Dačić je u razgovoru za makedonsku televiziju Sitel rekao da treba uložiti napor da bi bilo podstaknuto traženje rešenja i da se to pitanje nekako vrati "u normalne odnose".

On je naveo da je o tome i s predstavnicima crkve i sa predstavnicima države više puta imao neformalne razgovore.

"Za crkve uopšte nije od značaja koliko će brzo ovozemaljska pitanja biti rešavana. Za nas, koji se bavimo ovozemaljskim stvarima, to izgleda ponekad presporo i ponekada se to odražava uopšte na odnose i na stvaranje jedne atmosfere koja je loša", ukazao je Dačić.

Upitan da li bi podržao inicijativu da se sastanu i razgovaraju poglavari dveju crkava, on je napomenuo da ne zna ništa o crkvenim procedurama koje se tiču takvih susreta, ali da zna koliko je teško da se organizuje sastanak čak i među predstavnicima crkava koje se uzajamno ne osporavaju.

Premijer je kao primer naveo to da je dve godine bilo dogovarano da li će prvo poglavar Ruske pravoslavne crkve doći u Beograd ili će prvo poglavar SPC-a otići u Moskvu.

"Lično sam razgovarao sa našim patrijarhom, da probamo da napravimo neki iskorak. Takođe sam preneo te neke poruke i stavove vašem državnom rukovodstvu, koje su vezane i za neke sudske procese koji se vode ovde (u Makedoniji). Treba tražiti kompromis", zaključio je Dačić.

SPC i MPC se decenijama spore oko statusa pravoslavne crkve u Makedoniji. MPC je 1950-ih godina od SPC, u čijem je sastavu bila, dobila autonomiju, a 1967. je proglasila autokefalnost.

MPC ne priznaje nijedna pomesna pravoslavna crkva, a SPC je smatra raskolničkom, dok u isto vreme sveštenici SPC nemaju dozvolu da rade u Makedoniji.

MPC je pre dve godine dopunila naziv i sada se naziva Makedonska pravoslavna crkva - Ohridska arhiepiskopija.