• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na samitu u Bukureštu Srbija s tri projekta

Izvor mondo.rs

Srbija na Samitu kineskog premijera i šefova vlada 16 država Srednje i Istočne Evrope u Bukureštu predložila tri projekta u vezi sa energetikom i infrastrukturom, rekao Ivica Dačić.

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da će Srbija na Samitu kineskog premijera i šefova vlada 16 država Srednje i Istočne Evrope u Bukureštu kandidovati tri projekta koji su, pre svega, u vezi sa energetikom i infrastrukturom. Inače, Kina je, za finansiranje projekata iz 16 evropskih država, izdvojila 10 milijardi dolara, javlja RTS.

"Jedan projekat je u vezi sa revitalizacijom i izgradnjom novog bloka Termoelektrane 'Kostolac', u vrednosti većoj od 700 miliona dolara, a drugi se tiče izgradnje jednog dela auto-puta na Koridoru 11 - od Obrenovca do Ljiga", rekao je Dačić srpskim novinarima u Bukureštu.

Treći projekat je zajednička ideja Mađarske i Srbije, za koju je kineska strana veoma zainteresovana, a reč je o rekonstrukciji pruge na Koridoru 10 od Budimpešte do Beograda.

Kako je Dačić rekao, na samitu će biti usvojen Akcioni plan saradnje u narednim godinama.

Premijer Srbije imao je i sastanak sa predsednikom Vlade Kine Li Kećijangom, na kojem je, pored projekata obuhvaćenih ovom inicijativom, bilo reči i o drugim temama. Dačić je rekao da je Samit Kina - zemlje Srednje i Istočne Evrope veoma važan za Srbiju.

"Za nas je važno da imamo što više kineskih investicija u Srbiji, a komparativna prednost Srbije u odnosu na drugih 16 zemalja Srednje i Istočne Evrope jeste to što praktično jedina ima sporazume o slobodnoj trgovini sa EU i drugim zemljama, kao što su Rusija, Kazahstan, Azerbejdžan", rekao je Dačić.

Rekao je da je Srbija predložila i da se nada da će to biti usvojeno, da u Beogradu, u sklopu ove inicijative, bude sedište Sekretarijata koji bi se bavio razvojem infrastrukture.

Na pitanje da li će spor koji se u Srbiji vodi sa jednim kineskim investitorom biti tema razgovora sa kineskim premijerom i da li će to uticati na međusobne odnose, Dačić je rekao da je to isuviše sitno pitanje za ovako veliki događaj.

"Srbija ima veoma velike simpatije prema Kini i kineskim investitorima. Ako je bilo nekih nepravilnosti one treba da se isprave, ali to ne bi trebalo da ima bilo kakve posledice po naše ekonomske i političke odnose", rekao je srpski premijer.

Dačić je ranije danas u Bukureštu razgovarao i sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.

"Veoma smo otvoreno i prijateljski razgovarali, a Orban je jasno istakao da Mađarska, kada je reč o evropskim integracijama, podržava Srbiju i smatra da je Vlada Srbije mnogo uradila u proteklom periodu i da shodno tome pregovori o članstvu što pre treba da budu otvoreni", rekao je Dačić.

Podsetio je da je već ranije bilo dogovoreno da bude održana zajednička sednica dveju vlada i to u Beogradu, a kako je rekao, obe strane se nadaju da će ona biti održana u prvim mesecima sledeće godine jer Mađarsku u aprilu očekuju parlamentarni izbori.

U Bukureštu je ministarka energetike Zorana Mihajlović s rumunskim kolegom Konstantinom Nicom razmatrala energetsko povezivanje dveju zemalja, i to putem gradnje gasovoda, naftovoda i dalekovoda.

"Tu su gasne interkonekcije Arad-Mokrin, tu je naftna konekcija između Rumunije i Srbije o čemu ćemo posebno razgovarati, i naravno izgradnja prenosne mreže od 400 kilovolti, o čemu se već ozbiljno razgovara", kaže Zorana Mihajlović.

Kako ističe, baš zbog toga je dogovoreno da se ubrzo organizuju sastanci u Beogradu, gde će zajedno sa javnim preduzećima, koja su i s jedne i s druge strane uključena u poslove, biti razmotrena realizacija projekata, prenosi RTS.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image