Na današnjem vanrednom zasedanju Skupštine Srbije, posle burne rasprave i pošto su poslanici Demokratske stranke napustili zasedanje, poslaniku i bivšem ministru Oliveru Duliću ukinut je imunitet. Njegovi advokati, koji su u kontaktu sa Tužilaštvom najavili su da će Dulić verovatno sutra ujutru dati izjavu tužiocu.
Nakon odluke o ukidanju imuniteta narodnom poslaniku Oliveru Duliću, kojom je omogućeno vođenje krivičnog postupka protiv njega, Tužilaštvo za organizovani kriminal pozvaće osumnjičenog radi saslušanja povodom krivične prijave od 7. oktobra, saopštio je danas tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević.
Krivičnu prijavu protiv Dulića podnela je Uprava kriminalističke policije zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja, navodi se u saopštenju, a pošto mu je danas u Skupštini ukinut imunitet stekli su se uslovi da se pred tužiocem Dulić i pojavi.
Na sednici Skupštine za ukidanje imuniteta glasalo je 150 poslanika vladajuće koalicije i opozicionih LDP i DSS, protiv i uzdržanih nije bilo, a jedan poslanik nije glasao. Poslanici Demokratske stranke pre glasanja napustili su skupštinsku salu.
Zamenik šefa poslaničke grupe Demokratske stranke Balša Božović rekao je, po izlasku iz sale, da poslanici te stranke neće učestvovati u nastavku rasprave niti u glasanju o ukidanju imuniteta Duliću, jer se on i sam javno odrekao svog poslaničkog imuniteta.
Božović je izjavio i da je Dulićev otac završio u bolnici, jer ima zdravstvene probleme zbog stresa.
"Dulićev otac je u bolnici, propatio je zbog natpisa u medijima", rekao je Božović i istakao da DS "duboko veruje da će Dulić dokazati svoju nevinost".
Zamenik šefa poslaničke grupe DS-a je istakao da će poslanici demokrata nastaviti da u parlamentu postavljaju pitanja premijeru Ivici Dačiću i ministru finansija Mlađanu Dinkiću o istragama u vezi sa Srbijagasom i Nacionalnom štedionicom.
Pre napuštanja sednice demokrata poslanici iz redova DS i LSV, optužili su vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) da unapred presuđuje svojim političkim protivnicima, bez presude suda.
Kako je naveo LSV, prvi među njima koji izriče presude je predsednik parlamenta Nebojša Stefanović.
U veoma oštroj raspravi o ukidanju imuniteta Duliću, poslanik DS Srđan Miković rekao je da predsednik Administrativnog odbora Zoran Babić iz SNS prejudicira ishod postupka licitiranjem o tome koliko su čvrsti dokazi protiv Dulića.
Babić je prethodno pozvao parlament da glasa za ukidanje imuniteta Duliću kako bi nadležni mogli da vode postupak s ozbirom na "čvrste dokaze tužilaštva" protiv Dulića i poručio da treba voditi računa o dostojanstvu parlamenta koji ne treba da bude zapamćen po "cipeli Gordane Pop Lazić, štapu Nenada Čanka i kablovima Olivera Dulića".
Na to je reagovala poslanica LSV Aleksandra Jerkov, stranke Nenada Čanka, koja je poručila da parlament neće ostati upamćen po Duliću i kablovima, štapu i Čanku ali da će ostati upamćen po lideru SNS Aleksandru Vučiću koji je svojevremeno mahao u parlamentu natpisom da je Skupština sigurna kuća za Ratka Mladića.
Jerkov je oštro kritikovala predsednika parlamenta što ćuti dok poslanike mediji nazivaju "svinjama, lopovima i batinašima" bez sudske presude, postupka i istrage.
"Dok su poslanici izloženi medijskom linču predsednik parlamenta umesto da brani dostojanstvo skupštine i poslanika, on je prvi koji se pridružuje i prvi koji izriče presude u očigledno montiranim procesima. Svako hapšenje koje se dva meseca unapred najavljuje u tabloidima je političko", poručila je Jerkov.
Stefanović je u replici poručio da nije istina da je bilo koga proglasio krivim ali da je rekao ono što je Čanak potvrdio u "svojoj šeštoj verziji" incidenta u Novom Sadu kada je tukao Pavla Lešanovića.
"Ne vidim šta je sporno što sam rekao istinu. Neću uzimati u zaštitu onoga ko pljačka Srbiju, tuče, divlja džipovima. Neko mora da odgovara za pljačku građana i uništena preduzeća. Nećemo dozvoliti da bude povlasćenih niti da se zaklanjaju iza poslaničkog imuniteta. Nećemo utvrđivati krivicu. Mi treba da odlučimo o imunitetu", kazao je Stefanović.
