On je na Beogradskom bezbednosnom forumu, rekao da Srbija rešava pitanje Kosova, Makedonija pitanje imena, Bosna i Hercegovina pitanje "Sejdić-Finci", ali da je samo Srbija pokazala volju da rešava pitanja i da ide napred

"To svi pozdravljaju. S druge strane, u Skoplju i Sarajevu nema političke volje za rešavanje problema", rekao je Lajčak.

Na pitanje da li neke zemlje imaju jasniju evropsku perspektivu, a neke ne, kao na primer Kosovo imajući u vidu da ga ne priznaje pet članica Unije, Lajčak je odgovorio: "Kosovski slučaj je specifičan, ali je važno naglasiti da postoji jasna perspektiva za čitav Balkan, uključujući i Kosovo".

On je naglasio da je "period romantizma" po pitanju proširenja EU završen, da sada svi govore o krizi i da je stoga, manje pažnje i entuzijazma ispoljeno prema zapadnom Balkanu.

To međutim, dodao je Lajčak, ne znači da EU nije opredeljena za širenje na Balkan, ali da je sada više na zemljama u regionu da svojim građanima pokažu zašto je dobro da ih EU primi u članstvo.

"Najbolji način za to je pokazati političku zrelost, kao što je to učinio Beograd pregovorima sa Prištinom", rekao je Lajčak ističući da ljudi u EU ne žele da vide nove probleme u budućnosti.

Vučić izostao s Foruma zbog medicinskih konsultacija

Prvi potpredsednik Vlade Srbije neće danas učestvovati na bezbednosnom forumu u Beogradu zbog zdravstvenih problema. Moderator Ričard Tompson je rekao da su organizatori obavešteni da prvi potpredsednik Vlade zbog "medicinskih konsultacija" neće moći da učestvuje na skupu, kako je ranije planirano.

On je insistirao na tome da nema zamrzavanja procesa evropskih integracija.

"To je kao vožnja bicikla. Morate da okrećete pedale neprestano", rekao je Lajčak.

Lajčak, koji je govorio na panelu "Izgradnja države i evropske integracije, procesi koji se međusobno podstiču ili su u suprotnosti", ističe da nema kontradiktornosti između ta dva aspekta.

Prema njegovom mišljenju, kada je neka država spremna za ulazak u EU ona je tada već postala snažna, funkcionalna država.

"Nema razloga verovati da će se sa ulaskom u EU izgubiti na nezavisnosti ili identitetu. Niko ne meša Luksemburg i Finsku", rekao je Lajčak.

On je, međutim, istakao da je za Slovačku jasna perspektiva o članstvu u EU bila veoma važna, ako ne i krucijalna, za izgradnju uspešne države.

Kako je rekao, to je bila motivacija i magnet da se prevaziđu teškoće.

Lajčak je rekao da je očigledno da je atraktivnost EU u padu i da EU sada mora da reaguje na odgovarajući način i da dokaže da je to najbolji model za integrisanje država.

On je naveo da u EU ne postoji jedinstven stav o tome jer se stalno vodi borba za ravnotežu između političkog pristupa i tehničkih kriterijuma.

Lajčak je kazao da predlog Britanije i Nemačke da se poglavlje 35 o Kosovu otvori na samom početku pristupnih pregovora sa Srbijom nije sa odobravanjem primljen u EU, i istakao da svaki predlog treba da se usvoji konsenzusom.

"Ima nekih pojedinačnih predloga, ali to sve treba da se usvoji konsenzusom i zato ne treba previše dramatizovati te glasove koji dolaze iz nekih država članica", rekao je Lajčak novinarima u hotelu "Hajat", gde se održava treći Beogradskom bezbednosnom fomuru.

On je to rekao odgovarajući na pitanje novinara u vezi sa britansko-nemačkim "non pejperom" koji bi, prema njihovoj inicijativi, trebalo da se ubaci u pregovarački okvir, o kome se još odlučuje u Briselu.

"Predlog o normalizaciji (odnosa Beograda i Prištine) došao je prerano i nijedno pitanje ne sme da ima privilegovan položaj u odnosu na druga pitanja tokom pregovora o članstvu", rekao je Lajčak.

Lajčak je naveo da je vrsta normalizacije odnosa između Beorgada i Prištine potreba, ali da je samo pitanje kad i na kakav način.

Prema njegovim rečima, ima još vremena za odgovor na to pitanje i nije potrebno da se on da sad.

"Ovako se stiče utisak da je taj papir mnogo važniji od toga da Srbija izvede preko potrebne reforme koje će doneti radikalnu promenu srpskom društvu", naveo je on.

Prema njegovim rečima, sva pitanja moraju da budu rešena, ali ne pre vremena, nego kad za njih dođe vreme.

Sonja Liht: Najvažnije članstvo u EU

Predsednica beogradskog Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht rekla je da je za region zapadnog Balkana najvažnije da ispuni svoj "san o članstvu u Evropskoj uniji" i prebrodi sve prepreke na ispunjenju tog cilja.

"Mi smo spremni da se suočimo sa stvarnošću i prevaziđemo sve teškoće kako bismo ispunili svoj san o članstvu u EU", rekla je Liht otvarajući panel "Izgradnja države i evropske integracije-uzajamno jačanje ili suprotni procesi".

Prema njenim rečima, Srbija želi da bude akter, a isto to važi i za Balkan, koji želi da bude "na mapi puta svetskih dešavanja".

"Svesni smo naše veličine i želimo da budemo deo rešenja, a ne problema", rekla je Liht.

Govoreći o ovogodišnjem formu, ona je navela da je skup prilika da se pronađu ideje i rešenja od vitalnog značaja za suočavanje sa izazovima, a pospešiće i debatu o važnim pitanjima u, kako je rekla, "ovom povezanom i složenom svetu".

U radu današnjeg panela učestvuju i ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić i šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak.

Glavne teme drugog dana Beogradskog bezbednosnog foruma su evropske integracije, izgradnja države i bezbednosni izazovi, kao i konsekutivno predsedavanje Švajcarske i Srbije OEBS-om, a biće održano i više debata na različite teme poput uticaja odnosa Beograda i Prištine na stabilnost Balkana, politike EU prema zemljama Mediterana, međunacionalnog pomirenja i drugih.

Učesnicima bi trebalo da se obrati prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, ministar Branko Ružić, šefica pregovaračkog tima za EU Tanja Miščević i šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak.