• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nada u nastavak pregovora

Predstavnici parlamentarne većine očekuju da razgovori sa Prištinom budu nastavljeni, a LDP smatra da ne treba tonuti u fatalizam, ali ni očekivati čudo, dok DSS jučerašnji neuspeh vidi kao šansu da država konsoliduje strategiju prema Kosovu.

Prema očekivanjima predstavnika stranaka vladajuće koalicije, koji su učestvovali na Tanjugovom okruglom stolu "Šta posle 2. aprila", razgovori će biti nastavljeni, a "dobrom voljom", ne samo Beograda, već i Prištine, može se napraviti iskorak.

Šef poslaničke grupe SNS Veroljub Arsić kaže da 2. april nije bio "dan D", a očekivalo se da će proces biti težak i da neći moći tako brzo i jednostavno da se završi.

Očekivanja Srbije da dobije datum početka pregovora sa EU, kako je ukazao Arsić, politički je momenat koji je otežavao pregovaračku poziciju Srbije.

"Pravi i opipljivi rezultat nismo postigli, ali nijedan član vlade ne može se osećati krivim za ovaj neuspeh zato što smo maksimalno postavili našu pregovaračku poziciju", rekao je Arsić, koji naglašava da nije postojala želja druge strane za postizanje dogovora.

Socijalisti ukazuju da na jučerašnji ishod dijaloga ne treba gledati "ni defetistički ni fatalistički" i veruju da će dijalog biti nastavljen, kao i da se "dobrom voljom", ne samo Beograda, već i Prištine može napraviti iskorak.

Šef poslanika SPS u Skupštini Srbije Branko Ružić kaže da je važno što je pokazano nesumljivo državno jedinstvo po pitanju Kosova i Metohije.

"Ovo je bila osma runda razgovora, ali nije bila osma sednica", rekao je Ružić, koji je ukazao da su neki pomaci napravljeni i da se razgovaralo o zajednici srpskih opština što se ranije nije pojavljivalo kao tema.

Iz URS naglašavaju da nije bilo realno da se postigne dogovor Beograda i Prištine u ovom trenutku, ali i ukazuju da ovo nije kraj i da će dijalog biti nastavljen u drugačijoj formi.
Šef poslaničke grupe URS Vladimir Ilić rekao je da je Srbija napravila veliki iskorak u rešavanju krize, da rešenje nije na vidiku, ali da se "kreće u tom pravcu".

"U ovom trenutku nama opipljivog rezultata, ali za mene je rezultat i to što se još uvek pregovara i što je pokazana spremnost za nastavak dijaloga", rekao je Ilić.

On je dodao "da na srpskoj strani vidi jedan viši nivo pragmatizma i objektivnosti da pregovori uspeju".

Opoziciona DS poziva Vladu Srbije i predsednika da nastave dijalog sa Prištinom koji je ta stranka inicirala i da pokušaju da dođu do kompromisa.

Navodeći da ne može da komentariše jučerašnje razgovore u Briselu, jer nema nikakve informacije, poslanik DS Božidar Đelić je naglasio da je krajnje vreme da vlada i predsednik dođu u parlament i obaveste poslanike o tome šta je prava situacija.

Đelić je ocenio i da ishod poslednje runde dijaloga Beograda i Prištine u Briselu nije loš samo za Vladu Srbije, već i za čitavu Srbiju.

Neuspeh jučerašnje runde dijaloga za DSS predstavlja "svetlo u tunelu" u kome je Srbija "bauljala" pet godina i šansu da se država konsoliduje i počne da vodi i kosovsku i evropsku politiku na "uravnotežen način".

Šef poslaničke grupe te stranke Slobodan Samardžić ocenio je da će sada pitanje Kosova "morati da odleži" i u glavama političara i javnog mnenja, ali i u ambicijama Prištine, Brisela i Berlina.

"I to je šansa za našu državu da se konsoliduje u pogledu strategije rešavanja pitanja i da možda u neko dogledno vreme otvori novu stranicu", naglasio je Samardžić.

"Drugo što je dobro je to da nema datuma i te fikcije za kojom smo trčali kao za šargarepom rešavajući pitanje Kosova od danas do sutra. To je veliko olakšenje za Srbiju i to ne znači nikakve pogubne konsekvence za odnose Srbije i EU, jer je EU taj datum dala samo kao mamac da bi se vlada uhvatila kako se uhvatila prethodna i da bi predala Kosovo", ocenio je Samardžić.

Javnost Srbije treba da dobije jasan odgovor da li je kraj razgovora Beograda i Prištine, smatraju liberali.

Poslanik LDP Bojan Đurić procenjuje da bi kraj razgovora značio "krah državne politike" i da u tom slučaju građani imaju pravo da se izjasne na izborima.

Đurić je naglasio da ipak ne treba tonuti "u potpuni fatalizam" i govoriti da je sve izgubljeno, ali da isto tako ne treba verovati da je moguće da se u narednih nekoliko dana desi čudo i da se pomoću šatl diplomatije "taj uzak a dubok klanac popuni nekakvim sadržajem".

"Ako se 14 sati razgovoralo u Briselu a nema ozbiljnog približavanja stavova ne znam šta može da se promeni u narednih nekoliko dana - to je onda kraj jednog koncepta i onda je sasvim u redu da građani daju svoje mišljenje kakvu budućnost vide na izborima koji ne moraju biti samo parlamentarni, jer je očigledno da su u ovom procesu svoj kredibilitet i autoritet založili i drugi političari, pa između ostalih i predsednik republike", rekao je Đurić.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image