Jerkov je navela da niko od predsednika parlamenta nije očekivao da uzme u zaštitu nekoga ko je učinio krivično delo.
"Sećam se da ste uzimali u zaštitu optužene za genocid i najgore zločine i sada govorite o tome ko je optužen za nešto što tek treba da se dokaže", poručila je Jerkov.
Povodom navoda Stefanovića o pljački građana i države, Jerkov je upitala da ako je istina da su ministri iz DS opljačkali Srbiju šta je radio Ivica Dačić koji je u prošloj vladi bio ministar policije i zašto se pred "nosom" Ujedinjenih regiona Srbije odvijala ta pljačka.
"Ako su pustili DS da pljačka Srbiju to ih čini saučesnicima. Da li SNS sedi u vladi sa apsolutno nesposobnim ljudima ili ljudima koji su DS podržavali u velikoj pljački Srbije", upitala je Jerkov koja je u svom izlaganju pomenula i Bogoljuba Karića čija je stranka u parlament ušla na listi SNS, stranke koja kaže da se zalaže za borbu protiv korupcije.
Povodom navoda opozicije o medijskom linču kojem su izloženi, Stefanović je upitao ko su vlasnici medija koji su u toku izborne kampanje sprovodili medijski linč protiv Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića.
Stefanović je kazao da ga zanima ko su vlasnici medija i naveo da se vlasništvo u medijima nije promenilo osim "dve sumnjive" promene u "Politici" i "Novostima", o čemu će se, kako je rekao, nadležni izjasniti.
"Nisam primetio da je bilo promene vlasništva u medijima koji su u rukama dve zaraćene strane u DS, pa jedni brane drugi napadaju. Mene zanima da utvrdimo ko su vlasnici medija jer kad to budemo znali znaćemo ko kotroliše medije. Ko je vlasnik novina "Pres" koja se meša u sudske procese? Da li Đilas i Mišković, kakav je to spoj politike i tajkuna", upitao je Stefanović.
Dragomir Karić, brat Bogoljuba Karića, iz poslaničkog kluba SNS rekao je da, ako je neko sprovodio linč, sproveo ga je pre šest godina natpisima protiv porodice Karić.
"Tada vam to nije smetalo. Slažem se sa onim što ste rekli da niko nije kriv dok se ne dokaže i ne vidim u kom kontekstu pominjete SNS I Karića", poručio je Dragomir Karić poslanici LSV Aleksandri Jerkov.
Prepodnevni deo sednice, umesto priče o ukidanju imuniteta poslanika DS Olivera Dulića, obeležilo je javljanje o povredama Poslovnika.
Poslanici opozicione DS naveli su da se Dulić sam odrekao imuniteta i da zato nema potrebe u parlamentu raspravljati o tome i tražili odlaganje rasprave.
Na početku rada, šef poslaničke grupe DS-a Dragoljub Mićunović zatražio je odlaganje rasprave u parlamentu o ukidanju imuniteta Duliću zbog najgrubljeg kršenja Poslovnika i zakona prilikom njenog zakazivanja.
Mićunović je kazao da je Poslovnik prekršen jer Dulić nije pozvan na sednicu, a da poslanici DS-a nisu bili pozvani da prisustvuju sednici Administrativnog odbora kada je to skupštinsko telo predložilo ukidanje imuniteta Duliću.
"Od kako pravo postoji uvek je bilo da treba čuti i drugu stranu. Ako se njegova reč ne čuje, to gubi pravi smisao", rekao je Mićunović.
Predsednik parlamenta Nebojša Stefanović odbacio je navode Mićunovića i rekao da su svi, pa i Dulić, obavešteni o sednici, a da su na Administratuivni odbor u subotu od četiri člana iz DS-a, dva prisustvovala.
Stefanović je kazao da se o imunitetu glasa jer je uspostavljen onog trenutka kada se Dulić na njega pozvao.
"On (Dulić) u svakom trenutku može da se pozove na imunitet, ako mu se ne ukine. Namera skupštine je da omogući da pravosudne institucije rade svoj posao", kazao je Stefanović.
Poslanik DS-a Nenad Konstatinović podsetio je da se Dulić odrekao imuniteta i da je otišao u policiju, tako da se ne može u parlamentu raspravljati o ukidanju imuniteta ni po Poslovniku ni po zakonu.
