• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nemačka i Francuska čekaju rezultate dijaloga

Srbija treba da dobije datum za pregovore o članstvu, ali prethodno su neophodni rezultati dijaloga Beograda i Prištine, istakli ambasadori dve zemlje u Beogradu.

Ambasadori Nemačke i Francuske u Beogradu, Hajnc Vilhelm i Fransoa-Gzavije Denio, složni su da je Srbija ključna zemlja u regionu i da te dve zemlje žele da ona postane članica EU što pre, ali ističu da EU ne može da prihvati da bilo koja zemlja ulazeći u Uniju uveze i svoje probleme.

Normalizacija odnosa Beograda i Prištine od ključnog značaja i izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je nova Vlada Srbije omogućila dijalog na političkom nivou, rekao je nemački ambasador Hajnc Vilhelm na konferenciji za novinare povodom 50. godišnjice od potpisivanja Jelisejskog ugovora.

''Nadamo se da će politički dijalog Beograda i Prištine započet u oktobru u Briselu dati rezultate i da će Evropski savet uskoro moći da odredi datum za početak pregovora", rekao je Vilhelm.

Nemački diplomata je dodao da će parlamentarni izbori u Nemačkoj u septembru indirektno uticati na dalji tok intregracija Srbije u EU pošto nVlada ne može ništa da preduzme bez mandata Bundestaga.

Francuski ambasador Denio je istakao da ritam prijema zavisi od svih 27 članica EU i podsetio da su u prošlosti postignuti dogovori oko dva teška pitanja - pridruživanja Hrvatske EU i otvaranja pregovora sa Crnom Gorom.

"To pokazuje da se, bez obzira na finansijsku krizu, proširenje nastavlja, da institucije funkcionišu i da postoji velika vera u budućnost, koja obuhvata i Srbiju", rekao je Denio.

Nemački ambasador je, takođe, ocenio da će proces evrointegracija doprineti pomirenju u regionu zapadnog Balkana i u tom kontekstu je ukazao da je pomirenje Nemačke i Francuske bilo dugotrajan i težak proces, koji se odvijao u sklopu "velikog evropskog procesa", i da rezultati nisu došli preko noći. Njegov francuski kolega Denio je podsetio da su dve zemlje pre potpisivanja Jelisejskog ugovora pet godina vodile razgovore.

"Pomirenje ne bi bilo moguće u toj meri da nije istovremeno tekao proces evropskih integracija i ujedinjenja Evrope", napomenuo je ambasador Nemačke, dodajući da će i potpuno pomirenje na Balkanu biti moguće kada sve zemlje regiona budu članice EU.

Značajna poruka Jelisejskog ugovora za Balkan jeste da iz zakletog neprijateljstva može da se izrodi duboko prijateljstvo, ocenio je Vilhelm.

"Želimo da narodi na Balkanu prevaziđu neprijateljstva, postani prijatelji i deo EU jer je EU najveći mirovni projekat na svetu", zaključio je on.

Ambasador Denio je, na pitanje novinara da prokomentariše situaciju na jugu Srbije, ponovio da je to "unutrašnje pitanje Srbije, koje mora biti rešeno zakonitim sredstvima i kroz dijalog".

(Tanjug, foto: Tanjug/Fiulip Krainčanić)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mirke

Ta nova vlada će se rado odreći Kosova i ako treba i svih nas i sve će reći i prekršiti samo da ostanu na vlasti.

special image