"Ono što je za našu stranu najvažnije je da je prva tačka preporuka i poziv Evropskoj komisiji da se prva međuvladina konferencija - odnosno formalni početak pregovora Srbije i EU, održi već u decembru", rekao je po završetku sastanka kopredsedavajući Odbora Ivan Andrić.

On je najavio da će dokument koji sadrži nekoliko preporuka za razne oblasti, biti objavljen. Andrić je dodao da je dokument dobio jedinstvenu podršku i članova srpskog i članova Evropskog parlamenta.

Srbija i Evropska unija danas su konstituisale zajednički parlamentarni odbor za praćenje primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji je stupio na snagu 1. septembra.

Taj odbor čini 15 poslanika Skupštine Srbije i 15 poslanika Evropskog parlamenta. Kopredsedavajući su Ivan Andrić i Eduard Kukan.

Koopredsedavajući Odbora za praćenje SSP Eduard Kukan rekao je na prvoj sednici tog tela u Skupštini Srbije da Evropski parlament podržava Srbiju na putu ka EU i da je podstiče da nastavi reforme i dijalog sa Kosovom.

Kukan, koji je i poslanik Evropskog parlamenta, rekao je da nedavni događaji na severu Kosova ne smeju da bace senku na pozitivan razvoj događaja u odnosima dve strane.

"Vladavina zakona, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala I zaštita manjina su zadaci za Srbiju", rekao je Kukan, i ocenio da Srbija i EU ušle u "novu, ključnu fazu u odnosima".

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je da se Srbija nada da će u decembru biti održana prva međuvladina konferencija Srbije i EU u okviru početka pristupnih pregovora.

"Znamo da je pred nama težak put, mnogo toga treba da se uradi u pregovorima sa Prištinom i u napretku naše ekonomije. Nedvosmisleno je da je Srbija na dobrom putu i da će pokušati da ubrza kretanje I uvereni smo da to možemo uz vašu podršku", rekao je Vučić obraćajući se kopredsedniku odbora za praćenje ŠP Eduardu Kukanu.

Predsednik Skupštine Nebojša Stefanović izjavio da Srbija očekuje da Evropska unija 20. decembra donese odluku o formalnom otpočinjanju pregovora o članstvu u EU, odnosno održavanju prve međuvladine konferencije.

Stefanović je na konstitutivnoj sednici parlamentarnog Odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija rekao da Srbija reforme koje uspešno sprovodi ne sprovodi samo zbog EU, već i zbog boljeg i kvalitetnijeg života građana.

On je rekao da zbog toga od EU očekuje pregovarački okvir i određivanje datuma održavanja međuvladine konferencije.

Stefanović je ukazao na značajne korake koji su preduzeti na evropskom putu Srbije - odluku o otpočinjanju pregovora, stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (S S P), pozitivan izveštaj o napretku Srbije i početak analize usklađenosti vezano za poglavlja 23,24 i 32 u procesu pregovora.

Predsednik Skupštine je ocenio da je konstituisanje zajedničkog odbora Srbije i EU od velikog značaja za obe strane i da će kontrolisanjem sprovođenja S S P, koji je merilo napretka Srbije, biti značajan faktor na putu priključenja zemlje u EU.

Stefanović je ocenio i da uspeh veoma značajnih reformi koje Srbija sprovodi zavisi od spremnosti Srbije da gradi demokratsko društvo.

"Mi u Narodnoj skupštini i do sada smo imali dobru komunikaciju sa evropskim institucijama, pogotovo sa Evropskim parlamentom, koja se sada proširuje i intenzivira. Zadovoljan sam što se privodi kraju rad na tekstu rezolucije o ulozi parlamenta u procesu pridruživanja Srbije", naveo je Stefanović.

On je istakao važnost Skupštine i zalaganja poslanika u procesu priključenja, ukazavši na posebnu važnost u procesima kontrole, harmonizaije zakonodavstva, stvaranja sistema za dalje sprovođenje reformi, vladavinu prava, borbu protiv korupcije i kriminala, obezbeđivanja poštovanja ljudskih prava i sloboda.

Šef Delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport izjavio je danas da sa optimizmom očekuje odluku Evropskog saveta u decembru o početku pristupnih pregovora sa Srbijom.

On je napomenuo da EU očekuje potpunu implementaciju svih dogovora Beograda i Prištine, uključujući i uspešno okončanje procesa lokalnih izbora na Kosovu.

"Važno je da izborni proces bude uspešno okončan, uključujući drugi krug i ponovljeno glasanje", izjavio je Devenport na konstitutivnoj sednici zajedničkog Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Srbije.

Ambasador EU je ocenio da je dosadašnji proces izbora na Kosovu protekao uglavnom dobro i da je odziv bio zadovoljavajući i posebno je pozdravio pozive koje je rukovodstvo u Beogradu, uključujući premijera Srbije Ivicu Dačića, uputilo kosovskim Srbima.

On je istakao da je 2013. godina istorijska godina za Srbiju na njenom putu ka EU, a da je današnji sastanak Odbora "istorijska prilika".

Srbija, prema njegovim rečima, ne samo što je preduzela mere bez presedana i ostvarila suštinski napredak u procesu normalizacije odnosa sa Prištinom, već je i ubrzala sprovođenje reformi i unapredila saradnju u regionu i poboljšala odnose sa svim susedima, što je u svom izveštaju prepoznala i Evropska komisija.

Govoreći o odnosima Beograda i Prištine, Devenport je rekao da cilj EU ostaje isti - potpuna implementacija svih postignutih dogovora, i primetio da će odluka država članica Unije na sastanku Evropskog saveta zavisiti od postignutih rezultata.

"EU želi da Srbija uspe i počne pristupne pregovore najkasnije do kraja januara, ali da bi se to desilo Beograd i Priština moraju da nastave sprovođenje Briselskog sporazuma", rekao je on.

Podsećajući da je Kosovo postalo član Regionalnog saveta za saradnju, ambasador EU je napomenuo da treba izbegavati probleme poput onih koji su se pojavili na samitu zemalja jugoistočne Evrope.

"Važno je bilateralne sporove rešiti što pre, oni ne smeju da budu kočnica na putu pridruživanja EU", rekao je Devenport.

On je takođe kazao da je Brisel impresioniran naporima Srbije za unapređenje odnosa sa susedima, posebno sa Hrvatskom, i da očekuje dalji napredak u razvoju odnosa sa zemljama regiona, uključujući Albaniju.

Devenport je naglasio da je od ključnog značaja i sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava, pravosuđa, slobode medija, napredak u borbi protiv korupcije, nezavisnosti institucija, poštovanju prava manjinskih grupa, posebno Roma i LGBT, ali i u unapređenju poslovne klime.