Dogovor oko novog načina sedenja u skupštinskim klupama mogao bi da bude postignut tokom ove sedmice, budući da je predsednik Administrativnog odbora parlamenta Zoran Babić najavio razgovore sa poslanicima iz Demokratske stranke koji nisu zadovoljni predlogom da dve najače stranke ubuduće sede na bokovima velike sale.

Prema predlogu novog načina sedenja, najveća stranka vlasti trebalo bi da zauzme levo krilo (gledajući iz ugla predsedavajućeg parlamentom), a najveća stranka iz opozicije desno krilo, dok bi se potom po opadajućem broju poslanika zauzimala mesta ka centralnom delu, kako bi centar sale bio rezervisan za poslaničke grupe sa najmanjim brojem poslanika.

"Mislim da je to vid demokratije, da mali ne budu ugušeni i sklonjeni u stranu bez obzira da li su deo vladajuće koalicije ili opozicije", pojasnio je Tanjugu novi predlog za sedenje u skupštinskim klupama Babić, koji je naveo da su u prvom redu ostavljena mesta za šefove poslaničkih grupa.

On kaže da se do takvog zaključka došlo nakon što je Istorisjki arhiv Srbije dao plan sedenja poslaničkih grupa od 1900. godine pa do Drugog svetskog rata, ali i na osnovu praksa sedenja u parlamentima koji imaju oblik sale sličan onom u zgradi na Trgu Nikole Pašića.

"Od početka novog saziva pokušavamo da ugovorimo raspored sedenja u velikoj sali i to je tehnička stvar, politike tu ne bi trebalo i ne bi smelo da bude. Načelan dogovor je postignut sa svim poslaničkim grupama, osim sa DS", rekao je Babić.

Iako je bilo prvobitno planirano da se o tome raspravlja već na prvoj sledećoj sednici Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja, to se neće dogoditi, pošto će se tokom ove sedmice razgovarati sa demokratama kako bi se došlo do kompromisa.

"Ne želimo od Skupštine da pravimo cirkus, ne želimo da šaljemo sliku da se ne možemo dogovoriti ni oko tehničke stvari, pa ćemo u narednih nedelju dana još da razgovaramo. Mi DS ne želimo 'da pošaljemo na balkon', oni imaju svoje mesto u skladu sa svojom veličinom", naveo je Babić.

Razlog za promenu dosadašnjeg načina sedenja poslanika, Babić objašnjava potrebom da poslaničke grupe koje su deo vladajuće koalicije treba da sede jedne do druge, budući da u skupštinskoj sali postoji živa interakcija između poslanika vlasti, ali i opozicije.

"Ali, nismo želeli da poslaničke grupe iz vlasti stavljamo u centralni deo. Kako smo se ophodili prema poslaničkim grupama iz vlasti, tako smo se ophodli i prema opoziciji", tvrdi Babić.

Zamenik predsednika poslaničke grupe DS Balša Božović kaže za Tanjug da su demokrate spremne za razgovor i da se nada da će se pronaći kompromis, ali i navodi da "demokratija nije tiranija većine".

On je, međutim, rekao i da će za DS "svaka odluka predsednika Administrativnog odbora da se dovodi u pitanje", budući da, kako je rekao, nije pozvao sve članove DS na sednicu tog skupštnskog tela kada se odlučivalo o ukidanju imuniteta poslaniku DS Oliveru Duliću.

"Oni ako imaju većinu mogu sve da nas preglasaju i stave bilo gde da sedimo", rekao je Božović i dodao da će DS, kada se ponovo nađe na vlasti, uvažavati mišljenje i stavove opozicije.

"Razgovor ćemo prihvatiti. Nadam se i želeo bih da nađemo zajednički jezik", rekao je Božović.

(Tanjug, foto: Tanjug/Nemanja Jovanović)