Prema preliminarenim istraživanjima agrencije "Faktor plus", kako prenosi "Informer", za SNS bi glasalo 38,6 posto birača, za DS 14,8, a za koaliciju SPS-PUPS-JS 13,6.

Cenzus bi prošla DS S sa 7,1 posto glasova, a na ivici cezusa su LDP sa pet i URS sa 4,9 posto glasova.

Prema tumačenju tog lista, ako bi SDPS Rasima Ljajića, koja po istraživanju ima 2,1 posto, izašla na izbore u koaliciji sa SNS, primenom Dontovog metoda po kojem se vrši podela mandata, mogli bi da računaju na ukupno 119 mandata u skupštini, pa bi im za formiranje vladajuće većine bila potrebna samo podrška poslanika manjina.

Prema martovskom istraživanju "Stratedžik marketinga", koje prenosi "Blic", ako bi izbori bili održani u nedelju, za SNS bi glasalo 43 posto birača, za DS 17, a za koaliciju oko SPS 15.

Cenzus bi prošli još LDP i DS S sa po pet posto glasova.

U tom istraživanju je prvi potpredsednik vlade i lider SNS Aleksandar Vučić dobio najviše pozitivnih ocena (48 posto - negativnih 22), ispred predsednika Srbije Tomislava Nikolića (35 pozitivno - 22 posto negativno).
Slede Dragan Marković Palma sa 34 posto pozitivnih i 34 posto negativnih ocena i premijer Ivica Dačić sa 32 posto pozitivnih i 31 posto negativnih ocena.

Prema istraživanju "Stratedžik marketinga", kako prenos list, najveći problem građana Srbije je nezaposlenost, za šta se opredelilo čak 47 odsto anketiranih. Da Srbija ide dobrim putem smatra 43 posto građana, dok 37 odsto ne misli tako.

Za ulazak Srbije u EU, na referendumu bi 48 posto glasalo "za", a 29 posto bi bilo protiv.

O glavnom pregovaraču EU u dijalogu Beograda i Prištine, visokoj predstavnici Ketrin Ešton, pozitivno mišljenje ima samo sedam posto ispitanika, dok 59 odsto ima negativno mišljenje.

(agencije/MONDO, foto: Tanjug, Zoran Žestić)