Šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić kaže za Tanjug da je izjava Nikolića "u interesu svih građana, a ne određenih političkih stranaka", jer Srbiju, ističe, treba da vode ljudi u koje narod ima najveće poverenje.
"Kao što je ogromno poverenje u predsednika stranke Aleksandra Vučića i u samu SNS, tako je u interesu građana da ih vode i da imaju odgovornost oni kojima se najviše veruje, a to je u ovom trenutku, bez pogovora i bez premca, Vučić", naglašava Babić.
On dodaje da Nikolić svoj posao radi izuzetno dobro i u okvirima i ovlašćenjima koja predsedniku propisuje Ustav Srbije.
Demokrate, međutim, poruku iz Predsedništva tumače sasvim drugačije.
"Očigledno da je predsednik Nikolić i oni koji su njemu lojalni u SNS i vladi - poznato je da postoji podela na Vučićeve i Nikolićeve - procenio da se izbori verovatno ne mogu izbeći i zato je dao takvu izjavu. Nikolić jasno zna da je odluka u rukama Vučića", ocenjuje u izjavi za Tanjug šef poslanika DS Borislav Stefanović.
On smatra da tim "nemuštim objašnjenjima" pokušava da se "zamaskira" prava namera - da se ne ide na izbore zbog toga što je vlada nesposobna da reši bilo koji ekonomski ili socijalni problem, već to opravdavaju time da onaj ko je najpopularniji treba da ima premijera.
"To znači da Nikolić na neki način objašnjava da u ovoj zemlji treba ići na izbore i birati ljude na osnovu istraživanja javnog mnenja, a ne na osnovu slobodno izražene demokratske volje građana. To je prvi problem koji pokazuje da institucije Srpskoj naprednoj stranci nisu bitne i da one ne postoje, jer o svemu odlučuje Vučih", naglašava Stefanović.
On kaže da ostaje da se vidi da li će do vanrednih izbora doći ili će se nastaviti sa "natezanjem" i pita ako je aktuelna vlada bila najbolja u istoriji, kako tvrde u vladajućoj koaliciji, zašto onda da se ide na izbore.
"Jasno je da je ona najgora do sada i da nije rešila nijedan problem i da je pravi razlog za prevremene izbore njihova nesposobnost, međusobna zavada, drugačije gledanje na borbu protiv korupcije", ocenjue Stefanović.
Za lidera URS Mlađana Dinkića Nikolićeva izjava znak je da je više nego izvesno da ćemo imati vanredne parlamentarne izbore.
"Ono što me posebno ohrabruje u izjavi Nikolića je jedna rečenica, koju su neki mediji preneli, neki nisu, a to je da se poneki ministri u vladi ponašaju kao da pre njih niko ništa nije radio i da sve počinje iz početka", ističe Dinkić i dodaje da iako predsednik Srbije nije rekao na koga je mislio, "ja mislim da znam na koga se to odnosilo i zbog toga sam zadovoljan".
Za LDP nema dileme, izbori su neophodni, Srbija čeka na sprovođenje ozbiljnih reformi, a jasno je da u sadašnjoj vladi nema kapaciteta za tako nešto.
"Srbiji je potrebna reformska vlada koja će biti sposobna da radi na bržem priključenju EU, podizanju životnog standarda i modernizaciji zemlje, a jedini put do takve vlade su izbori na kojima će stranke kandidovati šta je to što žele da rade nakon izbora", rekao je Andrić Tanjugu, tvrdeći da je vladajuća koalicija ispunila svoju misiju potpisivanjem briselskog sporazuma.
Šef poslaničke grupe DS S Slobodan Samardžić aktuelnu vladu ocenjuje kao najgoru od 1945, a Nikolićevu izjavu vidi kao uvod u prevremene izbore, jer su, kaže, naprednjaci izračunali da im se više isplati da obave izbore kako bi pojačali uticaj u vladi i parlamentu.
