• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlament o Zakonu o javnim nabavkama

Sednica Skupštine Srbije, na kojoj se raspravlja o novom zakonu o javnim nabavkama, protekla je u optužbama opozicije da se njime ne uklanjaju glavni uzroci korupcije.

Sednica Skupštine Srbije, na kojoj se raspravlja o novom zakonu o javnim nabavkama, protekla je u tvrdnjama vladajuće većine da će taj zakon doneti velike uštede i stavovima opozicije da se njime ne uklanjaju glavni uzroci korupcije i da vlast daje neutemeljena obećanja.

Liberalno-demokratska partija je najavila da neće podržati novi zakon, smatrajući da on neće ništa promeniti u praksi, dok Demokratska stranka predlaže amandman kojim bi se videlo da li je realno da se novim zakonom uštedi 600 miliona evra, što su najavljivali iz vladajuće Srpske napredne stranke.

Poslanik Demokratske stranke Božidar Djelić je predložio da se rebalansom budžeta za 2013. smanje stavke za kupovinu dobara i usluga i da se formira budžetski fond u iznosu od 600 miliona evra, koliko su, prema procenama iz Srpske napredne stranke, trebale da budu uštede kada se donese novi zakon.

Govoreći o Predlogu zakona o javnim nabavkama, koji je predložilo 138 poslanika vladajuće većine, Djelić je rekao da je dobro što se novim zakonom delimično centralizuju javne nabavke i što se ukida mogućnost da se aneksima ugovora naknadno povećaju cene usluga.

Kao loše je ocenio to što je novim zakonom izrada novčanica, pasoša i ličnih karti izdvojena iz domena javnih nabavki zbog navodne zaštite, dodajući da za to nema nikakvog razloga.

Šef poslaničke grupe SNS Veroljub Arsić rekao je da novi zakon o javnim nabavkama tek treba da zaživi i da naprednjaci ne beže od odgovornosti za vođenje države.

"Kad nas napadate samo nekoliko meseci nakon što smo preuzeli vlast zašto ne kažete odakle dugovi (u državnim preduzećima)", rekao je Arsić reagujući na tvrdnje Djelića da naprednjaci daju neutemeljena obećanja i da zato ne žele da prihvate predlog DS-a.

Poslanik Bojan Djurić iz Liberalno-demokratske partije rekao je da novi zakon ništa neće promeniti u praksi i da je suštinski generator korupcije u Srbiji "previše javnih nabavki".

"Vi nigde ne dotičete taj problem kako se planiraju javne nabavke, zašto neko ulazi u taj posao. Time se niste ozbiljno bavili", rekao je Djurić u reagovanju na tvrdnje vladajuće većine da će novim zakonom biti ušteđeno više stotina miliona evra državnog novca.

Djurić je zapitao da li je iko u Srbiji ispitao da li je opravdano bilo da državna firma Srbijagas uzima kredit od 170 miliona i od 30 miliona evra ili da državna kompanija JAT uzima kredit radi zakupa aviona.

"Kako će se po ovom zakonu procenjivati da li Nacionalnoj službi za zapošljavanje trebaju zakupljeni termini na nacionalnim televizijama u kojima oglašava ne znam šta", rekao je Djurić.

Vladajuća koalicija koja je predložila zakon, to jest poslanici Srpske napredne stranke, Ujedinjenih regiona Srbije, Nove Srbije i Socijaldemokratske partije Srbije smatraju da će novi zakon ukloniti glavne uzroke korupcije u javnim nabavkama i doneti uštede.

Milorad Mijatović iz Socijaldemokratske partije Srbije, Dubravka Filipovski iz Nove Srbije i Branislav Mitrović iz Ujedinjenih regionaSrbije ponovili su da od novog zakona očekuju da donese uštede i da on predstavlja jasan dokaz spremnosti vlasti da se bori protiv korupcije.

Skupština nastavlja rad u sredu u devet sati.

(Beta, foto: Beta, Vladimir Milovanović

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image