• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Dačićevom kabinetu 17 ministarstava

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas Zakon o ministarstvima, kojim se utvrđuje da buduća vlada Srbije ima 17 ministarstva. Aleksandar Vučić i Dragoljub Mićunović ponovo oštro polemisali.

Ministrima u tih 17 ministarstava ostalo je ovlašćenje da u roku od 45 dana od stupanja na snagu Zakona o ministarstvima predlože razrešenje državnih službenika "koji ne ostvare rezultate", jer su odbačeni amandmani opozicije da es to iz zakona izbaci.

Kako je navedeno, Vlada utvrđuje prestanak rada na položaju rešenjem koje sadrži razloge zbog kojih je rad prestao. Protiv tog rešenja žalba nije dopuštena ali može da se pokrene upravni spor.

Za Zakon je glasalo 137 poslanika, dok je 69 bilo protiv.

Novu vladu Srbije će činiti sledeća ministarstva: Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo finansija i privrede, Ministarstvo spoljnih poslova, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo regionalnog razvoja i lokalne samouprave, Ministarstvo saobraćaja, Ministarstvo građevinarstva i urbanizma, Ministarstvo pravde i državne uprave, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvo zdravlja,
Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine, Ministarstvo kulture i informisanja,
Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike, Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija.

Zakonom o ministartvima se predviđa da Vlada Srbije za obavljanje poslova od značaja za AP Kosovo i Metohija, ljudska i manjinska prava, crkve i verske zajednice i dijasporu osnuje posebne službe.

Ovaj zakon stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom glasniku.

Mogućnost da budući ministri posle 45 dana mogu da razreše državne službenike čijim radom nisu zadovoljni bila je danas povod za novu polemiku šefova poslaničkih klubova SNS i DS, Aleksandra Vučića i Dragoljba Mićunovića, nakon što su demokrate takvo rešenje okarakterisale kao osnov za dalju politizaciju državne uprave.

Poslanici DS su naveli da će predložena izmena Zakona o ministarstvima prouzrokovati brojne probleme, pa i tužbe onih koji će biti razrešeni, a Vučić ih je optužio za "hajku protiv vladajuće većine".

"Slušam lekcije o tome kako ćemo da zapošljavamo naše kadrove. U zločinačko vreme radilo je 10.000 ljudi u administracijji, danas 'samo' 32.000 ljudi, a svi su partijski kadrovi DS i drugih stranaka. Vi nam ovde solite pamet i držite lekcije, a sve ste postavljali po partijskoj osnovi. O kakvoj političkoj čistki govorite, to vi radite i to ste vi radili", rekao je Vučić.

Vučić je istakao da SNS nema nameru da "čisti" ljude DS koji su dobro radili, i prognozirao da će napadi DS na SNS u narednom periodu biti još teži, jer su "ekonomski i lični interesi mnogih (iz DS) ugroženi".

"Razlikujemo se u tome što vi nikada nećete moći da kažete da postoje kriminalci koji moraju da se gone, a iz vaših su redova. Kako to da je 'mučenog' (Miroslava) Miškovića prestiglo pet-šest iz vaše stranke", kazao je Vučić, misleći na imetak vlasnika Delte.

"Hoćete da me naterate da uzmem obezbeđenje, jer na vašim partijskim biltenima stavljate 100 poternica, hoćete da mi se deca plaše odlaska u školu. Ništa mi nećete moći i danas i sutra ću se držati zakona i to je razlika između vas i nas", rekao je Vučić.

Na to je reagovao Mićunović rekavši da neće odustati od odbrane slobode i demokratije u parlamentu, a da je Vučić izneo samo paušalne ocene i kritike.

"Nećete nas ućutkati, ne bojim se ni hapšenja, i to sam već doživeo", poručio je Mićunović.

Vučić je odgovorio Mićunoviću da mu je "jako žao što se (Mićunović) toliko uznemirio":

"Nisam pominjao ono što je bilo vama u podsvesti, kao ono hapšenje koje vam je izletelo, kao i to ispadanje oružja iz kamiona, eto sada smo i to čuli", rekao je Vučić, i "priznao" da je učinio milion grešaka u životu, za razliku od "skoro bezgrešnog" Mićunovića.

On je ponovo prebacio DS-u da je od medija pravio partijske biltene, u vlasništvu te stranke, skrivenom ili neskrivenom i najavio da će uskoro oni koji su kupovali medije "uskoro sami da govore u čije su ime bili primoravani" da to urade".

On je Mićunoviću i DS poželeo "izvanrednu političku budućnost".

