Ministar pravde i državne uprave Srbije Nikola Selaković rekao je da je manastir Banjska na severu Kosova i Metohije slika i prilika Srbije u kojoj živimo i kojoj je potrebna obnova.

"Mi ćemo se lako materijalno obnoviti ako budemo počeli duhovno da se obnavljamo. Krenimo da se obnavljamo odande gde smo najugroženiji, a to je narod srpski uz svoju Svetu crkvu krenuo da radi upravo odavde, sa Kosova i Metohije", rekao je Selaković danas u porti manastira Banjska,

Ministar Selaković je prisutnima čestitao ovaj praznik, za koji je rekao da treba da bude i početak obnove duše.

Direktor Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin rekao je da postoje i zemaljska i nebeska Srbija, koje se jedna u drugoj ogledaju, traže oslonac i opravdanje svog postojanja.

Njegovo preosveštenstvo episkop raško-prizrenski Teodosije pozvao je sve, uključujući i Crkvu, državu i narod, da ulože napore da manastir Banjska vrati srednjovjekovni sjaj.

"Godina 1313. bila je velika godina, godina početka gradnje, a ova 2013. trebalo bi da bude godina početka obnove ove svetinje", rekao je vladika Teodosije.

On je podsetio da je mnogo vekova manastir bio poznat zbog svog bogatstva i lepote, ali je hram tokom svoje istorije duge 700 godina bio napadan, pustošen, rušen, skrnavljen i pretvaran u džamiju.

Mitropolit Amfilohije pozvao je predstavnike vlasti u Srbiji, posebno ministra građevinarstva i urbanizma Velimira Ilića, da učine sve da bi manastir bio obnovljen.

"Ovde bi 2019. godine trebalo da bude svenarodni sabor, a Banjska da zablista, ne samo prvobitnom lepotom, nego da bude troduplo lepša na radost kralja Milutina i episkopa Danila", poručio je mitropolit Amfilohije.

Ministar Ilić rekao je novinarima da ovo mesto na severu Kosova treba da bude centar u koji će mnogi dolaziti i dodao da je potrebno obnoviti Banjsku da bi ova svetinja bila "kao nekada".

Svečanoj ceremoniji obeležavanja sedam vekova manastira Banjska prisustvovali su i ministar kulture Srbije Bratislav Petković, savetnik predsjednika Srbije Marko Đurić, direktor Kancelarije za odnose sa crkvama i verskim zajednicama Mileta Radojević i drugi.

Manastir Banjska sa crkvom posvećenom Svetom Stefanu koji je sagrađen između 1313. i 1317. godine, kao zadužbina srpskog kralja Stefana Uroša II Milutina, jednog od najmoćnijih vladara iz dinastije Nemanjića nalazi se na obali istoimene rečice, desne pritoke Ibra, u podnožju planine Rogozne, nedaleko od Zvečana.

Kralj Milutin je Banjsku namenio sebi za grobnu crkvu i tamo je najpre bio sahranjen, međutim, posle Kosovske bitke 1389. godine njegovo telo je preneto u Trepču, a 1460. godine u bugarski grad Sofiju, gde se i sada nalazi.