• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Komandant NATO: Moguće nasilje na Kosovu

Komandant snaga NATO, američki general Benc Kredok ocenio je da je u slučaju odugovlačenja sa usvajanjem nove rezolucije Saveta bezbednosti o Kosovu i Metohiji moguća destabilizacija i izbijanje nasilja u toj pokrajini.

Komandant snaga NATO, američki general Benc Kredok ocenio je da je u slučaju odugovlačenja sa usvajanjem nove rezolucije Saveta bezbednosti o Kosovu i Metohiji moguća destabilizacija i izbijanje nasilja u toj pokrajini.

"Verujem da, što se duže odlaže usvajanje rezolucije, što više vremena bude trebalo da se to pitanje zatvori u Savetu bezbednosti, veća je mogućnost da stvari izmaknu kontroli i time je verovatnije da će biti nasilja na Kosovu", rekao je Kredok pred senatskim Komitetom za oružane snage u Vašingtonu.

Upozorenje generala Kredoka poklopilo se, ne samo vremenski, sa novim krugom konsultacija o nacrtu rezolucije o Kosovu, koju su u ime grupe zapadnih država predložili Amerikanci. O tom konceptu u Njujroku su u toku pregovori na nivou eksperata iz država članica Saveta bezbednosti UN.

SAD i države EU žele da se pitanje nove rezolucije zaključi što pre, najkasnije do sredine juna.

Sudbina te inicijative, medjutim, potpuno je neizvesna zbog jasnog zahteva Rusije da se pregovori izmedju Srba i kosovskih Albanaca nastave do pronalaženja rešenja prihvatljivog za obe strane.

Moskva, istovremeno, nije isključila mogućnost da će iskoristiti pravo veta ukoliko SAD budu insistirale na glasanju u SAvetu bezbednosti pre nego što velike sile ne pronadju zajednički jezik o tom pitanju.

Ambasador SAD u Beogradu Majkl Polt izjavio je da će SAD nastaviti sa naporima da se u Savetu bezbednosti UN usvoji rezolucija o budućem statusu Kosova koja će biti prihvatljiva i za Rusiju.

"U razgovorima sa našim ruskim prijateljima uvek je bilo rezultata i oni su uvek bili korisni. Tako ćemo i nastaviti kako bismo mogli da dodjemo do zajedničkog rešenja u Savetu bezbednosti", rekao je Polt.

Američki ambasador, medjutim, ponovio je da stav SAD da povratak na "status kvo nije opcija" i da ta zemlja u potpunosti podržava plan o nadgledanoj nezavisnosti za Kosovo.

"To je naš stav i mi smo to jasno rekli. Čvrsti smo u tom stavu, EU je čvrsta u tom stavu i Ujedinjene nacije su čvrste u tom stavu", kazao je Polt novinarima posle otvaranja godišnje konferencije profesora engleskog jezika.

Američki ambasador odbio je da "spekuliše" o eventualnom ruskom ulaganju veta u Savetu bezbednosti na rezoluciju o budućem statusu Kosova.

I austrijski kancelar Alfred Guzenbauer ocenio je u intervjuu za nedeljnik "Moskovske novosti" da plan Martija Ahtisarija predstavlja "promišljen i ralističan put za rešenje kosovskog pitanja".

"Savet bezbednosti mora što pre da donese pozitivno rešenje, jer situacija lako može da izmakne kontroli", rekao je on.

Guzenbauer je ocenio da nedavno formiranje Vlade Srbije "može da ubrza" rešenje kosovskog pitanja i dodao da je "Austrija zainteresovana za stabilnost i prosperitet Balkana".

"A, Srbiji se tu daje centralni značaj. Zato je za nas izuzetno važno da primena Ahtisarijevog plana ne bude primljena kao ponižavanje Srbije, već kao zrelo rešavanje problema koji smeta stranama da realizuju svoje šanse na bolju budućnost", rekao je austrijski kancelar.

Radiotelevizija Kosova prenela je u petak, pozivajući se na diplomatske izvore bliske procesu odredjivanja statusa da se izjašnjavanje Saveta bezbednosti o novoj rezoluciji o Kosovu odlaže se za juni, u očekivanju dogovora SAD i Rusije.

Kosovska televizija istovremeno navodi da su SAD i Rusija blizu sporazuma o rezoluciji.

Prema istim izvorima, nova rezolucija o Kosovu, čiji su nacrt izradile SAD i EU, neće biti data na glasanje u SB tokom ovog meseca, jer je navodno postignut dogovor izmedju SAD i Rusije da se ovo pitanje zaključi u junu, a ne u maju kako su tražile SAD.

RTK prenosi navode diplomata "da je Rusija shvatila da ne može da blokira nezavisnost Kosova, jer tu opciju podržava 12 zemalja članica SB".

SAD su prihvatile zahtev Rusije da se novom rezolucijom obuhvati i imenovanje specijalnog izaslanika UN za zaštitu prava manjina na Kosovu, što se smatra kompromisom kojim se izlazi u susret ruskim zahtevima.

Ambasador Vordsvort ne očekuje veto Rusije

Ambasador Velike Britanije u Srbiji Stiven Vordsvort izjavio je da ne očekuje veto Rusije na plan specijalnog izaslanika UN o Kosovu Martija Ahtisarija i ponovio britanski stav da taj predlog nudi najbolju šansu za stabilnost u regionu.

"O vetu iznad svega odlučuje Rusija.... ali ne vidim da bi bilo u njenom interesu da stavi veto na predlog koji podržava većina članica Saveta bezbednosti UN i njen generalni sekretar", rekao je Vordsvort u intervjuu agenciji Beta.

Na pitanje da li će se u SB UN razmatrati američko-evropski i ruski predlog o Kosovu, budući da u američko-ruskim razgovorima u Moskvi nisu prevazidjene nesuglasice oko Kosova, britanski ambasador je odgovorio da očekuje jedan jedini predlog koji će biti stavljen na glasanje.

"Priče o novim pregovorima i mogućem kompromisu ignorišu činjenicu da nema kompromisa izmedju nezavisnosti i ne-nezavisnosti (autonomije). Dve strane ne mogu da se slože, tako da Savet bezbednosti mora da odluči. Mi verujemo da Ahtisarijev plan, koji ima jaku ličnu podršku generalnog sekretara, nudi najbolje šanse za dugoročnu bezbednost regionalne stabilnosti", rekao je Vordsvort.

Na pitanje da li će Rusija (ili Kina) uložiti veto na rezoluciju o Kosovu u SB UN, Vordsvort je podsetio da je podržan plan Rusije o slanju misije SB UN na Kosovo, čiji se izveštaj pažljivo razmatra.

"Prema našem mišljenju, sadašnja neizvesna situacija je destabilizujuća i ne može da se nastavi. Novi pregovori neće ništa postići. Autonomija ne može da funkcioniše, zato što niko ne može da je suprotstavi volji 90 odsto stanovništva. To znači da je realan izbor izmedju nadgledane nezavisnosti, kako je predložio Ahtisari i - haosa", rekao je britanski ambasador.

"Suočeni sa tim činjenicama, i pošto smo jednom prošli kroz ceo pregovarački proces u Njujorku, ne vidim da bi bilo u interesu Rusije da stavi veto na predlog koji podržava velika većina clanova SB UN i generalni sekretar. Nadamo se da će i oni to podržati. Ali, ponavljam, to je na njima da odluče. I na Kini takodje, naravno", dodao je.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image