• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I SAD ohrabruju učesnike u dijalogu

Sjedinjene Američke Države zajedno sa Evropskom unijom i visokom predstavnicom Ketrin Ešton podstiču Srbiju i Kosovo da nastave sa naporima da se postigne i potpiše sporazum koji bi normalizovao njihove odnose, rečeno je Tanjugu u Stejt departmentu.

Zvaničnik Stejt departmenta je dopisniku Tanjuga u Vašingtonu rekao da će se dve strane sutra opet sastati u Briselu i da SAD nastavljaju u potpunosti da podržavaju dijalog pod vođstvom Eštonove i EU.

"Pozdravljamo vođstvo koje su pokazali premijeri (Ivica) Dačić i (Hašim) Tači, i ostajemo privrženi da im pomognemo da dođu do zajedničkog stava, koji bi bio od koristi za njihove narode i ceo region", dodao je ovaj američki funkcioner.

On je ponovio da SAD snažno podržavaju evropsku perspektivu i za Srbiju i za Kosovo, istakavši da je zamenik pomoćnika državnog sekretara Filip Riker posetio Brisel da bi podvukao podršku koju Amerika daje dijalogu i naporima koje Beograd i Priština tim povodom iskazuju. Tanjugov sagovornik je dodao da Riker nije bio u Briselu "u vreme poslednjih sastanaka".


Pitanje je koliko su SAD spremne da usmere Albance u pravcu postizanju sporazuma Beograda i Prištine, jer je "ključ u Vašingtonu", zbog toga što EU nema kapacitet da ovo pitanje završi, smatraju analitičari.

Spoljnopolitički analičari Predrag Simić i Ognjen Pribićević ocenili su danas da se pregovori Beograda i Prištine kreću korak po korak.

Posle završetka devete runde dijaloga Beograda i Prištine, uz posredovanje EU, Pribićević je, gostujući u Jutarnjem programu TV Pink, istakao da je učinjen korak bliže dogovoru, ali da je ključno pitanje bezbednosti, odnosno - vojske, pravosuđa i policije.

"Oko policije je postignut dogovor koji odgovara etničkom sastavu stanovništva, ali da se to stanovništvo ne menja tako što bi se pridodala Južna Mitrovica, dok bi lokalni šef policije bio iz srpskog sastava", kaže Pribićević, koji očekuje da će najosetljivije biti pitanje vojske.

Prema njegovim rečima, sve opcije su u igri, a dogovor je moguć narednih nekoliko dana, posle čega bi se obavila konsultacija unutar državnog vrha u Srbiji i verovatno sa parlamentarnim strankama, a nakon toga bi sa tim bili upoznati i EU i na kraju SAD.

Pribićević smatra da je, prema najboljem scenariju, dogovor moguć za sedam dana i da bi se u tom okviru za mesec dana razgovaralo i o datumu za početak pregovora o članstvu Srbije u EU.

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Predrag Simić je, takođe, ocenio da se pregovori "kreću korak po korak" i da podsećaju delimično na Rambuje, ali više na Dejton i da bi trebalo očekivati i desetu rundu dijaloga.

Simić je, gostujući u istoj emisiji, rekao da su Albanci tvrdi pregovarači i da je za Prištinu bitno pitanje stolice u UN, dok su, sa druge strane, SAD pragmatične i žele da se ovo pitanje privede kraju.

On je naveo da se, umesto o zajednici 10 srpskih opština, spominju samo četiri opštine na severu Kosova i da bi bilo pogrešno, ukoliko budući sporazum ne bi uključivao i većinu srpskog stanovništva koje živi južno od Ibra.

Simić je istakao da je cilj albanske strane usmeren prema realizaciji S S P i "belom Šengenu", dok srpska teži dobijanju datuma za početak pregovora sa EU.

(MONDO/Agencije, foto: Beta/AP, Darko Vojinović)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image