Sednici pre podne nije prisustvovao Oliver Dulić, koji je to i najavio pre njenog početka. On je iz zgrade parlamenta izašao u 11 sati.
Dulić je izjavio da da neće prisustvovati sednici i pozvao Tužilaštvo da mu javi mesto i vreme kako bi odmah nakon što mu bude ukinut imunitet dao iskaz.
On tvrdi da ne postoji nijedan razlog da ga zadržavaju kao što nisu zadržali ni druge koji su ispitani u tom slučaju i naveo da će njegovo eventualno zadržavanje u pritvoru biti dokaz da se "maltretiranje jednog čoveka nastavlja".
Dulić je naveo da je hajka koja se u medijima vodila protiv njega naložena od režima i da predstavlja "ogromnu sramotu za naše društvo i demokratiju".
Na konferenciji za novinare na kojoj su prisustvovali gotovo svi poslanici DS-a, Dulić je kazao da se on javno odrekao imuniteta i da parlament nije ni trebalo da bude sazivan, navodeći da je u pitanju nastavak "cirkusa i trošenje državnih resursa".
On je ponovio da nije kriv, kao niti iko od njegovih saradnika, da je sve bilo u skladu sa zakonom i da će to i da dokažu.
Policija je pre dva dana pokušala da privede Dulića u njegovoj kući u Subotici po zahtevu Tužilaštva, ali on se tada pozvao na imunitet.
Skidanje imuniteta tražilo je Tužilaštvo zbog vođenja krivičnog postupka, jer postoji osnovana sumnja da su Dulić, ali i njegov bivši pomoćnik Nebojša Janjić i direktor "Puteva Srbije" Zoran Drobnjak izvršili krivično delo zloupotrebe službenog položaja u vezi izdavanja dozvole slovenačkoj firmi "Nuba invest" za postavljanje optičkih kablova duž puteva u Srbiji i tom prilikom prekršili zakon.
Dulić je za "Blic" rekao da da vlasnika firme “Nuba Invest” poznaje iz teretane i da imaju zajedničke prijatelje.
Rasta Tomažića upoznao sam 2007. Godine dok sam bio predsednik Skupštine, bio je u poseti sa grupom investitora.
Nikada mi nije bio u kući, ali sretali smo se, jer treniramo u istoj teretani, imamo zajedničke prijatelje, ali baš zbog toga je morao da poštuje proceduru”, rekao je za “Blic” Dulić.
(MONDO/agencije, foto: Tanjug/Zoran Žestić)
Nakon odluke o ukidanju imuniteta narodnom poslaniku Oliveru Duliću, kojom je omogućeno vođenje krivičnog postupka protiv njega, Tužilaštvo za organizovani kriminal pozvaće osumnjičenog radi saslušanja povodom krivične prijave od 7. oktobra, saopštio je danas tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević.
Krivičnu prijavu protiv Dulića podnela je Uprava kriminalističke policije zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja, navodi se u saopštenju, a pošto mu je danas u Skupštini ukinut imunitet stekli su se uslovi da se pred tužiocem Dulić i pojavi.
Na sednici Skupštine za ukidanje imuniteta glasalo je 150 poslanika vladajuće koalicije i opozicionih LDP i DSS, protiv i uzdržanih nije bilo, a jedan poslanik nije glasao. Poslanici Demokratske stranke pre glasanja napustili su skupštinsku salu.
Zamenik šefa poslaničke grupe Demokratske stranke Balša Božović rekao je, po izlasku iz sale, da poslanici te stranke neće učestvovati u nastavku rasprave niti u glasanju o ukidanju imuniteta Duliću, jer se on i sam javno odrekao svog poslaničkog imuniteta.
Božović je izjavio i da je Dulićev otac završio u bolnici, jer ima zdravstvene probleme zbog stresa.
"Dulićev otac je u bolnici, propatio je zbog natpisa u medijima", rekao je Božović i istakao da DS "duboko veruje da će Dulić dokazati svoju nevinost".
Zamenik šefa poslaničke grupe DS-a je istakao da će poslanici demokrata nastaviti da u parlamentu postavljaju pitanja premijeru Ivici Dačiću i ministru finansija Mlađanu Dinkiću o istragama u vezi sa Srbijagasom i Nacionalnom štedionicom.
Pre napuštanja sednice demokrata poslanici iz redova DS i LSV, optužili su vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) da unapred presuđuje svojim političkim protivnicima, bez presude suda.
Kako je naveo LSV, prvi među njima koji izriče presude je predsednik parlamenta Nebojša Stefanović.
