• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CIK: Srpske liste iz imena da izbrišu reč Srbija

Izvor MONDO/Agencije

Centralna izborna komisija Kosova (CIK) zatražila od dve srpske liste, uoči lokalnih izbora 3. novembra da promene ime, odnosno da iz imena izbace naziv Srbija, prenela je Radio-televizija Strbije.

Jedinstvena srpska lista "Građanska inicijativa Srbija" koja ima podršku Vlade i predsednika Srbije i lista Olivera Ivanovića "Srbija, demokratija, pravda" moraju iz svog naziva da izbace reč Srbija, saopštila je CIK

Kako prenosi RTS, Jedinstvena lista kosovskih Srba je odlučila da promeni naziv "Građanska inicijativa Srpska".

"Mi i dalje stojimo pri tome da oni nemaju nikakvog zakonskog osnova da nam menjaju ime, međutim, da bismo ostali u igri do kraja, mi ćemo ime iz imena Srbija promeniti u ime srpska. To ime i dalje ukazuje na našu čvrstu vezu sa Vladom, tj. Republikom Srbijom", kaže Vladeta Kostić, nosilac liste.

Ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin dluku CIK-a ocenjuje kao loš politički signal.

"U dogovoru sa Srbima na KiM prihvatićemo tu odluku, nevoljno, ali da je prihvatimo, zato što hoćemo da izađemo na izbore, zato što... ne damo da neko drugi odlučuje u naše ime", rekao je Vulin.

Predstavnici liste koju predvodi Oliver Ivanović kažu da im je stigao prigovor na ime, ali još nisu odlučili da li će i kako menjati naziv, pa će od CIK-a tražiti objašnjenje.

"Mi očekujemo odgovor koji će nam u dogledno vreme pojasniti nejasnoće i na osnovu tog odgovora ćemo mi zasedati i odlučiti da li da uopšte prihvatimo takve sugestije, da li da promenimo svoj naziv ili da odustanemo od izbora", kazao je Ivanović.

Jahjaga: Veoma važno da Srbi izađu na izbore

Predsednica Kosova Atifete Jahjaga izjavila je da je veoma značajno da građani srpske nacionalnosti u velikom broju učestvuju na predstojećim lokalnim izborima na Kosovu.

Jahjaga je u intervjuu za Radio-televiziju Vojvodine kazala da će građani na taj način dati svoj doprinos izgradnji demokratskog društva na Kosovu.

Dodala je da je Zakon o amnestiji usvojen između ostalog i zbog toga da bi se što više građana moglo uključiti u izborni proces.

"Reč je o povratku poverenja i jednoj vrsti političkog pomirenja", istakla je Jahjaga.

Ona je pozvala građane koji su izbegli sa Kosova da se vrate, jer je Kosovo "građanska država, koja se ne obazire na nacionalne i verske razlike".

Prema njenim rečima, pitanje imovine i povratka je neotuđivo pravo svakog pojedinca.

Jahjaga je ocenila da su mlade generacije zapravo "most saradnje" između Kosova i Srbije. "Omladina ne sme da postane talac naše bolne prošlosti", kazala je kosovska predsednica.

Ona je ocenila da je Rezolucija 1244 Ujedinjenih Nacija o Kosovu "istrošena" još od 2008. godine, kada je Kosovo proglasilo nezavisnost, čime je izražena slobodna volja građana.

"Republika Kosovo je realnost koju je priznalo više od 100 država u svetu. Mi želimo da imamo dobre odnose sa Srbijom i sigurna sam da će sporazumi dovesti do potpune normalizacije odnosa", kazala je Jahjaga.

Poručila je da će Kosovo biti član EU, NATO i UN i izrazila uverenje da će Kosovo biti primljeno i u brojne svetske sportske asocijacije, nakon čega će se "takmičiti sa Srbijom u raznim disciplinama".

Prema njenim rečima, više od 100 godina je u ovom delu Evrope na delu bila politika hegemonizma, koja je rezultirala bolnom istorijom stradanja.

"Hegemonizam se više nikada neće vratiti u ovaj deo Evrope", poručila je Jahjaga.

Ona je odbacila spekulacije o stvaranju "Velike Albanije" i dodala da je menjanje granica na etničkom i verskom principu donelo mnogo patnje celom regionu, zbog čega su neke nove ideje o promenama granica neprihvatljive, jer mogu ponovo izazvati bol i ratove.

Dodala je da Kosovo pruža punu podršku istrazi o navodnoj trgovini ljudskim organima tokom rata na Kosovu 1999. godine.

Intervju Atifete Jahjage Radio-televiziji Vojvodine prvi je njen intervju koji je dala nekom srpskom mediju.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Olija

Neka oni traže objašnjenje za to od evropske unije,koja je garant sporazuma,jer ništa se ne može menjati samostalno,mimo tog zvaničnog sporazuma,a ovo što rade albanci je ,,Zavlačenje u nepoznatu ulicu".I niko ne može sada da predvidi u kakve će nevolje odvesti srpsku zajednicu.Neka se izbori odlože dok Eu. ne reši taj novi problem koji su albanci sada izmislili...

special image