"Visoka predstavnica Evropske unije Ketrin Ešton dolazi u Beograd da pruži ohrabrenje zemlji i rukovodstvu Srbije da nastave ovim smerom", rekao je Šef delegacije Evropske unije u Srbiji u intervjuu Tanjugu.
Prema njegovim rečima, put Srbije ka Uniji je zacrtan.
Šef delegacije EU u Beogradu je naveo da će visoka predstavnica vlastima u zemlji doneti i poruku ohrabrenja u pogledu preuzetih obaveza u primeni briselskog sporazuma.
"Mi svi u Evropi pozdravljamo odluke koje su donete u tom pogledu i liderstvo koje je tom prilikom iskazano", naveo je Dežer.
On je dodao i da treba sačekati ishod današnjih razgovora premijera Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija u Briselu jer ti razgovori "ponekad mogu i da potraju".
Govoreći o pristupnim pregovorima Srbije sa EU, Dežer je rekao da Unija ne želi da gubi vreme i da je iz tog razloga Evropska komisija prošle sedmice pokrenula razgovore o pregovaračkom okviru.
Dežer je ukazao i da će nakon dostavljanja pregovaračkog okvira Beogradu, započeti takozvani proces skrininga koji podrazumeva analizu i upoređivanje pravnih tekovina EU i zakonodavstva Srbije.
"Reč je o prilično složenom procesu budući da Unija sada ima preko 120.000 strana pravne tekovine (EU acquis), a sve to u jednom trenutku mora da se prenese i usvoji u srpskom zakonodavstvu", rekao je ambasador EU.
Dežer je ukazao i da će prvo započeti skrining onih poglavlja koja će prva biti otvorena u procesu pregovaranja sa Briselom.
"Ideja je da se započne skrining o poglavljima 23 i 24, možda će biti dodata i poglavlja koja se tiču naučnoistraživačkog rada, a možda i ona koja se tiču i finansija. Već u septembru ili oktobru mogli bismo da počnemo skrining po ovim poglavljima", objasnio je Dežer.
On je rekao da će biti pregovarano o 35 poglavlja za šta će, kako je rekao, biti potrebne godine.
Kako je naveo, na prvim zajedničkim sastancima sa EK, srpskom pregovaračkom timu biće objašnjeno šta tačno skrining podrazumeva i šta se u evropskom zakonodavstvu nalazi.
"Onda se srpskom timu ostavlja vreme od nekoliko sedmica da analizira u kakvom je stanju srpsko zakonodavstvo, da ustanovi šta mora da se uradi, pa da onda izađu sa svojim odgovorom, a potom da se nastavi sa procesom upoređivanja", rekao je Dežer.
On je najavio da će ovog meseca biti organizovana konferencija sa predstavnicima Hrvatske i Crne Gore koji imaju "najneposrednija iskustva u vezi sa pregovorima o poglavljima 23 i 24 i koja će preneti srpskim kolegama".
"Naša ideja je da se tokom sledeće godine otvore pregovori o što većem broju poglavlja", naveo je Dežer.
Dežer, kome u avgustu ističe mandat, rekao je da želi da vidi Srbiju kako se i dalje kreće na svom evropskom putu.
"Vlada Srbije je stekla ogromno poverenje u pogledu reformi u oblasti vladavine prava i privrede, ali i zbog ogromnih rezultata u dijalogu sa Prištinom", istakao je Dežer.
On je pohvalio što su u mnogim važnim oblastima usvojene strategije i akcioni planovi, ali da, kako je ukazao, oni sada moraju biti primenjeni.
Građanima Srbije Dežer je poručio da se proces evrointegracija "zaista dešava i da nema mestu evroskepticizmu".
"Kao što je rekao predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej - voz je napustio stanicu i njegovo odredište je poznato i za građane Srbije i za građane EU", zaključio je ambasador EU.
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Partizan želi da prekine crni niz: Istorijski susret slavnih trenera, ne zna se kome je pobeda potrebnija
Ognjen Dobrić nestao iz ekipe Zvezde: Janis Sferopulos ne računa na "vojnika" crveno-belih
Predrag Mijatović podigao ton: Kakve veze ima Vučić s krizom u Partizanu?!
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!