Ban Ki Mun je u svom redovnom tromesečnom izveštaju, koji će Savet bezbednosti razmatrati 27. nmvoembra, naveo da su u prethodnom periodu, od 16. jula do 15. oktobra, načinjeni pozitivni pomaci u nastojanjima da se sprovedu dogovori postignuti u dijalogu uz posredovanje Evropske unije.

"Pozdravljam uveravanja Beograda i Prištine u pogledu njihove spremnosti i posvećenosti da nastave snažno angažovanje u dijalogu, kako bi se rešila sporna pitanja mirnim putem i u cilju održanja njihove zajedničke evropske perspektive", navodi se u izveštaju o misiji UN na Kosovu, koji je objavljen na vebsajtu svetske organizacije.

"Poslednjih nekoliko meseci pokazali su da su strane sposobne da prevaziđu prepreke nastale zbog različitih interpretacija dogovora i da su voljne da krenu napred", istakao je Ban.

On je ocenio da "konstruktivni koraci preduzeti tokom ovog perioda u pogledu zajedničkog upravljanja administrativnim prelazima i regionalne saradnje daju osnova za optimizam".

Šef UN je ukazao da nakon ovih koraka sada treba da usledi potpuno sprovođenje ovih i drugih sporazuma postignutih tokom prošlih sastanaka u okviru dijaloga.

"Radujem se nastavku dijaloga i nadam se da može biti stvoren podsticaj kako bi se Beograd i Priština postepeno, ali sigurno kretali ka normalizaciji odnosa i uspostavljanju trajnog mira u regionu", zaključio je Ban.

On je u izveštaju istakao da je u prethodnom tromesečju bezbednosna situacija na Kosovu bila "pretežno mirna", ali je ukazao da bezbednosni incidenti i dalje izazivaju zabrinutost.

Generalni sekretar UN je pozvao lidere u Beogradu i Prištini, kao i lokalne vlasti, da pokažu "uzdržanost, strpljenje i dobru volju neophodnu kako bi se postiglo održivo rešenje".

U delu koji se odnosi na bezbednosnu situaciju kaže se da je ona, uglavnom, bila mirna i da je u tom periodu kosovska policija imala nekoliko uspešnih akcija u borbi protiv organizovanog kriminala, uključujući sprečavanje trgovine ljudima, krijumčarenja imigranata, trgovine drogom i prevara.

Ban navodi i da su tenzije na severu Kosova ostale, iako se ređe javljaju. U incidentima su povređena dva kosovska Albanca, a uništena su i dva vozila KPS koje su koristili Srbi.

Generalni sekretar UN pominje primer jednog 80-godišnjeg Srbina koga su pretukli albanski dečaci, ali zbog godina nisu mogli da odgovaraju.

UNHCR je u periodu od jula do septembra ove godine zabeležio 287 individualnih povratnika iz manjinskih zajednica, dok je 559 ljudi vraćeno repatrijacijom.

Kada su u pitanju verski objekti, zabeleženo je deset slučajeva krađa i vandalizma, kao i četiri požara u blizini pravoslavnih crkava ili groblja.

(Tanjug/Beta/AP)