
Izveštaj Ujedinjenih nacija iz tog perioda osudio je ubistva koja je vršila holandska vojska kao smišljena i neosnovana, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Izvinjenje je ranije stiglo i iz Haga, koji je platio odštetu u nekim slučajevima, ali ovo je prvi slučaj da su holandske vlasti to učinile javno, zvanično i sveobuhvatno.
Ceremonija na kojoj je izvinjenje upućeno održana je u holandskoj ambasadi u Džakarti, u prisustvu nekoliko rođaka žrtava i diplomatskog osoblja.
Događaju nije prisustvovala nijedna udovica žrtava, jer ili žive u Sulaveziju ili su suviše stare i bolesne da bi putovale do Džakarte.
"Holandska vlada je svesna da snosi posebnu odgovornost za udovice žrtava masovnih pogubljenja u Indoneziji. Ponekad je važno smoći snage da se pogleda unazad, kako bismo jedni druge mogli da pogledamo u oči i zajedno nastavimo dalje - a tome služi i ova javna ceremonija izvinjenja", rekao je ambasador Zvan.
Posle dva sudska procesa u Holandiji, udovicama nekih od žrtava isplaćeno je oko 20.000 evra.
Nijedan holandski vojnik nije odgovarao za ubistva.
Holandija je konačno priznala nezavisnost Indonezije 1949. godine.