• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đurić: Od Krstića se previše očekuje

Izvor Tanjug

Potpredsednik i poslanik LDP Bojan Đurić izjavio da su prevelika očekivanja od kandidata za ministra finansija Lazara Krstića, koji u Vladu Srbije svakako dolazi sa dobrom željom i namerom.

Nekoliko dana pred najavljenu rekonstrukciju vlade Đurić kaže da je stvorena nefer atmosfera prema samom Krstiću uz istovremenu eksploziju očekivanja koja, smatra, nisu u redu kad je reč o tako mladom čoveku, i pri čemu "javnost još nije čula ni da li se premijer slaže sa idejama budućeg ministra".

Iako ne spori da diplomac sa Jejla i član Mense dolazi da dobom željom i namerom, Djurić smatra da se "sasvim sam upušta u srpsku političku scenu i da će morati da se navikne na pravila koja ovde važe".

U intervjuu Tanjugu Đurić najavljuje da će pre početka završnice u rekonstrukciji vlade pokušati da pred skupštinski Odbor za finansije dovede na "propitivanje" budućeg resornog ministra.

"Mi nemamo izgrađenu praksu, kao u drugim zemljama, da se ministri dovode na neku vrstu saslušanja pred odbore, pa da sa kandidatima za ministre možemo da porazgovaramo o tome kakva će biti politika u njihovom resoru. Pokušaću, ako bude vremena, da zatražim sednicu Odbora za finansije", rekao je Đurić.

On je uveren da će rekonstruisana vlada proći u skupštini bez obzira na to što sve vreme traju manje ili više javna trvenja socijalista i naprednjaka koja u vazduhu ostavljaju nekakvu mogućnost da se na kraju ode na izbore, ali dodaje da nema potrebe ponovo joj dati 100 dana za prve kritike na rad.

Naprotiv, Đurić ističe da prve kritike rekonstruisani kabinet premijera Ivice Dačića može da očekuje odmah nakon izbora u parlamentu, ali primećuje da u srpskoj politici i njenim javnim finansijama nije osnovni problem neki incident ili tehničko pitanje koje neko sa tako visoko specijalizovanim znanjem, kako što ga ima Krstić, može da reši.

"Nekada mi izgleda da se takvi ljudi dovode da bi bili neka vrsta štita ili reklame za velika očekivanja i ovo nije prvi put. Videlo se da su svi oni, čim su dublje ušli u domaću poilitiku, istupili oštricu svojih reformi i da su se manje više uklopili u opšte sivilo domaće političke scene", naveo je Đurić.

Zato primećuje da će Krstić, ako svoju misiju bude sveo samo na to da manje više uspešno ređa brojke u budžetu, on biti knjigovođa budžeta, a ne pravi minsitar finansija, a Srbija je, navodi Đurić, takvog imala u liku Mirka Cvetkovića.

Uveren je da će vlada "nekakvom većinom glasova biti izabrana, uz optimističke planove, ali da će se nekoliko nedelja nakon toga videti da nikakvog pomaka nije bilo".

Đurić, međutim, sumnja da će skupštinska debata o vladi biti okončana u planiranim rokovima, raspravu o izmenama zakona o vladi i ministarstvima očekuje tek naredne sedmice, a nakon toga tek uslediće i razgovor o izmenjenom kabinetu Dačića.

On očekuje i da "rasprava bude sumarna, na momente i sumorna", slična, kako kaže, atmosferi iz jula 2012. kada je Dačić iznosio svoj inicijalni ekspoze, a prilikom glasanja Đurić navodi da će LDP će biti protiv.

Kritikujući to što predstavnici vlade nekoliko dana pred rekonstrukciju i desetak dana pred početak školske godine nemaju ključne programske osnove ni bilo kakvu indiciju da li će biti pokrenute reforme u obrazovanju, poslanik LDP je rekao da to ukazuje na činjenicu da su razgovori o rekonstrukciji u proteklim mesecima bili lišeni svake suštine.

Zamera vladi što i dalje nema ni reči o reformi javnih preduzeća i pita kako će za šest meseci početi štednja, profesionalizacija, izvođenje na tržište, transforamcija javnih preduzeća, ako se danas biraju direktori pred kojima, kad su konkursi raspisani, nisu bili takvi zahtevi.

Aludirajući na česte sukobe među učesnicima u političkoj utakmici, a posebno navodeći polemiku dve potpredsednice - SNS i SPS, Zorane Mihajlović i Slavice Đukić Dejanović na temu "čija je vlada", Đurić kaže da sumnja da će sedam dana nakon "tako krupnog neslaganja" vlada moći da izađe sa konkretnim programom i biti u stanju da vodi koherentnu politiku.

U opozicionom bloku, s druge strane, Đurić primećuje da sadašnj pozicija DS-a predstavlja jednu vrstu prepreke drugačijem organizovanju celog bloka.

DS i LDP, kako kaže, iako imaju čitav niz tačaka i programskih opredeljanja u kojima se slažu, imaju i veliki broj programskih razlika i njemu je, kaže, teško da zamisli međusobnu snažnu saradunju u kritikama vlade i njene ekonomske poltike.

U ovom trenutku on kaže da ne može da proceni kako će na opoziciju uticati dolazak u taj tabor lidera URS Mlađana Dinkića koji, primećuje Djurić, ima ogroman teret na političkim leđima, a to je činjenica da je više od 12 godina nekada na ključan način, a nekada makar pristajući, uticao pre svega na ekonomsku politiku koja je bila problematična.

Tanjug

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image