• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Razdor oko mleka u Skupštini Srbije

Sednica odbora Skupštine Srbije za zdravlje i porodicu završena bez zaključaka i preporuka o problema sa aflatoksinom u mleku pošto su članovi vladajuće koalicije morali da odu na glasanje.

Rasprava na sednici bila je burna, članovi opozicije tražili su pad Vlade, bilo je i predloga iz vladajuće koalicije da se svo mleko potpuno uništi, a članovi odbora su postavili pitanje ispravnosti sa ostalih namirnica, kao što su meso i žitarice.

Predsednik Odbora Dušan Milosavljević apelovao je na predstavnike Vlade Srbije da "jasno kažu koje mleko je povučeno sa rafova, odnosno koje ima visok sadržaj aflatoksina".

Milosavljević koji je član DS rekao je novinarima u Skupštini Srbije da je pitanje ispravnosti mleka pitanje nacionalne bezbednosti i da je važnije od pregovora sa EU ili Kosovom.

"Sednica je zakazana po hitnom postupku zbog akutelne situacije. Ministri zdravlja i poljoprivrde, nažalost, nisu se odazvali pozivu i njihov nedolazak govori da je afera sa mlekom uzdrmala Vladu I ministarstva", kazao je on.

Milosavljević je rekao da afera oko mleka nije pitanje odgovornosti samo jednog čoveka već cele vlade i dodao da je na sinoć održanom odboru DS odlučeno da se ministar poljopriverde Goran Knežević pozove da da ostavku.

"Ovo je velika afera. Ministarstvo nije radilo kako treba i nije vršilo kontrolu kako treba, zato ne samo da ministar treba da da ostavku već ova situacija izuskuje pad vlade", kazao je Milosavljević.

Na sednici Odbora Skupštine Srbije za zdravlje i porodicu Ministarstvo zdravlja predstavljao je pomoćnik ministra Zoran Vučić, a Ministarstvo poljoprivrede Ivan Sočo iz Uprave za veterinu i načelnica Veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin.

Vučić je istakao da Ministrastvo zdravlja nije nadležno za kontrolu ispravnosti hrane na osnovu Zakona o bezbednosti hrane iz 2009. godine.

Ivan Sočo iz Uprave za vetereinu podsetio je da je 2011. godine donet nov pravilnik kojim je 10 puta smanjen dozvoljen nivo aflatoksina u namirnicama, sa 0,5 na 0,05 mikrograma po kilogramu.

"To znači da smo mi 50 godina pili mleko sa nivoom aflatoksina većim nego sada", kazao je Sočo.

Poslanik Liberalno-demokratske partije Žarko Korać istakao je da se jutros zamislio da li da stavi mleko u svoju kafu.

Korać je optužio Ministarstvo poljoprivrede da nije dalo pravovremene informacije, da je zbog toga izostala zaštita građana I da će biti uništeni proizvođači mleka.

Jedini koji se odazvao pozivu Odbora, pokrajinski sekratar za privredu Goran Ješić istakao je da je probleme sa kontaminiranom hranom počeo u septembru 2012. godina kada je otkriven problem sa kururuzom, što je, kako je ocenio, tada zataškano.

Ješić je kazao da je 12. februara dao uzorke mleka na analizu koje I da je šest dana kasnije dobio rezultate koji su pokazali da je u 26 od 35 uzoraka pronađen nedozvoljeno visok nivo aflatoksina.

"Ja sam iste večeri poslao pismo premijeru, minstru Knežević, oni su prvi znali, čak sam zvao i Dinkića, da im to kažem", rekao je Ješić (DS).

Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) Zoran Radovanovih nakon poziva opozicije da Vlada padne zbog afere sa mlekom kazao je da bi ukoliko se ostaku trebalo da podnese Ješić, ako se ispostavi da analiza koju je tražio nije tačna i ne poklapa se sa superanalizom iz Holandije.

(Beta, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image