Pera Janković (65), doskora generalni konzul u Štutgartu, postao je 2. avgusta, ukazom predsednika države Tomislava Nikolića, ambasador u Beču. Po zakonu, pre odlaska na dužnost, on je imao obavezu da se predstavi pred Odborom za spoljne poslove Skupštine Srbije i da odgovara na pitanja njegovih članova.

Ovaj karijerni diplomata, pored ostalog ambasador SRJ na Kipru od 1999. do 2001. godine, rekao je da je Austrija zemlja čiji su odnosi sa Srbijom "nabijeni istorijom", ali sa kojom su takođe građeni kvalitetni odnosi, i koja Srbiji može da bude primer s obzirom na "ogroman broj malih preduzeća koja, kao u Nemačkoj, nose privredu".

Među izazovima svog postavljenja u Beču, Janković je istakao bolje povezivanje srpske dijaspore u Austriji, koja prema njegovim rečima broji oko 260.000 pripadnika, ali je - podeljena.

Potrebno je pokušati objedinjavanje te dijaspore, dobrim delom zasnovane na omladini, zato što bi ona mogla da bude uticajna, rekao je Janković.

Među članovima Odbora koji su novom ambasadoru postavljali pitanja bio je i Borislav Stefanović, bivši politički direktor u MIP-u, koji je pohvalio Jankovića kao profesionalca "koji odskače od slike" ali je ocenio da je njegovo postavljenje dokaz "reciklaže kadrova" i izraz pomanjkanja "mladih kadrova kojima se veruje".

Stefanović je zamerio što MIP sa ministrom spoljnih poslova Ivanom Mrkićem na čelu, na ambasadore postavlja "penzionere" i ukazao da oni pored penzije "primaju i deviznu platu".

Janković je na to odgovorio da je njegovo postavljenje došlo "posle perioda kada je amaterizam u diplomatiji uzeo maha" i ukazao da "tanušna krštenica" nije garant da će se posao dobro obavljati.

Stefanović je sa druge strane ukazao da je Janković dobro primetio dešavanja u vezi sa srpskim iseljenicima u Austriji i ocenio da novom ambasadoru u Beču "neće biti lako" sa, kako je rekao, "folk- kulturnom" dijasporom koja, osim na koncerte zvezda narodne muzike ide i na skupove "radioaktivne" Slobodarske partije.

Ta nacionalistička stranka je bila veoma poznata za vreme dok je njen lider bio pokojni Jerg Hajder, a početkom prošle decenije bila je na vlasti u koaliciji sa Narodnom strankom.

Polemiku Stefanovića sa Jankovićem zaustavio je predsedsednik Odbora Miloš Aligrudić, rekavši da je kadrovska politika MIP-a "tema za razgovor sa ministrom", ali je rasprava produžila Jankovićevo predstavljanje, kao prvu tačku dnevnog reda, na sat i 15 minuta.

Potom je sednica Odbora ostala bez kvoruma jer je nekoliko njenih  članova otišlo zbog drugih skupštinskih obaveza, zbog čega se uvezi sa drugim pitanjima sa dnevnog reda nije moglo odlučivati.

U potonjoj raspravi, Stefanović je insistirao na tome da je uloga Odbora da kritikuje novopostavljene ambasadore.

"Ovo je jedino mesto gde će neko nešto da ih pita. Dalje će da ih tapšu po ramenu", rekao je Stefanović.