"To nije dokument o kojem Srbija raspravlja, to je njihov pristup, o tome se usaglašva 28 država članica EU i on je pre svega načelnog karaktera, a o njemu smo mi već diskutovali. Isto tako bi i Srbija trebalo da napravi svoju pregovaračku poziciju", rekao je Dačić novinarima u Batočini.
Šef Evropske delegacije u Srbiji Majkl Davenport rekao je ranije danas da platforma EU za pregovore o članstvu neće biti javni dokument i da niko ne bi trebalo da očekuje da će je videti na internetu, jer u pregovorima svaka strana ima svoje interese koje mora da zastupa.
Premijer Dačić je izjavio i da je stav Srbije da nema potrebe da normalizacija odnosa Beograda i Priština bude definisana u svim poglavljima pregovora sa EU i da se nada da će o tome biti postignuto kompromisno rešenje. "Mislimo da nema potrebe da normalizacija odnosa sa Prištinom bude definisana u svim poglavljivama zato što se ne tiču sva poglavlja te teme".
Premijer Srbije je ponovio da bi to trebalo da se dogodi najkasnije do kraja januara 2014. godine a možda i do kraja ove godine.
Dačić je naveo da je nacrt platforme bio poznat početkom jula, kada ga je evropski komesar za proširenje Štefan File objavio i poslao državama članica.
"Sada je on u fazi usaglašavanja, razne države daju amandmane, a ja sam ranije više puta komentarisao da nisu dobri neki amandmani koji su došli od Nemačke ili je to bio non pejper pre nego što su bili amandmani koji govore o tome da bi Kosovo trebalo da bude uslov za zvršetak pregovora o svakom važnom poglavlju", rekao je Dačić.
On je naveo da ministri spoljnih poslova koji se bave usaglašavanjem tog teksta "nisu načisto" kako će tekst izgledati, jer postoje zemlje koje se protive i zemlje koje imaju više razumevanja za stavove Srbije.
"Mislim da će se, ipak pronaći jedno dogovorno i kompromisno rešenje koje će biti u interesu Srbije. Nažalost, mi na to ne možemo da utičemo jer to je stvar koja se dešava unutar EU i o tom pitanju se sa nama, niti sa drugom državom koja je bila u našoj poziciji nije razgovaralo", rekao je Dačić.
DEVENPORT: PLATFORME SU PREGOVARAČKA TAJNA
Šef Evropske delegacije u Srbiji Majkl Devenport izjavio je danas da srpska i platforma EU za pregovore o članstvu neće biti javni dokumenti.
Devenport je za agenciju Beta rekao da niko ne treba da očekuje da će platforme moći da vidi na internetu, jer u pregovorima svaka strana ima svoje interese koje mora da zastupa.
Ambasador EU je ocenio da će se "sigurno" doći do pregovaračkog okvira sa Srbijom, ako zaista sve članice EU vide napredak koji očekuju povodom kriterijuma iznetih za vreme junskog zasedanja
Evropskog saveta.
Na pitanje da li se sada razmatra jedan ili više pregovaračkih okvira sa Srbijom, on je naveo da je "suština EU" da članice imaju različite perspektive.
"Pregovarački okvir sa Srbijom neće biti poznat pre 20. decembra, ali mislim da ćemo imati bazu za pozitivnu odluku", rekao je Devenport.
Prema njegovim rečima, do sada su među ekspertima dve strane razmenjena međusobna očekivanja i stavovi.
"Ponovićemo sastanke u decembru kada ćemo čuti srpske predloge u vezi sa pravosuđem, borbom brotiv korupcije i diskriminacije. To su oblasti koje će biti od najvećeg prioriteta u pregovorima iduće godine, a u ovom trenutku sve radimo da pripremimo prvu međuvladinu konferenciju, najkasnije u januaru", dodao je.
Devenport je negirao da bi zbog "nekih drugih pitanja" usvajanje i primena zakona iz Medijske strategije mogle otići u drugi plan.
"Mene iznađuje da često čujem tu tezu da će EU zbog ovog ili onog pitanja zanemariti pitanje medijskih sloboda. Mediji jesu sastavni deo poglavlja 23. Ovde govorimo o fundamentalnim pravima i mediji su jedno od ključnih pitanja za EU u procesu proširenja", izjavio je šef delegacije EU.
Devenport je naglasio da je EU "veoma" angažovana na medijskim reformama.
"Taj angažman će se produbiti već od ovog meseca. U funkciji je naš ugovor o sprovođenju Medijske strategije i novog medijskog zakonodavstva koje bi trebalo da uvede ozbiljne promene u medijskoj sferi, uključujući modele finansiranja iz javnih izvora. Mislim da će takvo finsiranje morati da bude transparentno, konkuretno i dostupno svim medijima pod istim uslovima", rekao je on.
Devenport je naveo da će EU pomoći i regulatornim telima da "bolje rade u potpuno novim okolnostima".
Govoreći o Kosovu i mogućim varijantama angažovanja Euleksa posle isteka njegovog mandata polovinom sledeće godine, ambasador nije mogao da predvidi razvoj situacije.
"Teško mi je da kažem šta će se desiti, jer je to odluka za zemlje članice. Idu diskusije, kao što je to slučaj i sa pregovaračkim okvirom. Mogu samo da kažem da Euleks ima bitnu ulogu. Mislim da i Euleks radi na tome, a što se detalja tiče, to je politička odluka za Evropski savet", rekao je Majkl Devenport za agenciju Beta.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji