Društveni ili politički nemiri definišu se kao razvoj događaja koji predstavlja ozbiljnu opasnost po vladu ili postojeći politički poredak, a zemlje su svrstane u pet grupa - veoma niskog rizika, niskog rizika, srednjeg rizika, visokog rizika i veoma visokog rizika.

Najveća opasnost od društvenih nemira preti u 19 zemalja, među kojima su od zemalja regiona BiH i Grčka, a od drugih Egipat, Sirija i  Libija.

Od zemalja iz okruženja, visoki rizik od nemira u sledećoj godini imaju Albanija, Bugarska, Hrvatska, Makedonija i Rumunija, dok su u istoj grupi i Kina, Turska, Ukrajina, Španija i Portugalija.

U grupi zemalja srednjeg rizika, pored Srbije su još 53 zemlje, među kojima su i Belgija, Francuska, Kuba, Mađarska, Italija, Holandija, Rusija i Slovenija, objavljeno je na vebsajtu uglednog britanskog nedeljnika.

Među zemljama sa niskim rizikom od društvenih nemira u 2014. našle su se Češka, Nemačka, Poljska, Švedska i SAD, dok su stručnjaci iz "Ekonomista" procenili da socijalnih nemira sledeće godine neće biti u šest zemalja - Austriji, Danskoj, Japanu, Luksemburgu, Norveškoj i Švajcarskoj.

"Ekonomist" navodi da su društveni nemiri sve češća pojava širom sveta - neki su nastali kao direktan rezultat ekonomskih problema, dok drugi predstavljaju ustanak protiv diktatorskih režima, a zajednička im je finansijska kriza, nastala pre četiri godine.

Pored ekonomskih problema, uzročnici socijalnih nemira su i velike različitosti u prihodima, loša vlast, slabi socijalni programi i etničke tenzije, a u poslednje vreme jedan od najvećih razloga je nepoverenje u vlade i institucije, odnosni kriza demokratije, ističe britanski list.