• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpska policija ne juri preko Facebooka

Izvor mondo.rs

U prvom Globalnom izveštaju o zahtevima vlada, u kom je Facebook objavio broj zahteva koje su mu o otkrivanju korisnika uputile policijske institucije u svetu, Srbija na začelju.

Facebook je objavio svoj prvi globalni izveštaj (Global Government Requests Report), koji obuhvata zahteve zvaničnih policijskih institucija iz 71 zemlje sveta za period od prvih šest meseci 2013. godine.

Prema tim podacima Srbija se po zahtevima za otkrivanje podataka o vlasniku Facebook naloga ili informacija sa tog naloga nalazi na začelju. Iz Srbije je upućen samo jedan zahtev i to za jedan nalog, što je u bukvalnom smislu simbolično prema broju zahteva koji je vodećoj globalnoj društvenoj mreži stigao iz najrazvijenih zemalja EU ili SAD.

I taj jedan zahtev relultovao je "nula procenata" otkrivanja informacija, za razliku od recimo američkih 12.000 zahteva za 21.000 naloga i stepen "korišćenja" informacija od 79 odsto.

Ne mnogo više Facebook kao izvor u svojim istragama ne koriste ni zemlje u regionu. Od Srbiji okolnih zemalja najviše upita imale su Mađarska (25) i Rumunija (16), dok su države bivše SFRJ na nivou od dva zahteva iz Hrvatske do devet iz Makedonije.

U Izveštaju je navedeno koje su vlade tražile informacije, u kojoj meri i dat je procentualni odnos u kome je Facebook bio obavezan da prema zakonima takve informacije preda.

Izvor: MONDO/Facebook U obrazloženju Izveštaja Kolin Streč iz Facebooka piše da kompanija veruje dobor štiti privatnost korisnika društvene mreže a sdruge strane i da prihvataju potrebu da se pomogne u borbi sa opasnim nelegalnim aktivnostima.

Zahtevi, i to samo državnih institucija koje imaju policijska/istražna ovlašćenja, temeljno se proveravaju sa pravne tačke gledanja prema međunarodnim i američkim propisima, i moraju biti detalno obrazloženi i potkrepljeni dokumentima.

U većini slučajeva Facebook objavljuje samo ime korisnika naloga, ali kada je to neophodno daje se i druge informacije (trajanje usluge, IP logovi ili sadržaj naloga) zahtevane u istragama kriminala, kao što su otmice ili razbojništva, piše Kolin Streč.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

dasha

pa amerikanci vole svojim nedelom da se pohvale na internetu, nasi su bar tu pametniji...

Imaginarni Realista

@dasha Nije stvar u tome nego nasi policajci ne znaju da koriste fejsbuk, pa to rade na staromodan nacin. Objave sliku u novinama pa ko prepozna doticnog sa slike neka se javi i da neka obavestenja :)

special image