Tadić je za novi broj nedeljnika NIN kazao da je drugi uslov za formiranje saveza sa SNS konsenzus o strateškim ciljevima i sredstvima kako da se oni ostvare, kao i dogovor o raspodeli uloga.

Prema njegovim rečima, veliko je pitanje da li ti uslovi mogu biti ispunjeni do izbora i sve zavisi od razvoja političkih okolnosti u narednom periodu.

"Velike koalicije potrebne su kada je potrebno doneti velike promene, kao što je Ustav, na primer", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, ne bi trebalo prekidati razgovore DS i LDP iako je argumentacija koju nudi lider LDP Čedomir Jovanović odraz političke nezrelosti.

"Jovanović je optuživao DS za formiranje SNS-a, a sada prekida razgovore sa DS-om da bi on sarađivao sa SNS-om", kazao je bivši predsednik Srbije.

Komentarišući konstataciju da je DS "oživela" SPS, Tadić je rekao da sa Dačićevim SPS-om sazdanom na razvalinama Miloševićevog sistema nije bilo "smrtonosno" ući u koaliciju, ali jeste bilo "toksično".

"Preuzeo sam taj rizik na sebe, jer je alternativa bila vlada SPS-a, SRS-a čiji je predsednik bio Šešelj i Koštuničinog DSS-a. Takva koalicija bi za Srbiju bila vrlo opasna i uveren sam da bi dovela do novih ljudskih žrtava i sukoba u regionu", rekao je Tadić.

Jerkov: Nećemo sa SNS

Demokratska stranka (DS) neće sarađivati sa Srpskom naprednom strankom (SNS), sa onima koji od Srbije prave zemlju koja srlja u diktaturu, zemlju u kojoj se hapse i zadržavaju u pritvoru politički protivnici, a čiji članovi kidnapuju i prebijaju aktiviste opozicionih stranaka, izjavila je danas portparol DS Aleksandra Jerkov. Takav stav je jasno i nedvosmisleno potvrđen na sednici Glavnog odbora DS, navodi se u pisanoj izjavi Jerkov. Počasni predsednik DS Boris Tadić, kao i svaki drugi član, ima pravo na svoje mišljenje, navela je Jerkov. Stav koji je izneo predsednik DS Dragan Đilas, za koji je dobio podršku Glavnog odbora, je stav iza koga stoji stranka, naglasila je ona.

Prema njegovim rečima, SPS je i dalje politička razvalina, bez ideologije.

Tadić je kazao da SPS mora biti na vlasti, jer bi se u suprotnom "raspala".

"Očigledno je da (funkcioneri DS) Dačić, Bajatović, Ružić nisu vođeni ideologijom, već da politiku razumeju kao tehniku učešća u vlasti po svaku cenu", rekao je bivši predsednik Srbije.

Tadić je dodao da će se lider SNS i prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić naći u nepremostivim političkim problemima ako ostane u sadašnjoj koaliciji i nastavi trenutnu ekonomsku politiku.

"Ukoliko ne počne da gradi nacionalni konsenzus o strateškim i političkim ciljevima Srbije i ukoliko ne učini suštinski iskorak u detabloidizaciji srpske stvarnosti, Vučićeva popularnost ostaće samo trenutak. Velika popularnost ne znači i veliku pobedu. Na ovim političkim prostorima pre znači veliku opasnost. Ja sam najbolji svedok toga", kazao je Tadić.

Dodao je da to što je jedan tajkun uhapšen i što je napravljen iskorak u borbi protiv korupcije ne znači ništa ukoliko ne uslede utemeljne i pravosnažne sudske presude.

"Ne vidim da se danas Srbija uspešno bori protiv organizovanog kriminala, što se vidi u opštem povećanju kriminalnih akata u Srbiji svakoga dana", kazao je on.

Na pitanje zbog čega Miroslav Mišković nije uhapšen u vreme njegovog mandata Tadić je kao razlog naveo odluku tužioca za organizovani kriminal i to usled nedostatka dokaza.

"Nismo se plašili tajkuna i uostalom sam sam obustavio finansiranje DS od strane Miškovića nakon što sam postao njen predsednik", rekao je Tadić u intervjuu za NIN.