• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odata počast žrtvama holokausta

Državna delegacija Srbije koju je predvodio predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović, uz visoke državne počasti položila je danas vence u spomen kompleksu Staro sajmište u Beogradu.

Delegacija je odala poštu žrtvama Holokausta u Drugom svetskom ratu povodom 27. januara - Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta.

"Žrtve holokausta i logori smrti su strašna istina o najdubljem padu čovečanstva, simboli zločina nad milionima ljudi i jedan od najmračnijih perioda u istoriji čovečanstva", rekao je Stefanović na centralnoj komemorativnoj ceremoniji, u organizaciji Vlade Srbije.

On je poručio da monstruozni plan uništenja celog jevrejskog naroda, ali i pripadnika drugih naroda, obavezuje da stalno obrazujemo mlade generacije i ističemo različitosti u nadi da se takvo zlo nikad ponovi.

"Danas se sa velikom tugom sećamo žrtava logora i ovih strašnih mesta, koje su izgubile živote u Drugom svetskom ratu, Aušvica, Treblinka, Jasenovca, žrtava u Novom Sadu, Jajincima i Starom sajmištu", dodao je Stefanović.

Uz poziv na pamćenje, Stefanović je naglasio da se od zaborava moraju sačuvati i zločini nad Srbima u Drugom svetskom ratu, masovna pogubljenja, prisilna pokrštavanja.

Duboko saosećamo sa jevrejskim narodom i razumemo njihovu patnju, naglasio je on i ovaj Dan mora biti poziv na pamćenje, jer su mnogi brut zločini ostali bez kazne, pokajanja i obeležja.

On je izrazio uverenje da će sećanje obavezati nove generacije da se suprotstavljaju predrasudama, rasizmu, šovinizmu, antisemitizmu i iracionalnoj mržnji i poručio: "želimo bolji svet, bolje budu i pomirenja u kojem nikad više neće biti žrtava, kao u Holokaustu".

Na Spomenik žrtvama genocida u Drugom svestkom ratu koji se nalazi u okviru kompleksa nekadašnjeg koncentracionog logora na Starom sajmištu venac je položio u ime Grada Beograda predsednik Skupštine Grada Aleksandar Antić.

On je novinarima izjavio da se danas s ponosom može reći da u Srbiji i Beogradu nema antisemitizma i da nisu ugrožena bilo koja ljudska, rasna, niti verska prava i slobode.

Prema njegovim rečima, Grad Beograd je odlučan da nastavi izgradnju Memorijalnog kompleksa Staro sajmište i predložiće donošenje zakona, koji će omogućiti izgradnju tog centra.

Centralnoj državnoj ceremoniji odavanja počasti prisustvovali su preživeli Holokausta, potomci žrtava, nekadašnji zatočenici logora, predstavnici jevrejske zajednice Srbije, romske zajednice, ambasador Izraela Jozef Levi i drugi članovi diplomatskog kora.

Umetnički program pod nazivom "Sećajte se narodi sveta" u realizaciji Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, vodili glumci Milena Vasić i Tanasije Uzunović.

Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta ustanovljen je 1. novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u znak sećanja na dan kada je 1945. oslobođen Aušvic Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi.

Opredeljujući se za dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi, GS UN rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i verske mržnje zasnovanih na predrasudama.

Drugi svetski rat odneo je, pored ostalog, preko šest miliona nedužnih žrtava - pripadnika jevrejskog naroda.

Aušvic, Treblinka, Mauthauzen, Dahau, Majdanek Jasenovac, Staro Sajmište, Jajinci, logor "Crveni Krst" u Nišu samo su neka od masovnih stratišta nevinih žrtava.

Potreba da se iznova podseća na strahote holokausta, kao i da se kao neistinite odbace tvrdnje koje negiraju njegov karakter i obim stradanja aktuelna je u svim demokratskim državama, ukazano je iz Vlade Srbije.

Antisemitizam je u određenoj meri prisutan i u našem vremenu o čemu svedoče izolovani, ali i dalje prisutni incidenti, dodaje se u saopštenju.

Nužnost saznavanja činjenica i promišljanja strahovitih posledica holokausta doprineće da se u Srbiji, kao i u drugim demokratskim državama, masovno stradanje Jevreja u Drugom svetskom ratu i u budućnosti sagledava kao ono što po svom karakteru i obimu jeste - jedan od najvećih zločina protiv čovečnosti u istoriji, navela je vlada.

(agencije/MONDO, foto: Tanjug, Tanja Valič)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image