U veoma oštroj raspravi o ukidanju imuniteta Duliću, poslanik DS Srđan Miković rekao je da predsednik Administrativnog odbora Zoran Babić iz SNS prejudicira ishod postupka licitiranjem o tome koliko su čvrsti dokazi protiv Dulića.
Babić je prethodno pozvao parlament da glasa za ukidanje imuniteta Duliću kako bi nadležni mogli da vode postupak s ozbirom na "čvrste dokaze tužilaštva" protiv Dulića i poručio da treba voditi računa o dostojanstvu parlamenta koji ne treba da bude zapamćen po "cipeli Gordane Pop Lazić, štapu Nenada Čanka i kablovima Olivera Dulića".
Na to je reagovala poslanica LSV Aleksandra Jerkov, stranke Nenada Čanka, koja je poručila da parlament neće ostati upamćen po Duliću i kablovima, štapu i Čanku ali da će ostati upamćen po lideru SNS Aleksandru Vučiću koji je svojevremeno mahao u parlamentu natpisom da je Skupština sigurna kuća za Ratka Mladića.
Jerkov je oštro kritikovala predsednika parlamenta što ćuti dok poslanike mediji nazivaju "svinjama, lopovima i batinašima" bez sudske presude, postupka i istrage.
"Dok su poslanici izloženi medijskom linču predsednik parlamenta umesto da brani dostojanstvo skupštine i poslanika, on je prvi koji se pridružuje i prvi koji izriče presude u očigledno montiranim procesima. Svako hapšenje koje se dva meseca unapred najavljuje u tabloidima je političko", poručila je Jerkov.
Stefanović je u replici poručio da nije istina da je bilo koga proglasio krivim ali da je rekao ono što je Čanak potvrdio u "svojoj šeštoj verziji" incidenta u Novom Sadu kada je tukao Pavla Lešanovića.
"Ne vidim šta je sporno što sam rekao istinu. Neću uzimati u zaštitu onoga ko pljačka Srbiju, tuče, divlja džipovima. Neko mora da odgovara za pljačku građana i uništena preduzeća. Nećemo dozvoliti da bude povlasćenih niti da se zaklanjaju iza poslaničkog imuniteta. Nećemo utvrđivati krivicu. Mi treba da odlučimo o imunitetu", kazao je Stefanović.
Jerkov je navela da niko od predsednika parlamenta nije očekivao da uzme u zaštitu nekoga ko je učinio krivično delo.
"Sećam se da ste uzimali u zaštitu optužene za genocid i najgore zločine i sada govorite o tome ko je optužen za nešto što tek treba da se dokaže", poručila je Jerkov.
Povodom navoda Stefanovića o pljački građana i države, Jerkov je upitala da ako je istina da su ministri iz DS opljačkali Srbiju šta je radio Ivica Dačić koji je u prošloj vladi bio ministar policije i zašto se pred "nosom" Ujedinjenih regiona Srbije odvijala ta pljačka.
"Ako su pustili DS da pljačka Srbiju to ih čini saučesnicima. Da li SNS sedi u vladi sa apsolutno nesposobnim ljudima ili ljudima koji su DS podržavali u velikoj pljački Srbije", upitala je Jerkov koja je u svom izlaganju pomenula i Bogoljuba Karića čija je stranka u parlament ušla na listi SNS, stranke koja kaže da se zalaže za borbu protiv korupcije.
Povodom navoda opozicije o medijskom linču kojem su izloženi, Stefanović je upitao ko su vlasnici medija koji su u toku izborne kampanje sprovodili medijski linč protiv Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića.
Stefanović je kazao da ga zanima ko su vlasnici medija i naveo da se vlasništvo u medijima nije promenilo osim "dve sumnjive" promene u "Politici" i "Novostima", o čemu će se, kako je rekao, nadležni izjasniti.
"Nisam primetio da je bilo promene vlasništva u medijima koji su u rukama dve zaraćene strane u DS, pa jedni brane drugi napadaju. Mene zanima da utvrdimo ko su vlasnici medija jer kad to budemo znali znaćemo ko kotroliše medije. Ko je vlasnik novina "Pres" koja se meša u sudske procese? Da li Đilas i Mišković, kakav je to spoj politike i tajkuna", upitao je Stefanović.
Dragomir Karić, brat Bogoljuba Karića, iz poslaničkog kluba SNS rekao je da, ako je neko sprovodio linč, sproveo ga je pre šest godina natpisima protiv porodice Karić.
