Ministar spoljnih poslova Srbije otputovao je u Njujork, gde će predsednik Srbije Tomislav Nikolić sutra govoriti u debati pri Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) "Uloga međunarodnog krivičnog pravosuđa u ostvarivanju pomirenja", saznaje FoNet u Ministarstvu spoljnih poslova u Beogradu.

Nikolić će, kako je najavljeno, u Njujorku imati I bilateralne sastanke sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom i predsedavajućim Predsedništva Bosne i Hercegovine Nebojšom Radmanovićem.

a učešće u debati prijavilo se 50 država članica Ujedinjenih nacija , a samoj diskusiji prisustvovaće predstavnici većine država članica UN.

Kako javlja dopisnik Tanjuga, skup će u 10 časova ujutro po njujorškom vremenu otvoriti predsednik Generalne skupštine Vuk Jeremić, a potom će se prisutnima obratiti Ban Ki-mun. Posle dvojice lidera UN, počinje javna debata na kojoj će govoriti predstavnici 50 država, a prvi među njima biće predsednik Nikolić.

Prema do sada dostupnim podacima, učešće su od država najavili: Rusija, Kina, Japan, Australija, Švajcarska, Hrvatska, Indija. Takođe, na skupu će govoriti predstavnici Argentine, Urugvaja, Čilea, Venecuele, Albanije, Novog Zelanda, Bangladeša, Egipta, Južne Afrike, zajednički predstavnik Evropske unije, Turske, Brazila, Pakistana, Kolumbije, Palestine i drugi.

U popodnevnom delu će biti održana dva panela, za koji su učešće prijavili eminentni pravni stručnjaci i poznavaoci prilika na Balkanu tokom devedesetih godina.

Kako saznaje dopisnik Tanjuga u SAD, na panel diskusiji pod nazivom "Pravda", prvi će govoriti nekadašnji komandant Unprofora u Bosni i Hercegovini, kanadski general u penziji Luis Mekenzi.

Osim njega, učestvuju i profesor prava sa Univerziteta Pitsburg Čarls Džalo, profesor Džon Čiorčari sa Univerziteta Mičigen i predsednik dokumentacionog centra "Veritas" Savo Štrbac.

Na drugom panelu, "Pomirenje", govoriće profesor prava sa Midlseks univerziteta u Londonu Vilijam Šabas, Čedomir Antić sa Instituta za balkanske studije i profesori Dženin Klark sa Univerziteta Šefild i Džon Lafland, direktor Instituta za demokratiju i saradnju iz Pariza.


(MONDO/Agencije Foto Beta STR)