Đukovićeva je na konferenciji za novinare u prostorijama URS-a saopštila da od danas nije član stranke Maje Gojković, a da je stranku napustilo i četiri člana Predsedništva, tri člana užeg Predsedništva, sekretar partije, šef Izvršnog odbora, predsednik Nadzornog odbora.

Ona je rekla da je u prethodnom periodu u parlamentu, u kome je sa Gojkovićevom predstavljala NP, na neki način mogla da primeti ozbiljnost sa kojom se pristupa rešavanju problema i izradi zakona i da je bilo prirodno da se vrati u poslanički klub URS.

Predsednik Izvršnog odbora NP Radovan Milovankić, koji je takođe napustio NP, rekao je da je ta stranka u prethodnom periodu izgubila kompas, da nije bilo nikakve ideje za promenama i da je stranka postala "servis" Maje Gojković.

NP je na izborima nastupala na listi URS-a, a nakon formiranja parlamenta dva poslanika te stranke (Gojkovićeva i Đukovićeva) nastupala su u okviru poslaničkog kluba Nacionalne manjine, Narodna partija i Bogata Srbija, čiji je predsednik Maja Gojković.

Predsedništvo URS-a je krajem juna isključilo iz te političke organizacije NP, uz obrazloženje da je njena predsednica više puta grubo prekršila koalicioni sporazum i da je dva poslanička mandata koja je dobila na izbornoj listi "URS-Mlađan Dinkić", mimo znanja i saglasnosti Predsedništva URS-a, samostalno ponudila Demokratskoj stranci za pokušaj formiranja vlade.

Šef poslaničkog kluba URS-a u Skupštini Srbije Vladimir Ilić ocenio je da je Vlada Srbije u prvih sto dana rada pokazala ozbiljnost prilikom konsolidacije finansijskog sistema i hrabrost da najteže probleme rešava, a ne da ih gura pod tepih.

Govoreći o radu vladajuće koalicije, Ilić je rekao da je, uprkos činjenici da je zatečeno stanje u državi bili veoma teško, vlada krenula da rešava finansijske probleme, da se bori protiv korupcije, da nastavlja razgovore s Prištinom i evropske integracione procese.

On je naročito pohvalio zakonodavnu aktivnost u prvih 100 dana i paket ekonomskih zakona koji je omogućio smanjenje budžetskog deficita i sprečio slom bankarskog sistema.

Ilić je izrazio nadu da će problem u Kragujevcu između lokalne samouprave i policije u tom gradu uskoro biti rešen, i dodao da postoje nagoveštaji da će se to uskoro desiti, među kojima je i prisustvo poslanika Zajedno za Šumadiju na sednici Skupštine Srbije.

Oni su saopštili danas da se vraćaju u Skupštinu kako bi dali doprinos borbi za reformu policije i pravosuđa i za društvo bez korupcije.

"Izostane li takva borba i politička odlučnost za nju, poslanici Zajedno za Šumadiju povući će se ponovo, samo što tada više neće biti sami", navodi se u saopštenju.

Troje poslanika - Saša Milenić, Slavica Saveljić i Nikola Jovanović, nisu želeli da učestvuju u radu parlamenta sve dok se ne reši, kako su ranije naveli, alarmantno stanje u Kragujevcu koje izaziva deo Policijske uprave u tom gradu.

Oni navode da policija nikome više ne sme da preti pod velom posvećenosti borbi protiv korupcije, a naročito ne sopstvenoj civilnoj kontroli i političkim predstavnicima građana.

Vidljivi problemi u Kragujevcu nastali su nakon tuče 9. septembra kada je grupa policajaca u civilu napala funkcionera Zajedno za Šumadiju, o čemu je snimak javno prikazan u skupštini grada Kragujevca.

Kragujevački zvaničnici traže smenjivanje načelnika policije Ivana Đorovića koga optužuju za korupciju i da im ugrožava bezbednost.

Nakon tih dešavanja gradonačlenik Kragujevca Veroljub Stevanović rekao je da je organizovao 2.000 ljudi iz stranke da brinu o bezbednosti gradskih funkcionera i građana.

(agencije/MONDO, foto: Beta/Marko Rupena, arhiva)