"Tada vam to nije smetalo. Slažem se sa onim što ste rekli da niko nije kriv dok se ne dokaže i ne vidim u kom kontekstu pominjete SNS I Karića", poručio je Dragomir Karić poslanici LSV Aleksandri Jerkov.
Prepodnevni deo sednice, umesto priče o ukidanju imuniteta poslanika DS Olivera Dulića, obeležilo je javljanje o povredama Poslovnika.
Poslanici opozicione DS naveli su da se Dulić sam odrekao imuniteta i da zato nema potrebe u parlamentu raspravljati o tome i tražili odlaganje rasprave.
Na početku rada, šef poslaničke grupe DS-a Dragoljub Mićunović zatražio je odlaganje rasprave u parlamentu o ukidanju imuniteta Duliću zbog najgrubljeg kršenja Poslovnika i zakona prilikom njenog zakazivanja.
Mićunović je kazao da je Poslovnik prekršen jer Dulić nije pozvan na sednicu, a da poslanici DS-a nisu bili pozvani da prisustvuju sednici Administrativnog odbora kada je to skupštinsko telo predložilo ukidanje imuniteta Duliću.
"Od kako pravo postoji uvek je bilo da treba čuti i drugu stranu. Ako se njegova reč ne čuje, to gubi pravi smisao", rekao je Mićunović.
Predsednik parlamenta Nebojša Stefanović odbacio je navode Mićunovića i rekao da su svi, pa i Dulić, obavešteni o sednici, a da su na Administratuivni odbor u subotu od četiri člana iz DS-a, dva prisustvovala.
Stefanović je kazao da se o imunitetu glasa jer je uspostavljen onog trenutka kada se Dulić na njega pozvao.
"On (Dulić) u svakom trenutku može da se pozove na imunitet, ako mu se ne ukine. Namera skupštine je da omogući da pravosudne institucije rade svoj posao", kazao je Stefanović.
Poslanik DS-a Nenad Konstatinović podsetio je da se Dulić odrekao imuniteta i da je otišao u policiju, tako da se ne može u parlamentu raspravljati o ukidanju imuniteta ni po Poslovniku ni po zakonu.
Sednici pre podne nije prisustvovao Oliver Dulić, koji je to i najavio pre njenog početka. On je iz zgrade parlamenta izašao u 11 sati.
Dulić je izjavio da da neće prisustvovati sednici i pozvao Tužilaštvo da mu javi mesto i vreme kako bi odmah nakon što mu bude ukinut imunitet dao iskaz.
On tvrdi da ne postoji nijedan razlog da ga zadržavaju kao što nisu zadržali ni druge koji su ispitani u tom slučaju i naveo da će njegovo eventualno zadržavanje u pritvoru biti dokaz da se "maltretiranje jednog čoveka nastavlja".
Dulić je naveo da je hajka koja se u medijima vodila protiv njega naložena od režima i da predstavlja "ogromnu sramotu za naše društvo i demokratiju".
Na konferenciji za novinare na kojoj su prisustvovali gotovo svi poslanici DS-a, Dulić je kazao da se on javno odrekao imuniteta i da parlament nije ni trebalo da bude sazivan, navodeći da je u pitanju nastavak "cirkusa i trošenje državnih resursa".
On je ponovio da nije kriv, kao niti iko od njegovih saradnika, da je sve bilo u skladu sa zakonom i da će to i da dokažu.
Policija je pre dva dana pokušala da privede Dulića u njegovoj kući u Subotici po zahtevu Tužilaštva, ali on se tada pozvao na imunitet.
Skidanje imuniteta tražilo je Tužilaštvo zbog vođenja krivičnog postupka, jer postoji osnovana sumnja da su Dulić, ali i njegov bivši pomoćnik Nebojša Janjić i direktor "Puteva Srbije" Zoran Drobnjak izvršili krivično delo zloupotrebe službenog položaja u vezi izdavanja dozvole slovenačkoj firmi "Nuba invest" za postavljanje optičkih kablova duž puteva u Srbiji i tom prilikom prekršili zakon.
Dulić je za "Blic" rekao da da vlasnika firme “Nuba Invest” poznaje iz teretane i da imaju zajedničke prijatelje.
Rasta Tomažića upoznao sam 2007. Godine dok sam bio predsednik Skupštine, bio je u poseti sa grupom investitora.
Nikada mi nije bio u kući, ali sretali smo se, jer treniramo u istoj teretani, imamo zajedničke prijatelje, ali baš zbog toga je morao da poštuje proceduru”, rekao je za “Blic” Dulić.
(MONDO/agencije, foto: Tanjug/Zoran Žestić)
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu