Posle današnjeg protesta Albanaca zbog odluke Vrhovnog suda Kosova da potvrdi imovinska prava tog manastira, kod Visokih DEčana je mirno.

Na prilazu manastiru nalazi se kontrolni punkt Kfora kao i punkt ispred samog manastira gde italijanski vojnici dozvoljavaju ulazak u manastir samo onima kojima je poseta odobrena od strane monaha.

Protest je održala grupa Albanaca koja je, nezadovoljnih sudskom odlukom, pokušala da okači transparente na zid manstira ali ju je u tome sprečila policija i Kfor. Transparenti su ostavljeni na bezbednoj udaljenosti od manastirskih zidina.

Zbog popodnevnog protesta i "otvorenih bezbednosnih pretnji" iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić odlučio da zatvori kapije manastira za sve posetioce, prvi put u poslednjih 13 godina.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin izjavio je da su demonstracije i pretnje ispred manastira pokušaj da se izbrišu dokazi o postojanju Srba i završi etničko čišćenje i zahvalio se pripadnicima italijanskog kontingetna Kfora na spašavanju manastira.

S druge strane, Kosovska policijska služba saopštila je da "nije bilo nikakvog protesta", već su članovi Organizacionog odbora protesta pokušali da na zidove koji okružuju manastir postave tri plakata na kojima je pisalo - "Manastire, nemoj da nam kradeš budućnost", "Manastir je vrednost našeg kulturnog nasleđa" i "Manastire, nemoj da tražiš našu imovinu".

Kfor je naknadno saopštio da su demonstranti oko 11:15 časova došli do prvog punkta na putu ka maniastiru Dečani, noseći mali broj plakata i uz pratnju medija.

"Oko 11:35 sati su ti ljudi, u pratnji Kosovske policije i malog broja pripadnika Kfora, sprovedeni do drugog punkta iznad ulaza u manastir. U 12:15 sati protest je bio okončan. Demonstranti nisu došli dalje od drugog punkta, bili su mirni i pored toga pod kontrolom Kosovske policije i Kfora", tvrdi Kfor.

Iguman Sava Janjić izjavio je da će zbog pogoršanja bezbednosti tražiti da se ponovo uvede vojna pratnja prilikom izlaska monaha iz manastira.

"Trenutna situacija je mirna, ali je dosta napeto", rekao je Janjić u telefonskom razgovoru za agenciju Beta.

Janjić je rekao da je u pozadini tih protesta to što opštinska vlast u Peći neće da prihvati odluku Vrhovnog suda Kosova da se manastiru vrati njegova zemlja.

"Predsednik Opštine Peć Rasim Selmanaj je i ranije otvoreno pretio manastiru, a na protestima (u gradu Peći) se može čuti da manastir nikada nije bio srpski, i da je albanski", rekao je Janjić.

Podsetio je da su Visoki Dečani napadani nekoliko puta od dolaska međunarodnih snaga na Kosovo 1999.

"Od završetka rata manastir je četiri puta napadan iz minobacača. Dva napada su bila 2000. godine, a jedan 2004. kad je na manastir palo osam granata. Na Visoke Dečane je 2007. ispaljena (raketa) 'zolja' ", rekao je Janjić i dodao da su te napade izveli oni koji danas organizuju proteste.

"Reč je o ljudima koji veruju da je vladavina zakona vladavina sile I nasilja", rekao je Janjić i dodao da monasi za sada imaju dovoljno namirnica i da se nada da će uskoro biti rešen i problem snabdevanja.

Navodi se da opštinske vlasti vode medijsku i političku kampanju da se pritiscima i pretnjama obori odluka Vrhovnog suda Kosova i manastiru Dečani oduzme 50 odsto njegove imovine.

"Rukovodioci opštine i ekstremne grupe žele da se probiju pred manastir da bi protestvovali. Kfor i policija blokiraju kordonima pristup manastiru", piše u saopštenju te eparhije.

Iguman manastira Sava obavestio je danas i strana predstavništva u Prištini, OEBS i Eleks da je manastiru onemogućen normalan život i da opština Dečani ne samo da ne poštuje zakone već otvoreno radi na etničkom čišćenju te teritorije.

Eparhija raško-prizrenska je navela da je namera demonstranata da pred manastirom postave plakate sa uvredljivom sadržinom i podsetila da su se na dosadašnjim protestima u obližnjem gradu pojavljivale parole i slogani u kojima se navodi da taj manastir nije srpski već albanski manastir i da su monasi na silu okupirali manastir.

Cilj tih parola je, kako piše u saopštenju, oduzimanje te svetinje, njene imovine i proterivanje monaštva Srpske pravoslavne crkve (SPC) i preostalih Srba.

"Već danima manastir Visoki Dečani izložen je demonstracijama koje se održavaju u obližnjem gradu, najuvredljivijim porukama i otvorenim pretnjama povodom odluke Vrhovnog suda Kosova da potvrdi imovinska prava manastira", navodi se u saopštenju.

Kako je saopštila eparhija raško-prizrenska, Vlada Kosova se zvanično obavezala pred međunarodnom zajednicom da će pružiti verske i pravne slobode svim verskim zajednicama, uključujući i SPC i da će svetinje SPC biti posebno zaštićene.

(MONDO/agencije, foto: wikipedia.org/Julian Nitzsche)