Vukčević kaže da je za ovaj zločin otmice 19 državljana Srbije muslimanske veroispovesti, u Štrpcima 1993. godine, osuđen na 15 godina zatvora Nebojša Ranisavljević iz Despotovca, te dodao da je ovaj zločin jedna velika sramota na savesti društva Srbije, koju mora da spere privođenjem ostalih počinilaca pravdi.
Vukčević je napomenuo da je o ovom predmetu nedavno dogovorena saradnja sa Tužilaštvom BiH, te dodao da će krajem ovog meseca u Sarajevu biti ponovo održan sastanak tužilaca Srbije i BiH.
"Od Tužilaštva BiH zatražena je pomoć u pronalaženju posmrtnih ostataka žrtava otetih iz voza i likvidiranih na obali Drine, za koje se pretpostavlja da se nalaze u BiH", rekao je Vukčević, dodajući da je sa kolegama iz BiH srpsko tužilaštvo razmenilo listu potencijalnih predmeta koja za sada obuhvata 65 lica u 39 predmeta ratnih zločina.
Prema njegovim rečima, zajedno se razmatra mogućnosti prebacivanja, u skladu sa potpisanim protokolom o saradnji, određenog broja predmeta za ona lica koja imaju prebivalište na teritoriji Srbije.
Govreći o izlaznoj strategiji Haškog tribunala, Vukčević je naveo da oficiri za vezu iz svih tužilaštava u regionu u Hagu pripremaju predmete za procesuiranje u lokalnom pravosuđu.
"Upravo smo jačanjem regionalne saradnje na pravom putu da ukinemo granice za predmete ratnih zločina", rekao je Vukčević, koji očekuje još jednu posetu glavnog haškog tužioca Serža Bramerca.
On je dodao da Evropska komisija prvi put u svom godišnjem Izveštaju o napretku Srbije nije pomenula haške begunce, kao obavezu Srbije koju mora da ispuni.
Tužilaštvo Srbije za ratne zločine je tokom decenije rada procesuiralo 398 lica, od kojih je optuženo 154 i to za ubistvo 2.918 ljudi, dok je u 41 presuđenom predmetu izrečeno više od 1.100 godina zatvora.
I pored toliko proteklog vremena od petooktobarskih promena i obrađenih slučajeva ratnih zločina Ssrbija se nije kao društvo suočila i sagledala masovnost i brutalnost počinjenih ratnih zločina "u njenio ime", kaže tužilac Vukčević.
"Sa tim moramo da raščistimo jer će iza svega što se zataška ostati krvav trag zbog kojeg će nas generacije koje će iza nas ostati osuđivati", rekao je Vukčević.
"Upravo smo jačanjem regionalne saradnje na pravom putu da ukinemo granice za predmete ratnih zločina", kaže Vukčević.
Tužilac za ratne zločine je rekao da je tužilaštvom BiH razmenjena lista potencijalnih predmeta koja za sada obuhvata 65 lica u 39 predmeta ratnih zločina.
Na osnovu Sporazuma o ustupanju dokaza sa Državnim odvetništvom Hrvatske iz oktobra 2006. godine, u toku je dalji rad na predmetu "Sotin", u kome je u prethodnom periodu otkrivena masovna grobnica, zbog čega su se predsednik Hrvatske Ivo Josipović i ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić zahvalili Srbiji tokom sastanka sa prvim potpredsednikom Aleksandrom Vučićem. Za tužilaštvo je to bilo veliko priznanje posle zahvalnosti porodica žrtava kada su konačno saznali gde su pokopani njihovi najmiliji, rekao je Vukčević.
Kad je u pitanju istraga o trgovini organima na Kosovu, srpski tužilac je kazao da su ovih dana u prostorijama Tužilaštva ponovo istražitelji Specijalnog istražnog tima Džona Klinta Vilijemsona.
Oni su, u nekoliko navrata ove godine saslušali preko 400 svedoka - pretežno oštećenih u događajima, kidnapovanja, otmica i ubistva nealbanskih civila na Kosovu od 1998. do 2000, podsetio je on.
Govoreći o predmetima Tužilaštva čiji sudski epilog očekuje do kraja godine, Vukčević je ukazao da se sprema završna reč u predmetu "Ćuška", "Povlen", "Zahač" i "Ljubenić", u kojem ima 13 okrivljenih za ubistvo preko stotinu civila.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji