Poslanica Evropskog parlamenta Doris Pak ocenila je da će odluka srpske Vlade da odbije ponuđeni sporazum sa Prištinom "uticati na put evrointegracija" Srbije i Kosova, navodeći da se dijalog može nastaviti, ali da je za to potrebno vreme.

Pak je za radio Slobodnu Evropu rekla da joj je "žao što ovaj dijalog nije okončao sporove između Kosova i Beograda" i da misli da "niko nije tražio od Beograda da prizna Kosovo, već da pomogne i olakša život Srba i Kosovara".

"Plan Martija Ahtisarija je dobar za celo Kosovo i mislim da je to bila ideja ovog procesa. Ako Srbi ne žele da ga prihvate, to zavisi od njih, niko ne može da ih prisili na to. Ako ne osećaju da treba da idu napred, onda mislim da treba da sačekamo neki drugi trenutak", kazala je Pak.

Ona smatra da će ovakva odluka "uticati na put evrointegracija dve zemlje".

Poslanica Evropskog parlamenta je istakla da se dijalog može nastaviti, ali da je za to potrebno vreme.

"Ništa se neće desiti uskoro, jer su odlučili da odbace šta je bilo predloženo, i sada moraju da vide šta će uraditi. Obe strane treba da pronađu nov početak za nov dijalog, u suprotnom ništa neće krenuti napred. Srbija neće dobiti početak za pregovore, a ni Kosovo neće biti u situaciji da ide napred", ocenila je Pak, dodajući da se nada da će Kosovo ipak uspeti da dobije viznu liberalizaciju kako bi građani imali sliku o svojoj budućnosti.

Ona je ocenila da sada sve zavisi od srpske vlade, koja "treba da razmisli i dobro proceni šta će uraditi, zato što je njihova budućnost u opasnosti".

Neuspeh Beograda i Prištine da se dogovore o spornim pitanjima neće značiti zatvaranje vrata Evropske unije Srbiji, ali će se odraziti na rok dobijanja datuma početka pregovora, izjavio je danas za Tanjug zvaničnik Evropske komisije koji je želeo da ostane anoniman.

"Nije kraj sveta ako ne bude sporazuma", rekao je ovaj briselski funkcioner i dodao da će Komisija u svakom slučaju nastaviti da pomaže Srbiji da ispuni kriterijume za članstvo.

"Naravno, u tom slučaju tajming za dobijanje datuma početka pregovora neće biti onaj kome smo se nadali", rekao je zvaničnik

Portparolka visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, Maja Kocijančič, izjavila je večeras da ne može ni da potvrdi ni da demantuje da će Ešton uskoro posetiti Beograd i Prištinu, ali je istakla da se očekuje da Srbija učini poslednji napor da dođe do sporazuma

"Za nas je jasno da su elementi za rešenje problema severa Kosova na pregovaračkom stolu", rekla je Kocijančič Tanjugu, ali je naglasila da EU nema ambicije da stranama u dijalogu nameće sporazum, već da se od njih očekuje da do njega dođu.

Kocijančič nije mogla da potvrdi ni da demantuje medijske izveštaje da se Ešton sprema da u narednih nekoliko dana poseti Beograd i Prištinu.

"Ne mogu da vam potvrdim da će do tih poseta doći", rekla je Kocijančič.

Ona je kazala da Ešton žali zbog odbijanja Beograda da prihvati sporazum sa Prištinom.

"Ne mogu da spekulišem kakve će biti posledice (odbijanja sporazma), ali pozivamo vladu Srbije da učini poslednji napor da do dogovora o severu dođe", istakla je Kocijančič.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin kaže da utorak nije Dan D za postizanje sporazuma Beograda i Prištine, ali da je ova nedelja presudna za proces evrointegracija Srbije.

U dosadašnjem toku dijaloga postignuto je previše da bi se na korak od cilja odustalo, smatra Kacin i poziva lidere Srbije i Kosova da učine poslednji napor i dođu do dogovora.

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je danas da je na visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton da odluči da li će dijalog Beograda i Pristine biti nastavljen, da sutra nije "sudnji dan" i da EU, kao i Srbija, ne odustaje od postizanja rešenja.

"Na Eštonovoj je da odluči da li će proces biti nastavljen jer je ona i sama rekla da su razlike male ali da postoje duboki jazovi i kada odgovori budu stigli večeras ona će odlučiti da li može da se nastavi proces", rekao je Dežer novinarima u Makišu.

Upitan da li misli da je Srbija odgovorila "ne", Dežer je rekao "po onome što sam čuo, ne zvuči mi da je Beograd rekao ne, ali je, naravno, proces u toku.

Kako je rekao, Eštonova i njen tim će analizirati "koliko je jaz dubok i preostale razlike i kako može da se nastavi dalje".

"Ne odustajemo od rešenja, bili smo zajedno svih ovih godina u tom procesu i želimo da dođemo do konstruktivnog resenja", rekao je Dežer i istakao da ne postoji nikakav ultimatum.

Prema njegovim rečima, sutra nije "sudnji dan" i celu "histeričnu retoriku treba ostaviti iza nas".

"Srbija nije sama u ovom procesu i tu ne mislim samo na pet država članica EU koje nisu priznale Kosovo, već mislim na svih 27 njenih članica", rekao je on.

Na pitanje kakav odgovor očekuje da Srbija uputi Briselu, Dežer je odgovorio da "danas nije sutra i moramo da sačekamo da Beograd i Priština upute svoje odluke".

"Niko ne treba da sumnja u opredeljenje Srbije da se postigne rešenje, ali ni u opredeljenje svih članica Unije da se do rešenja dođe", rekao je on.

(Tanjug/MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)