• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužilaštvo od Haga traži dokaze o Gotovini

Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine zatražilo od tužilaštva Haškog tribunala dokaze o ratnim zločinima u akciji "Oluja" u predmetu protiv Ante Gotovine i ostalih.

Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine saopštilo je danas da je zatražilo od tužilaštva Haškog tribunala materijale i dokaze o počinjenim ratnim zločinima, tokom i posle vojno-policijske akcije hrvatskih oružanih snaga "Oluja", koji se nalaze u predmetu protiv Ante Gotovine i ostalih.

Pored zahteva za dostavljanje dokumentacije u navedenom predmetu, Tužilaštvo je obavestilo glavnog tužioca Tribunala Serža Bramerca da je od Tranzicionog tima Haškog tribunala zatražilo i materijale koji se odnose na ratne zločine, počinjene tokom i posle "Oluje".

To se, kako je navedeno u saopštenju, posebno odnosi na one lokacije, za koje Tužilaštvo za ratne zločine vodi pretkrivični postupak.

Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je pre nekoliko dana da to tužilaštvo na šest lokacija - Mali Alan, Dvor na Uni, Gospić Kijani pored Gračaca, Petrinja i Vrgin most, vodi predistražne postupke u vezi sa zločinima nad Srbima počinjenim tokom i posle hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" 1995. godine.

On je objasnio da Tužilaštvo ne pokreće istrage jer je nezadovoljno oslobađajućom presudom Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, "već zato što je moralo da sačeka pravosnažnost presude u Hagu, pošto taj sud ima prednost u pokretanju postupaka u odnosu na srpsko tužilaštvo".

"Počinjemo tamo gde smo stali. Mi već vodimo na šest lokacija, vezano za 'Oluju', predistražne postupke. Saslušali smo veliki broj svedoka, zajedno sa Veritasom", rekao je Vukčević za B92, dodavši da su saslušavani i svedoci u vezi s akcijom hrvatske vojske "Bljesak".

On je dodao da je Tužilaštvo prvo čekalo pravosnažnost presude da bi moglio da koristi dokaze iz Haga.

"Saslusavali smo i svedoka za akciju 'Bljesak'...ali i ljude koji su dali svoje iskaze vezano za sve događaje. Sad ćemo sa Hrvatima na osnovu Memoranduma o saradnji da pokušamo da razmenimo dokaze", rekao je Vukčević.

Predmeti ratnih zločina počinjenih tokom i posle akcije "Oluja" 1995. na kojima radi Tužilaštvo, po Vukčevićevim rečima se odnose na mesto Kijani pored Gračaca, gde je ubijeno 14 srpskih civila.

Tu spada i Mali Alan gde je 22.1.1993. na Velebitu ranjen, a potom zarobljen 21 pripadnik oružanih snaga Republike Srpske Krajine, od kojih su neki ubijeni nakon zarobljavanja a jedan broj ubijenih je izmasakriran do smrti.

Predistražne radnje se vode i u vezi Dvora na Uni gde je ubijeno devet hendikepiranih civila 8. avgusta 1995, u lokalnoj osnovnoj školi, navodi Vukčević.

Tu spada i Gospić u okviru kog se istražuje smrt 13 žrtava iz tog grada, zatim dve žrtve u Opštini Donji Lapac, sedam žrtava u opštini Udbina, 17 u opštini Vrhovine i dve u Plitvičkim jezerima.

Inače, zločini tokom i posle akcije "Oluja" na području Gospića bili su predmet optužnice protiv Gotovine i Markača, "ali nijedno od lica koja su navedena kao ubijena ili nestala nije uključeno u tu optužnicu".

Predistražne radnje se odnose i na Petrinju "gde su ekshumirani posmrtni ostaci 66 osoba na groblju u tom mestu" kao i na Vrgin most preko kog se kolona hrvatske vojske povlačila i koji je gađan i granatiran iz pešadijskog naoružanja.

Na pitanje šta očekuje da će srpsko Tužilaštvo dobiti od Hrvatske, Vukčević je odgovorio da ta dva tužilaštva već zajedno rade na slučaju Dvora na Uni.

"Mi smo bili u Kopenhagenu i saslušali smo četrvoricu pripadnika danskog bataljona koji je bio na licu mesta. To su valjani dokazi. Očekujem u duhu te dobre saradnje da će oni otkriti izvršioce", istakao je Vukčević.

On je rekao da je svrha toga da izvršioci zločina budu privedeni pravdi, ali je dodao da u slučaju Gotovine i Markača, koje je Hag pravnosnažno oslobodio optužbi za zločine u Oluji, gotovo više ništa ne može da se uradi.

"U odnosu na Gotovinu i Markača mi ne možemo gotovo ništa više da uradimo za njihovo eventualno lišavanje slobode. Tu može da se pokrene postupak revizije na osnovu neke nove činjenice za koju se nije znalo u vreme suđenja, ili koje nije bilo dostupno, poput ovih topničkih (artiljerijskih) dnevnika", rekao je Vukčević.

(Tanjug,foto: Beta/AP)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image