"Ako ste mislili da će skupština da bude gubilište SNS u kojoj ćete vi da izgovarate šta vam padne na pamet, a da odgovora ne bude, pa neće. Desetine miliona evra ste davali da bi vaše slike bile lepe, a naše crne", zaključio je Vučić.

U polemiku se uključila DS Jelena Trivan, koja je rekla da član 38 zakona, koji se odnosi na 420 državnih službenika, nije motivisan uštedama, već da bi vladajuća koalicija napravila prostor za zapošljavanje svojih poslušnika.

Na Vučićevu opasku da je DS vlast započeo svojevremeno pljačkom parlamenta i zlostavljanjem nekadašnjeg direktora RTS Milanovića, ona je pozvala koalicione partnere SNS "da zauzmu stav o petooktobarskim promenama i nelegalnom dolasku na vlast".

DS i DSS složni oko Kosova

Demokratska stranka i Demokratska stranka Srbije zatražile su od vladajuće većine da umesto obrazovanja Kancelarije i u novoj vladi ostane Ministarstvo za Kosovo i Metohiju.

Poslanici te dve stranke Goran Bogdanović i Slobodan Samardžić, tehnički i nekadašnji ministar za Kosovo i Metohiju, smatraju da gašenje tog ministarstva neće doneti ništa dobro, s obzirom na izazove koji su pred Srbijom kada je problem Kosova i Metohije u pitanju.

Na početku rasprave u pojedinostima o novim zakonskim rešenjima o vladi, o ministarstvima i o osnovama uređenja službi bezbednosti Srbije, Bogdanović je podsetio da je Ministastvo za Kosovo i Metohiju funkcionisalo pet godina.

Zamenik šefa poslanika SNS Jorgovanka Tabaković rekla je da niko u tom ministarstvu neće ostati bez posla, već da će biti preraspoređeni.

I DSS smatra da resor Kosova i Metohije treba da ostane u posebnom ministarstvu, a šef poslaničkog kluba te stranke Slobodan Samardžić ocenio je da će ukidanje tog ministarstva imati dosta loših efekata, budući da je Kosovo i Metohija najveći problem u državi.

"Zbog toga treba da ima poseban tretman, a to može biti samo posebno ministarstvo", kazao je Samardžić, inače nekadašnji ministar za Kosovo i Metohiju.

LSV je u raspravi amandmanom tražila, uz napomenu da su poslovi nekih ministarstava duplirani, da se Ministarstvo za finansije i privredu bavi samo finansijama, a da privreda bude prebačena u druga ministarstva.

DS i SPO smatraju i da resor dijaspore, umesto Kancelarije, treba da bude izdvojen u posebno ministarstvo, kako je to i do sada bio slučaj, a zbog veoma velikog značaja dijaspore.

Za 15 sati bila je zakazana posebna sednica Skupštine na kojoj se očekuje izbor nove Vlade Srbije, kasnila je više od tri sata.

Odbijeni amandmani na zakon o bezbednosti

Skupština Srbije usvojila je danas izmene Zakona o osnovama uređenja službi bezbednosti, koje predviđaju da će ubuduće funkciju sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost obavljati osoba koju imenuje i razrešava predsednik Republike.

Dosadašnje rešenje je bilo da tu funkciju obavlja šef kabineta predsednika države.

Izmenu zakona podržalo je 138 poslanka, protiv je bilo 52 poslanika.

Iz SPS, URS, SDPS, PUPS, JS i SNS, koji su predložili zakon, objašnjeno je da se novim rešenjem proširuje prostor demokratske civilne kontrole, jer sekretara imenuje i razrešava predsednik države, što je adekvatno zakonskom rešenju sadržanom u Zakonu o predsedniku Republike.

Protiv novog rešenja bili su opozicioni poslanici, koji smatraju da nije dobro što se tolika koncentracija moći stavlja u ruke jednog čoveka.

Aleksandar Vučić, budući ministar odbrane i potpredsednik Vlade, ranije je rekao da bi želeo da se bavi borbom protiv korupcije i kriminala, odbranom i bezbednošću, a mediji su navodili da je on kandidat za sekretara Saveta.

Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopuna Zakon o Vladi, kojima se odgovornost Vlade proširuje i na rad javnih agencija.

Za zakon je glasalo 139 poslanika, protiv je bilo 56, nije bilo uzdržanih, nije glasalo 19 poslanika

Prema imenama i dopunama Zakona, odgovornost vlade proširuje se " na imaoce javnih ovlašćenja na nivou Republike", jer je, kako se navodi, veliki deo poslova i ovlašćenja državne uprave prenet njima.

Propisano je i pravo ali i obaveza Vlade da "poništi, ukine ili stavi van snage propis ili opšti akt" javnih agencija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image