To je, kaže predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju i jedini mehanizam za stvaranje prosperitetnih uslova za budućnost srpskog naroda.

On je, gostujući na televiziji Pink, ocenio da na Kosovu postoji izvestan broj Srba koji još nisu odlučili hoće li izaći na lokalne izbore zakazane za 3. novembar, primetivši da oni dovoljno ne shvataju da će jedini mehanizam koji će biti priznat od međunarodne zajednice i Albanaca biti Zajednica srpskih opština.

"Mimo tog mehanizma nećemo imati na raspolaganju nijednu kapacitetnu polugu da radimo bilo šta na Kosovu i Metohiji. Priština se plaši tog mehanizma i zato u ovoj fazi pokušava da stvaranjem raznih prepreka i izazivanjem incidentnih situacija zadrži kod svojih kuća one za koje misli da će glasati za listu 'Srpska'", istakao je Drecun.

Prema njegovim rečima u narednom periodu svi zvaničnici Srbije će dati svoj maksimalni doprinos da oni koji se dvoume izađu na izbore, istakavši da će presudna biti poseta Kosovu prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića, koja je najavljena za četvrtak, 31. oktobar.

"Niko kao on u Srbiji od naših zvaničnika ne može da pošalje tako presudno snažnu poruku Srbima i da ih uveri da će posle izbora njihovo prisustvo u državi Srbiji i prisustvo Srbije na Kosovu i Metohiji biti suštinski drugačije, pozitivno, dobro, jače", ocenio je Drecun.

On je dodao da Vučićev odlazak na Kosovo, zajedno sa ministrom bez portfelja zaduženim za Kosovo i Metohiju Aleksandrom Vulinom, može da bude "jezičak koji će prelomiti mnoge Srbe da shvate da samo masovnim izlaskom na birališta možemo da se suprotstavimo ovakvim provokacijama, preprekama i neprihvatljivom ponašanju albanskog vođstva".

"Mala izlaznost odgovara onima koji žele da Kosovo definitivno bude izvan Srbije, koji žele da srpskog naroda nema više na Kosmetu, koji žele veliku Albaniju, to sada najviše odgovara Hašimu Tačiju", smatra Drecun.

Na pitanje da prokomentariše najave kosovskog ministra unutrašnjih poslova Bajrama Redžepija da će Vulin biti uhapšen ukoliko poseti Kosovo, Drecun je odgovorio da bi takav čin bio veliki politički rizik za Prištinu.

"Redžepija ne treba suviše ozbiljno shvatati. To su poruke namenjene, pre svega, albanskoj javnosti na Kosovu i Metohiji. Brisel i Vašington neće dozvoliti da se situacija razvija u tom ekstremnom pravcu, jer bi eventualno privođenje Vulina Srbiju stavilo pred svršen čin da mora da reaguje na neki sličan način, što bi ugrozilo održavanje izbora i dalju normalizaciju odnosa", rekao je Drecun.

Kako je objasnio, takav rasplet situacije bi autoritet Brisela i Vašingtona stavio pod veliki znak pitanja.

Prema njegovim rečima, zbog unutrašnjih političkih potreba Priština želi "raznim smicalicama" da pokaže da zapravo Briselski sporazum nije statusno neutralan, već da je to, prema njihovom shvatanju, priznanje od strane Beograda.

"Evidentno je da imamo takvo ponašanje Prištine i na to smo računali, ali odgovor Srbije mora da bude maksimalna posvećenost onome što smo dogovorili u Briselu, jer da je Zajednica srpskih opština u interesu Prištine i da je taj sporazum zaista statusno opredeljen za priznanje secesije Kosmeta, onda Priština ne bi pravila ovakve smicalice", rekao je Drecun.

On je dodao da je na Briselu i Vašingtonu da "upristoje Prištinu, jer ona brutalno krši Briselski sporazum i brutalno nastoji da utiče na rezultate izbora".

"Ovo je osetljiva pozicija i za Brisel. Politička situacija je veoma bliska konfrontaciji u političkom smislu i zato ne možete očekivati radikalne poteze od Brisela. Sve je usmereno ka tome da se ti problemi rešavaju kompromisom", kazao je Drecun.

Kako je ocenio, Redžepi i Tači su prevaziđeni političari koji "vuku unazad", istakavši da su neophodni novi ljudi koji će predstavljati Albance sa Kosova ukoliko se želi nastavak proces normalizacje odnosa i da jednog dana to područje prestane da bude faktor destabilizacije regiona.