U intervjuu za "Novi magazin", Svilanović je na pitanje da li je iznenađen što je sporazum sa Prištinom potpisala ova Vlada, a ne prethodna, rekao da pre godinu dana nije bio siguran "šta se može očekivati od ove Vlade", ali da je sada, "kao građanin Srbije zadovoljan".

"Učinila je ono što prethodne nisu mogle jer im to okolnosti nisu dopuštale. Ne smemo biti prestrogi prema prethodnoj vladi koja je proces započela i otišla onoliko daleko koliko je mogla pred kraj mandata i pod velikim javnim pritiskom", ukazao je.

On je ocenio da je Srbija u prošlosti propustila da pregovara i sama iznosi predloge u vezi sa Kosovom u strahu od reakcije domaće javnosti i da je to ključni razlog što podržava poteze ove Vlade. "Seli su za sto, pregovarali, postigli najviše što su mogli. Ne treba bilo ko da ih prekoreva. Pogotovo na to nema pravo onaj ko je i jedan dan bio u vlasti u Srbiji od 2000. do danas", smatra Svilanović.

Po njegovom mišljenju, Beograd i Priština postigli su istorijski sporazum i sada bi se trebalo okrenuti njegovoj primeni, što će biti veliki test spremnosti za iskrenu saradnju dve strane, ocenio je

"Važno je da i srpska i kosovska javnost razumeju da niko nije ostvario maksimalne ciljeve, ali tako je uvek kada se traži kompromis, svako mora da odustane od nekih ideja koje je imao kada je seo za sto. Verujem da je bilo mnogo emocija i to će pregovarače pratiti u životu, stalno će se pitati jesu li mogli bolje i više", navodi Svilanović.

On smatra da su pregovarači "postigli onoliko koliko se moglo": "Sada ćemo se svi okrenuti primeni sporazuma, koja će biti novi veliki test spremnosti za iskrenu saradnju. Očekujem da će tome pomoći i činjenica da će u narednom pregovaračkom procesu u okviru pridruživanja EU, i za Srbiju i za Kosovo, primena dogovorenog biti pretočena u konkretne datume i predstavljati suštinski element procesa."

Kako je ocenio, Vlada Srbije će uraditi dobro ako se bude bavila i time kako zaposliti Srbe na severu Kosova tako što će u novim, stabilnijim okolnostima moći više da ponudi ulagačima iz inostranstva. "Nadam se da će novi partnerski odnos vlasti u Beogradu i Prištini moći da se vidi i kroz zajedničko privlačenje investitora. Ako se zahvaljujući sporazumu i ekonomski poboljša život Srba na severu, dogovor dobija poseban smisao", smatra Svilanović.

Komentarišući tvrdnje da su se pregovarači kockali ulogom i ponudom, Svilanović je rekao da je uveren da je pregovarački tim Srbije dao sve od sebe da postigne sporazum kako bi omogućio ljudima Srbije da bolje žive i da s nadom gledaju u budućnost.

Svilanović je odbacio tvrdnje da su sporazumom zaboravljeni Srbi na jugu Kosova u enklavama, ali priznaje da se njime daju neka veća prava Srbima na severu, što je, kako je naveo, posledica prihvatanja realnosti da je suverenitet kosovskih vlasti u odnosu na srpsku zajednicu na severu ograničen.

"Srbima u enklavama položaj otežava to što ih iz Beograda posmatraju kao izdajice kada pokušaju da urede život prihvatajući realnost da su pod suverenitetom kosovskih vlasti, kada nastoje da utiču na političke procese, kandiduju se na izborima, učestvuju u vlasti ili opoziciji", dodao je Svilanović.

Komentarišući eventualno članstvo Kosova u UN, Svilanović je rekao da to ne treba vezivati za ovaj sporazum, navodeći da je reč o proceduri u kojoj neće biti od značaja samo stav Srbije, već i niza drugih zemalja, pre svega stalnih članica Saveta bezbednosti i članica Generalne skupštine.

Svilanović je ocenio da je dobijanje datuma za početak pristupnih pregovora sa EU, "prelomni trenutak za koji su radile generacije i zbog kojeg su ljudi stradali, poput premijera Zoran Djinđića".

"Dobro je za Srbiju što je politički pravac određen 2000. dominantno određuje i danas. Vlade su se menjale, ali osnovni pravac definisan na izborima 2000. i kasnije izboren na ulicama Beograda 5. oktobra nije promenjen", zaključio je.

(Tanjug)