra Šabić, jeste razlog za zabrinutost.

Zato su Poverenik i Zaštitnik građana nedavno, pokrećući pred Ustavnim sudom postupak za ocenu ustavnosti odredbe stava tri, člana 286 Zakonika o krivičnom postupku, predložili Sudu da donese privremenu meru kojom će do okončanja postupka za ocenu ustavnosti obustaviti primenu te zakonske odredbe, jer ista predstavlja "osnov" za pristupanje "zadržanim podacima" bez naloga suda.

Kako se navodi u saopštenju poverenika, predmet nadzora nije klasično prisluškivanje, već pristup takozvanim "zadržanim podacima" o komunikaciji, odnosno o podacima ko, s kim, kada, koliko dugo, odakle, kojim sredstvom komunicira a do sada konstatovane činjenice u okviru nadzora pokazuju da je broj slučajeva pristupa tim podacima bez naloga suda veoma veliki, što je razlog za zabrinutost.

Reč je o akciji velikog obima, kakva do sada u Srbiji nikada nije sprovođena, započeta je u martu 2012. godine, još uvek je u toku, a o njenim rezultatima će, pošto bude okončana, biti obavešteni nadležni i javnost.

Šabić je, kako se navodi u saopštenju, objasnio da je akcija nadzora nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti počela 22. marta i obuhvata sve operatore mobilne telefonije u zemlji - Orion Telekom, Telenor, VIP mobile i Telekom Srbije.

Kako smatra Šabić, obrada "zadržanih podataka", svakog pojedinačno, ali i svih zajedno i to u periodu od 12 meseci unazad, predstavlja ozbiljno zadiranje u privatnost građana.

Polazeći od toga Poverenik oduvek stoji na stanovištu da se i na obradu ovih podataka odnosi ustavna garancija iz člana 41, odnosno da je njihova tajnost nepovrediva, a da su odstupanja od toga dozvoljena samo na osnovu odluke suda radi vođenja krivičnog postupka ili zaštite državne bezbednosti", dodaje se u saopštenju.

Takvo stanovište je nedavno potvrdio i Ustavni sud odlukom o neustavnosti određenih odredbi Zakona o Vojnobezbednosnoj agenciji i Vojnoobaveštajnoj agenciji.

Nadzor je još uvek u toku i tek po njegovom okončanju biće podrobno analizirane sve relevantne činjenice, a kako se dodaje u saopštenju poverenika, reč je o veoma obimnom poslu i samo pismeni trag tog posla u vidu zapisnika će se nalaziti na možda više stotina strana.

(Tanjug)