ŠeF Euleksovog specijalnog tima za istragu o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji i sjeveru Albanije Klint Vilijamson izjavio je da veliki faktor u istrazi ovih zločina predstavlja zastrašivanje i zaštita svjedoka.

"Prešli smo dug put da ovu istragu u potpunosti obezbedimo", rekao je za Frans pres Vilijamson, bivši američki ambasador za ratne zločine koji je devedesetih godine 20. veka bio advokat u Haškom tribunalu.

Vilijamson, koji je postavljen na čelo tima koji je formiran pre godinu dana kako bi istražio optužbe iznesene u izveštaju Dika Martija,izvestioca Saveta Evrope 2010. godine, rekao je da nijedan član njegovog tima nije iz zemalja Zapadnog Balkana kako bi se izbeglo curenje informacija, zastrašivanje, pa i nešto gore.

"Ovo je u potpunosti međunarodni napor. Preduzeli smo korake da se 'zaštitimo' od drugih pravosudnih tela na Kosovu i ovo je veoma autonomno i odvojeno“, rekao je on.

Vilijamson, koji nije želeo da iznosi detalje o dokazima koje je do sada prikupio njegov tim od dvadesetak istražilaca, tužilaca i analitičara, procenjuje da će biti potrebne još dve godine da se okonča istraga koja i dalje truje region.

"To je zaista taman oblak, jer optužbe terete aktuelnog premijera Kosova i druge osobe koje su imale visok rang u OVK i to sve utiče na odnose u regionu“, rekao je on.

Kako bi pomogli istražiocima da dođu do svedoka u Albaniji, gde se vjeruje da postoji masovna grobnica i gde su izvođene hirurške operacije, Vilijamson i predsednik Sali Beriša uradili su nacrt zakona, koji je usvojio albanski parlament, a koji omogućava specijalnom istražnom timu Evropske komisije za ispitivanje trgovine ljudskim organima na Kosovu i Metohiji (SITF) da radi u toj zemlji.

I novo rukovodstvo Srbije je saopštilo da će sarađivati, a Vilijamson je nedavno putovao u Makedoniju i Crnu Goru radi dogovora o pravnoj saradnji.

"Veoma je važno za nas da razgovaramo sa svedocima u poverenju, a to moramo unapred da dogovorimo sa vladama. Mi takođe sa njima razgovaramo i o mogućem izmeštanju svedoka“, rekao je on.

ŠeF Euleksovog specijalnog tima za istragu o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji i severu Albanije je dodao da je to pitanje bilo veoma teško i što se tiče drugih slučajeva i suđenja visokim kosovskim zvaničnicima u Hagu.

"Postoji više snažnih naznaka o zastrašivanju svedoka i mi vodimo računa o tome", rekao je on.

Vilijamson je dodao da postoji dosta izazova, mada je zadovoljan dosadašnjim napretkom.

Zločini su sada stari 12 i 13 godina, a dokazi i svedoci raspršili su se regionom, pa i šire.

Međutim, pravo pitanje, kaže on, jeste da li će svedoci koji su razgovarali sa Martijem kao izvestiocem biti voljni da učestvuju u krivičnoj istrazi i svedoče na sudu.

"Prema tome, teško je reći da li će naši rezultati biti isti kao kod Martija. Prerano je reći da li ćemo doći do istih zaključaka", rekao je Vilijamson.

Centar ovog slučaja čine tvrdnje da su albanski pobunjenici na Kosovu uzimali organe od srpskih ratnih zatvorenika i prodavali ih na crnom tražištu.

U tom postupku, oko 500 ljudi, većinom Srba, oteto je, mučeno i ubijeno.

Ovi slučajevi dogodili su se u haosu nakon rata na Kosovu u junu 1999.

Frans pres podseća da su ove sedmice, zbog straha i zabrinutosti radi zastrašivanja svedoka sudovi u Hagu i Prištini zatražili nova suđenja za istaknute kosovske političare koji su umešani u slučajeve ratnih zločina.

U izvještaju 2010. izvestilac Saveta Evrope Dik Marti naveo je da su viši komandanti Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), uključujući aktuelnog premijera Hašima Tačija, umešani u slučaj trgovine organima.

U tom izvještaju navodi se da su organi uzeti iz tela zatvorenika koji su bili u rukama OVK u Albaniji u to vreme.

Izveštaj, takođe, povezuje OVK sa zločinima u stilu mafije. Tači i njegova vlada odbacili su optužbe i osudili Martijev izveštaj.

(Srna)