Parastos žrtvama održao je vladika Teodosije u crkvi Presvete Bogorodice pred stotinak meštana.

Ivan Jovović i Pantelija Dakić ubijeni su iz automatskog oružja 13. avgusta 2003. godine dok su se kupali u Bistrici, a njihovi drugovi DĐorde Ugrenović (20), Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12) i Dragana Srbljak (13) teško su ranjeni.

Euleks je krajem 2010. godine, usled nedostataka dokaza, zatvorio istragu koju je po dolasku na Kosovo preuzeo od UNMIK-a.

UNMIK je posle napada u Goraždevcu saopštio da je "nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru iz 'kalašnjikova' na 50-ak dece i mladih, većinom Srba iz goraždevacke enklave".

Kosovska policija je u istrazi saslušala 75 svedoka, među kojima i ranjene u napadu, a pretresla je i 100 kuća.

Očevi ubijenih dečaka tvrde da se zna ko je pucao na Ivana i Panteliju i da su to rekli i Kforu.

Ubistvo dece osudili su domaći i strani zvaničnici, a tim povodom održana je i hitna sednica Saveta bezbednosti UN.

Portparolka Euleksa Irina Gudeljević rekla je da zvanično zatvaranje istrage ne znači i odustajanje od potrage za počiniocima ubistva.

"Bilo koja zvanično obustavljena istraga u svakom trenutku može biti ponovo otvorena ukoliko se tužiocu na raspolaganje stave nove informacije koje bi potencijalno mogle da istragu pokrenu napred",
rekla je Gudeljević.

Ona je navela da ta istraga predstavlja "veliku poteškoću za tužilastvo" posto se zločin dogodio pre mnogo godina. EULEX je stalno ohrabrivao građane da dostave sve informacije koje bi pomogle u rasvetljavanju okolnosti u vezi sa tim strašnim zločinom.

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju pozvala je juče UNMIK i Euleks da ponovo otvore istragu o ubistvu dvoje i ranjavanju četvoro srpske dece u Goraždevcu, podsećajući da, iako je prošlo devet godina, za taj zločin još niko nije odgovarao.

U Goraždevcu danas živi oko 750 Srba, trećina broja od pre 1999. godine. Ubistvo u Goraždevcu se smatra jednim od četiri najveca zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije na Kosovo i Metohiju.

(Beta/MONDO)