"Što se tog spomenika tiče, ja mislim da to ne može i ne sme biti izgovor za obustavu dijaloga", rekao je Kacin govoreći o spomeniku pripadnicima bivše OVK u Preševu koji su podigle lokalne vlasti u tom mestu, zbog čega je premijer Srbije Ivica Dačić zapretio prekidom dijaloga između Beograda i Prištine.

Kacin je rekao da su obe strane dosad uložile mnogo političkog kapitala u dijalog i da zbog toga zaslužuju da budu nagrađene za ispoljenu hrabrost i vizionarstvo.

"To jasno govori da su obe političke elite posvećene budućnosti, pogotovo mlađim generacijama i ostvarivanju boljih ekonomskih prilika", rekao je Kacin.



"Međutim, što se spomenika tiče, mislim da je nepotrebno o njemu raspravljati i da je taj problem, kako bi rekli u Hrvatskoj, 'napuhan' preko svih granica", izjavio je izvestilac za Srbiju i dodao da sada treba spustiti loptu i usredsrediti se na važnija pitanja.

On se takođe osvrnuo na odbijanje prištinskih vlasti da ne dozvoli predsedniku Tomislavu Nikoliću da prisustvuje božićnoj liturgiji u Gračanici, rekavši da je to rezultat izostanka dijaloga Beograda i Prištine na predsedničkom nivou.

"Potpuno sam ubeđen da bi do te posete došlo da je pre toga došlo do susreta Nikolića sa predsednicom Kosova Atefite Jahjagom", rekao je Kacin.

"Nerealno je očekivati da kosovska strana pristane na neke stvari ako se na nivou jedne institucije Srbije ne odgovara adekvatno", istakao je on.

Kacin je izrazio uverenje da Srbija može da ispuni uslove koje je krajem prošle godine postavio Evropski savet i da do polovine godine dobije datum početka pregovora.

"Mnoge institucije srpske države veoma uporno rade da ispune uslove kako bi Srbija odmah krenula u pregovore i otvorila poglavlja 23 i 24 koja se tiču vladavine prava", rekao je Kacin i dodao da posebno ceni napore koje Vlada preduzima u borbi protiv korupcije.

"Primer koji Srbija daje trebalo bi da slede i njeni susedi, bez obzira da li već pregovaraju ili su tek stekli status kandidata za pridruživanje", istakao je on.

Kacin je najavio da će se konačna verzija rezolucije Evropskog parlamenta u kojoj se traži da se Srbiji što je pre moguće odredi datum početka pregovora uskoro naći pred poslanicima, nakon što se razmotre predloženi amandmani.

"Mi ćemo te amandmane pregledati i uvezati kako bismo došli do verzije koja je prihvatljiva za sve", rekao je Kacin i naglasio da je izuzetno važno što je Spoljnopolitički odbor EP prošle godine usvojio prvobitni nacrt rezolucije velikom većinom glasova.

Kacin je rekao i da bi Srbija trebalo da poštuje dogovor o sukcesiji i ukazao na primer Hrvatske kojoj preti blokada učlanjivanja u EU zbog nepridržavanja dogovora sa Slovenijom.

On je kritikovao inicijativu poteklu iz kabineta predsednika Nikolića da se preispitaju sporazumi o sukcesiji koje je Srbija potpisala sa bivšim jugoslovenskim republikama o raspodeli imovine nekadašnje savezne države.

"Pitanje sukcesije je veoma značajan dogovor svih država bivše Jugoslavije, čime su one dokazale da su posvećene smanjivanju tenzija i budućnosti", rekao je Kacin i istakao da bi preispitivanje sporazuma poslalo suprotan signal.

"Dogovor je ta magična reč", rekao je Kacin i ukazao da nije dobro da u Srbiji, kao parlamentarnoj demokratiji, različite institucije imaju različite stavove o međunarodnim sporazumima.

On je u tom kontekstu istakao primer Hrvatske, čije učlanjivanje u EU Slovenija preti da blokira zbog spora oko štednih uloga bivše Ljubljanske banke.

"Hrvatska je pomalo zaglavila jer očekuje da će Slovenija ratifikovati njen ugovor o pridruživanju EU a da ona pri tom ne poštuje dogovor", rekao je Kacin i naglasio da se "to jednostavno ne može desiti".

(Tanjug/MONDO, foto: Medija centar Beograd)