Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da dok se on nalazi na funkciji predsednika republike ne može da postoji "dvojno" komandovanje vojskom, jer je takva situacija iz bezbednosnih razloga vrlo opasna.

Već neko vreme ima nagoveštaja da se institucije Vlade i Predsednika republike spore oko mogućnosti formalnog uticaja na vojne poslove.

"Nema niti jedne zemlje u svetu sa takvim načinom komandovanja i nadležnosti u rukovodjenju našom vojskom jasne", ukazao je Tadić u Bačkom Petrovcu uoči otvaranja Slovačkih narodnih svečanosti.

Tadić je takodje precizirao da su za tu oblast i odredbe Ustava apsolutno nedvosmislene.

"Ko god da je predsednik Srbije taj rukovodi vojskom i ima ulogu vrhovnog komandanta", naglasio je Tadić. On je podsetio da je Skupština jedini organ koji odlučuje o upotrebi vojske Srbije, a njenu taktičku upotrebu u realnost sprovodi predsednik republike.

Ministar odbrane Zoran Stanković ranije je najavio da će premijer Srbije Vojislav Koštunica preuzeti komandu nad antiterorističkim bataljonom buduće Specijalne brigade Vojske Srbije koja će biti formirana do kraja septembra.

Stanković je rekao da će upotrebu budućeg antiterorističkog bataljona vojske odobravati premijer Srbije i ocenio da je to još jedan dokaz da je vojska pod kontrolom civilnih struktura. Ministar je rekao da to predvidja i Vojna doktrina, dokument koji je potpisao predsednik Srbije Boris Tadić.

(Tanjug)