U međunarodnom pravu moguće je govoriti o teritorijalnom integritetu pokrajine, ali je mnogo logičnija veza pojma integriteta sa državom, rekao je ekspert za međunarodno pravo Tibor Varadi, komentarišući tvrdnje komesara EU za proširenje Štefana Filea da se teritorijalni integritet ne odnosi na status Kosova, jer teritorija nije odlučujući faktor za državnost.

"Mada je zamislivo govoriti o integritetu jedne pokrajine unutar Srbije, malo je verovatno da je EU, odnosno njen predstavnik mislio na to, tim pre što ako bi bilo reči o integritetu pokrajine unutar Srbije, to ne bi moglo, niti smelo biti stvar Evropske unije", rekao je Varadi za RTS.

Vladimir Todorić iz Centra za novu politiku rekao je da tvrdnja da teritorijalni integritet nije državni atribut ne može da se prihvati, jer to nije politički pojam, već pravni pojam iz Ustavnog prava.

Prema njegovim rečima, kao što se ne može menjati značaj pojma umišljaj, nehat, krivica, tako se ne može menjati ni pojam teritorijalni integritet.

Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Predrag Simić istakao je da bi pre mogli da se nađu slučajevi suvereniteta bez integriteta i slučajevi država koje su priznate, a nemaju teritoriju, ili je teritorija pod nekom drugom vlašću.

"Bivša Jugoslavija je priznala Palestinu iako oni ni danas nemaju suverenitet nad teritorijom koju naseljavaju Palestinci, bila je i Zapadna Sahara i mnogo šta drugo, ali u obrnutom slučaju, zaista mi ne pada na pamet nijedan slučaj da se prizna nečiji integritet bez suvereniteta, jer integriteta bez suvereniteta nema", rekao je Simić.

U dokumentu EU "Strategija proširenja i glavni izazovi 2012-2013" navodi se da će rešavanje problema na severu Kosova, uz poštovanje teritorijalnog integriteta južne srpske pokrajine i posebnih potreba lokalnog stanovništva, biti ključni element tog procesa.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Ivica Dačić izjasnili su se da se "integritet" Kosova preformuliše u dokumetima EU.

(Srna, foto: Vladimir Todorić/Medija centar Beograd)