Akcenat je stavljen na problem međusobnih tužbi za genocid, a srpski predsednik je, javljaju agencije, u obraćanju novinarima ocenio da bi se povlačenjem tužbi ustanovio potpuni mir između dve države i dva naroda.
"Kakav god da bude ishod tog sudskog procesa, neko neće biti zadovoljan", rekao je Nikolić.
"Šta ako se ispostavi da smo pogrešili i jedni i drugi i da su obe tužbe opravdane", rekao je Nikolić, posle razgovora sa Josipovićem.
Nikolić je rekao da i on i njegov hrvatski kolega daju punu podršku vladama u rešavanju otvoreni pitanja, unapređenju bilateralne i ekonomske saradnje ističući da je Srbiji stalo do otopljavanja odnosa pre svega zbog srpske manjine u Hrvatskoj.
"I predsednik Josipović i ja i vlade i građani, svi žele da žive mirno i bolje", rekao je Nikolić.
Predsednik Srbije je kao najveće probleme u odnosima dve zemlje naveo pre svega nemogućnost uživanja prava na upotrebu srpskog jezika i pisma, česte slučajeve ugrožavanja bezbednosti, tretiranje Srba kao okupatora i četnika u udžbenicima.
"Želimo otvoreni i konstruktivni dijalog... Uveren sam da smo napravili iskorak ka poboljšanju odnosa Srbije i Hrvatske", poručio je Nikolić, a prenosi RTS.
On je rekao da je potrebno definisati vremenski okvir za rešavanje otvorenih pitanja i da međudržavne komisije i radne grupe, koje rade na konkretnim pitanjima treba ubrzano da nastave posao.
Hrvatski predsednik je ostao pri stavu da je rešavanje problema 1.689 osoba nestalih u ratnim sukobima pretpostavka rešavanja odnosa između Zagreba i Beograda.
Kada bi se rešio problem nestalih, bilo bi više prostora za regulisanje postupka pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu u vezi međusobnih tužbi Hrvatske i Srbije za genocid, rekao je Josipović.
"Ako tužba opstane moramo reći da smo imali i težih događaja među našim državama i narodima i moramo s time živeti", rekao je Josipović, priznajući da tužbe za genocid mogu opterećivati odnose dve zemlj,e ali je napomenuo da će pred sudom biti izneto mnogo istorijskih činjenica koje "neće biti dobro čuti".
On je rekao i da su dve vlade zastale kod rešavanja pitanja granica, pomenuvši da ukoliko se taj problem ne bude mogao rešiti treba koristiti iskustvo koje je Hrvatska imala sa Slovenijom gde je upotrebljen mehanizam međunarodnog prava.
Josipović je dodao i da Hrvatska nije zadovoljna načinom na koji se razrešava pitanje sukcesije.
On je naveo i da postoje slični problemi onima koje je pomenuo predsednik Srbije kada je reč o hrvatskoj manjini u Srbiji, ali i ukazao na zajednički problem izbeglica.
"Međutim, osim što smo se potužili jedan drugom za ono što nas tišti, možemo biti zadovljni jer je napravljen napredak u brojnim segmentima, što je znak optimizma da i Srbija i Hrvatska mogu bolje", rekao je Josipović.
Nikolić i Josipović prisustvovali su potpisivanju Sporazuma o saradnji Fakulteta političkih nauka u Beogradu i Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.
Pre sastanka "oči u oči" dvojice predsednika ispred Palate Srbija priređen je bio svečani doček za gosta iz Hrvatske.
Predsednik Hrvatske se sastao i sa delegacijom Vlade Srbije, koju je predvodio premijer Ivica Dačić.
Dačić je rekao da u rešavanju otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske treba preduzimati odlučnije korake, jer to je u interesu budućnosti naših naroda i država, i stabilnosti u regionu.
U razgovoru je ocenjeno da Srbija i Hrvatska treba da unapređuju političke odnose i podstiču ekonomsku saradnju i putem zajedničkih nastupa na trećim tržištima, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima.
Hrvatski predsednik sastao se i sa predsednikom srpskog parlamenta Nebojšom Stefanovićem u Domu Narodne skupštine, gde je razgovarao i sa predstavnicima Udruženja izbeglih i raseljenih lica, a potom se obratio srpskim poslanicima.
Obraćajući se poslanicima u Skupštini Srbije rekao je da su odnosi Srbije i Hrvatske bitni za celo jugoistočnu Evropu i obećao pomoć Srbiji i drugim zemljama u regionu na putu ka Evropskoj uniji.
"Hrvatska će Srbiji i svim svojim susedima pomoći koliko budu tražili i koliko budemo mogli", rekao je Josipović.
Josipović je rekao da ne misli da je odnos Srbije i Hrvatske presudan ili sudbinski, kako ga neki tumače, ali da je posebno važan u stvaranju osećaja saradnje i da obe zemlje imaju odgovornost prema susedima i Evropi.
Hrvatski predsednik je poručio da Srbiju čeka veliki napor pri ostvarenju evropskih ambicija, da su standardi jasni, ali i da mora postojati posvećenost Evropske unije procesu proširenja na pošten i transparentan način.
Josipović je rekao da je Hrvatska nakon godina napornog i zahtevnog pregovaranja postala članica EU, da je bilo teško, ali da se isplatilo.
"Uprkos sadašnjim ekonomskim teškoćama, siguran sam da je Hrvatska kroz proces pregovara postala bolje društvo", rekao je Josipović.
Hrvatski predsednik je kazao da nema drugog izbora osim saradnje, kojoj obe zemlje moraju biti posvećene.
On je rekao da su države izgubile "dve generacije napretka", napominjući da se, kad je on bio mlad, vozom iz Zagreba do Beograda putovalo četiti sata, a da sad to putovanje traje sedam sati.
"U Evropi se takve razdaljine prelaze za sat i po. Izgubili smo dve generacije napretka i sad to moramo da nadoknadimo", kazao je Josipović.
Prema njegovim rečima, države se moraju boriti za svoje interese, ali da moraju poštovati jedna drugu, jer su to dužne partnerima u Evropi, svetu, ali i generacijama koje dolaze, sebi, svojim narodima i državama.
Josipović je rekao da region zaslužuje više samosvesti, vere u svoje kapacitete i znanja, ali da zahteva i puno više discipline, fokusa i strateškog razmišljanja i planiranja.
Josipović je istakao da je i činjenica da je prvi predsednik Hrvatske koji govori pred Skupštinom Srbije dokaz da su dve države došle do tačke političkog sazrevanja i da su spremne da zatvore stranice sukoba i otvore eru prijateljstva.
"Stalno se vraćajući na otvorena pitanja, bez da ih zatvaramo, gubimo osećaj za realnost", upozorio je Josipović, poručujući da je, uz svo poštovanje prema prošlosti, obostrana obaveza dve države da se bave današnjicom i budućnošću svojih građana.
Predsednik Hrvatske prisustvovao je sinoć srpskoj premijeri opere akademika Isidore Žebeljan "Dve glave i devojka" u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u okviru 45. Bemusa
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi