"Nakon sastanka sa premijerom Ivicom Dačićem i ministrom odbrane Aleksandrom Vučićem, kao i novim direktorom BIA mogu da zaključim da će nova Vlada sarađivati sa Haškim tribunalom", rekao je Bramerc
"Ministar odbrane jasno mi je stavio do znanja da će njegove obaveštajne službe sarađivati sa Haškim tribunalom", istakao je haški tužilac.

Bramerc je izrazio nadu da će narednih dana doći do znatnog napretka u istrazi mreža jataka haških optuženika.

Na konferenciji za novinare posle sastanka sa tužiocem za ratne zločine Vladimirem Vukčevićem, Bramerc je rekao da je dobio "obećavajuće informacije" o istrazi mreža jataka.

"Posle prvih sastanaka sa predstavnicima nove vlade dobio sam uveravanja da će se naša saradnja nastaviti kao i do sada i to je ono što smo uglavnom i očekivali", kazao je Bramerc.

Premijer Dačić je naglasio da je za Vladu Srbije važno da se rasvetle svi zločini i da je to uslov trajnog mira u regionu, naglasivši da su izveštaji glavnog tužioca Haškog tribunala bitni za stavove i odnos Ujedinjenih nacija i Evropske unije prema Srbiji, ističe se u saopštenju.

Na sastanku je ocenjeno i da Tužilaštvo Haškog trubunala dobro sarađuje sa nadležnim institucijama Srbije na planu dostavljanja dokumentacije i pristupa arhivama državnih organa, kao i da se tehnička saradnja odvija nesmetano.

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je danas da Tribunal, bez obzira što nema nadležnost za sprovođenje istrage u predmetu trgovine ljudskim organima na Kosovu i Metohiji, pruža punu podršku sprovođenju temeljne i nezavisne istrage koja će dovesti do utvrđivanja potpune istine i kažnjavanja svih odgovornih.

Bramerc boravi danas u poseti Srbiji, a u razgovoru sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju Rasimom Ljajićem, poručio je i da će Tužilaštvo Tribunala, kao i do sada, u tom cilju pružiti svu potrebnu pomoć istražnom timu EULEKS-a, saopšteno je iz tog saveta.

Kako se navodi, sagovornici su se saglasili da se saradnja Srbije i Tužilaštva Tribunala u oblasti dostavljanja dokumentacije, pristupa arhivama državnih organa i svedocima, kao i svim drugim tehničkim aspektima za koje je nadležan Nacionalni savet za saradnju sa Tribunalom odvija na veoma visokom nivou i da nema otvorenih pitanja.

Ljajić i Bramerc su razgovarali i o pojedinim postupcima koji se trenutno vode pred Tribunalom.
Nacionalni savet za saradnju sa Tribunalom će nastaviti da i u budućnosti preduzima sve potrebne mere kako bi se saradnja u ovim oblastima i dalje odvijala nesmetano.


Bramerc je ranije medijima izjavio je da Srbija, da bi završila saradnju sa Tribunalom, mora da tom sudu dozvoli pristup svedocima, dokumentima i arhivi, i da odgovori kako su optuženi toliko dugo mogli da izbegavaju pravdu.

"Važno pitanje koje ćemo razmatrati sa srpskim vlastima je neophodnost da se rasvetle okolnosti pod kojima su optuženi mogli da ostanu zaklonjeni od pravde toliko godina i da tako dugo imaju podršku", kazao je Bramerc za beogradske "Večernje novosti"
.
Po njegovim rečima, Beograd je do danas mogao da ponudi mnogo više - pored angažmana posle poslednjih hapšenja i obećanja da će voditi istragu i postupke protiv mreža koje su podrzavale optužene tokom bekstava.

"Dakle, predstavljeno je malo konkretnih rezultata", kazao je Bramerc i dodao da je ipak suštinska etapa u saradnji ostvarena prošle godine hapšenjem poslednjih preostalih optuženika.

"Da bi se priveli kraju prvostepeni procesi i predmeti u apelacionom postupku - kao što to želi Savet bezbednosti, nastavljamo da zahtevamo punu i sveobuhvatnu saradnju srpskih vlasti. Tako, u okviru procesa koji su u toku, i dalje šaljemo zahteve da dobijemo pristup svedocima, dokumentima i arhivi", rekao je Bramerc na pitanje o tome šta Srbija treba još da uradi da bi se saradnja sa Tribunalom okončala.

Bramerc je naveo da želi informacije o stanju postupaka za ratne zločine u Srbiji i o saradnji u oblasti krivičnog pravosuđa sa susednim zemljama.

"To je veoma važno jer će, čak i posle zatvaranja Tribunala, ostati dosta posla... Ojačati pravosuđe u regionu i, naročito, gonjenje osoba odgovornih za ratne zločine ostaju prioriteti", kazao je on.

Upitan da li je zadovoljan uđenjima Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću, Bramerc je rekao da su u Tribunalu zadovoljni što su ti procesi konačno počeli i što je pred sudom moguće predstaviti dokaze o njihovoj odgovornosti za teške zločine.

"U procesu Karadžiću, posle završetka dokaznog postupka optužbe, odbrana će 16. oktobra započeti izvodenje dokaza. Proces Mladiću, koji je počeo maja, takođe je na dobrom putu i odvija se bez mnogo teškoća", kazao je Bramerc.

Na pitanje o Vojislavu Šešelju Bramerc je odgovorio da je sudska rasprava završena i da sud očekuje da presuda bude izrečena iduće godine.

Bramerc je naveo da Tribunal nema mandat da vodi istragu o trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji. Ta istraga je "poverena specijalizovanoj i stručnoj međunarodnoj ekipi istražitelja. Treba ih ostaviti da u potpunom miru rade svoj veoma delikatan posao", rekao je on.

Bramerc je u izjavi za "Novosti" naveo da je njegova zvanična poseta Srbiji u okviru pripreme sledećeg polugodišnjeg izveštaja za Savet bezbednosti UN.

(MONDO/Agencije /Foto: AP)