Politička bitka oko toga ko će upravljati, sa srpske uslove bogatim, Beogradom ulazi u svoju oštriju fazu. Srpska napredna stranka danas kreće u ofanzivu radi prekomponovanja postizborne vlasti u glavnom gradu po "modelu" republičke Vlade, dok je aktuelni gradonačelnik već pobrao prve bodove u ovoj utrakmici oko skupštinske većine kada je iz redova opozicionog DSS-a istupio jedan poslanik.

Predsednik beogradskog Odbora Srpske napredne stranke (SNS) Nebojša Stefanović najavio je danas da će tokom naredne nedelje Predsedništvo naprednjaka raspravaljati o gradskoj vlasti u Beogradu a potom dati konkretan predlog koalicionim parnerima u republičkoj vlasti o formiranju nove većine u gradu.

"Mi smo čuli šta kaže Milan Krkobabaić, koji je šef Gradskog odbora naših koalicionih partnera na republičkom nivou (PUPS), mi ćemo sačekati i posle odluke naše stranke videti šta mi možemo da uradimo po tom pitanju", kazao je Stefanović povodom izjave Krkobabića da nema većine za promenu gradske vlasti u Beogradu.

Stefanović je na konferenciji za novinare ispred Skupštine grada rekao da naprednjaci žele da pred svoje koalicione partnere izađu sa konkretnim predlogom.

"Želeli smo da to bude sa argumentima i sa konkretnim predlogom našim partnerima, ne želimo promenu vlasti da bi neko rekao da mi želimo samo da zamenimo nekoga na vlasti", kazao je Stefanović.



On je najavio da će naprednjaci predložiti i izmene Statuta Beograda, koje će omogućiti decentralizaciju i veća ovlašćenja gradskih opština, kao i formiranje novih opština u glavnom gradu.

"Mi želimo i dalje da saznamo kako se upralja ovim gradom i da istražimo sve slučajeve korupcije u Beogradu", kazao je Stefanović.

U medijima se procenjuje koliko us izgledne šanse da se u glavnom gradu, najkasnije početkom 2013. godine, ustoliči nova vladajuća većina.

Većinu u beogradskoj Skupštini trenutno čine lista demokrata na čelu sa Draganom Đilasom "Za bolji Beograd" i koalicija SPS-PUPS-JS koji su ”zaposeli” 63 od 110 stolica, pišu "Novosti".

Demokratska stranka sama ma 50 mandata i za ostanak na vlasti im je potrebno još svega šest odbornika. Nezvanično, jednog su već vrbovali, pošto je odbornik DSS Goran Mandić napustio stranku i prešao u "samostalce" i navodno bi trebalo da podrži Đilasa.

Sudeći prema pisanju "Kurira" deo Mandić bi mogao da bude samo "prava lasta", jer navodno deo odborničke grupe DSS sprema svoj zaseban "prođilasovski" poslanički klub.

Šef odborničke grupe DSS u Beogradu Andrija Mladenović demantuje u "Politici" odlazak drugih odbornika mada kaže da je "počela era politiičke prostitucije, odnosno kupovine odbornika, jer je u pitanju veliki interes da se sačuva vlast i verovatno prikriju neke druge stvari".
Andreja Mladenović, šef beogradskog odbora DSS, kaže da nisu dobili zvaničan poziv za pregovore o promeni vlasti.

"Očekujemo da uskoro stigne. Potrebno je promeniti politiku koju trenutno sprovodi aktuelni gradonačelnik, pošto su njegovi prioriteti potpuno pogrešni", kazao je Mladenović za "Novosti".

Ukoliko bi se DS priključila i četiri odbornika PUPS oni bi imali 55, što bi značilo pat-poziciju. Naprednjaci ne bi mogli da ih smene, ali ni DS ne bi imao većinu za donošenje odluka. Inače, SNS ima 37 odbornika, SPS sedam, JS dva, a DSS devet.

Ipak, ovu ”operaciju” mogao bi da oteža zvaničan stav PUPS da koaliciju u prestonici ne treba raskidati, kao i glasine da Đilas kontroliše neke odbornike opozicije.

Stefanović u sredu nije hteo da precizira šta će biti tema njegovog obraćanja, ali je za "Novosti" rekao da "nije tajna da raste pritisak članstva SNS i građana Beograda da se vlast što pre promeni".

Šef Izvršnog odbora SPS Branko Ružić ne želi da se bavi hipotezama o smeni vlasti, pošto oni još nisu dobili zvaničnu inicijativu od naprednjaka.

Zamenika predsednika PUPS Milan Krkobabić smatra da Đilas apsolutni pobednik izbora u glavnom gradu sa 37 odsto podrške i da "ne vidi bolju alternativu".

"Mislim da SNS neće ni tražiti smenu Đilasa", i dalje je ubeđen Krkobabić.

Iako aktuelni gradski poliitčari pominju "novu eru" beogradska "Politika" podseća da Gradska skupština ni ranije nije bila imuna na "preletače".

U prošlom sazivu, u maju 2010, šest odbornika SRS formirali su nezavisni klub "Oodlučno za Beograd" i po potrebi glasali u korist odluka tadašnje većine DS - SPS. U medijima se špekulisalo šta je bila pozadina - zaposlenje rodbine u gradskim službama ili jeftiniji poslovni prostor.

Pominje se i "slučaj" iz 2001. godine, kada su DSS i DS ušli u gradski parlament sa po 45 mandata a kasnije je DS porasla na 53 a DSS se smanjila na 43.

(MONDO, foto: Beta/Marko Rupena)