"D S S smatra da je ovo najgora Vlada Srbije od 1945. godine po rezultatima, po tome što je skratila državu, što je podložna stranim uticajima za oduzimanje teritorije, što ne da Ustavnom sudu da radi svoj posao, što vodi lošu ekonomsku politiku i što je provincijalizovala Srbiju do maksimuma", ocenjuje potpredsednik DSS.
Istina, kako kaže, u ovom se trenutku ne može još sa sigurnošću reći da li će biti vanrednog izlaska na birališta, jer za sada nije izvesno da li je reč o političkoj igri, a osim toga, dodaje, poslednju reč moraju da daju centri moći u inostranstvu.
"Ako bi ih sada pitali, oni bi to njima odobrili, jer strani faktor koji upravlja Srbijom želi da ima kompaktiniju vladu koja će da sluša, a ne rastresitu kao što je ova danas. Tako da ako se poklope njihova volje da izbora bude i obaveza konsultovanja sa stranim činiocima, veliki su izgledi da će izbora biti", smatra Samardžić.
Da je Srbija korak bliže izborima uveren je i politički analitičar Dejan Vuk Stanković, koji napominje da Nikolićeva izjava nije i stav SNS-a, ali da će ta stranka, koja realno odlučuje o raspisivanju izbora, sigurno uzeti u ozbir i gledište predsednika, iako "ono ne prejudicira odluku".
"Korak smo bliže raspisivanju izbora, ali to nije apsolutno izvesno, jer je potrebno postići saglasnost unutar stranke. Čini mi se da još nije gotova stvar da li će biti vanrednih izbora ili ne", navodi Stanković, ukazujući da se iz predsednikove izjave jasno vidi da on neće biti institucionalna prepreka raspisivanju izbora.
Potpredsednik Srpske napredne stranke Nebojša Stefanović današnjom je izjavom da još nema stranačkog stava o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, donekle razvejao dilemu o tom pitanju.
Stefanović je novinare u skupštini danas podsetio da na poslednjoj sednici Predsedništva SNS nije postignut konsenzus o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora kao i da se od tada ništa nije promenilo.
Na pitanje da li naprednjaci o tome mogu da odluče do Božića, on je rekao da nema informaciju i da će sledeća sednica Predsedništva SNS biti održana do 7. januara, te da će odluku o održavanju sednice doneti lider stranke Aleksandar Vučić.
On je ponovio i stav da Skupština Srbije treba da radi efikasnije i sa većom većinom koja će biti sposobna da "iznese neke teške stvari na svojim leđima" i dodao da nije siguran da će aktuelni saziv imati snagu da iznese sve bolne rezove koji su neophodni.
A u intervjuu Tanjugu lider SDPS Rasim Ljajić pozvao je SNS i SPS da što pre odluče da li će se ići na vanredne izbore ili ne, jer atmosfera permanentne predizborne kampanje loše utiče na reforme i rešavanje teških ekonomskih i socijalnih problema.
Izbori za grad Beograd biće raspisani najkasnije 17. januara, a konačnu odluku - hoće li se istovremeno održati i vanredni parlamentarni izbori SNS će najverovatnije obelodaniti na stranačkoj skupštini 25. januara, preneli su "Novosti."
Kako navodi taj list, najizvesniji datum za izlazak na birališta je 16. mart, a ukoliko se vladajuća koalicija odluči za najkraću kampanju, izbori bi mogli da se zakažu čak i za 2. mart.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je juče da smatra da bi novi izbori išli u prilog i građanima Srbije jer bi, kako kaže, mogli da izaberu onog kog najviše žele.
"Mislim da bi novi izbori opredelili mnogo veću snagu jedne političke stranke, koja bi dala predsednika Vlade. Ovo je bila, šahovski receno, iznudica", rekao je Nikolić za TV Prva.
On je naveo da trenutni sastav Vlade Srbije može da funkcioniše i funkcioniše, ali da je prirodno da najveća politička stranka odredi predsednika vlade posle izbora.
Danas je povodom te izjave reagovao i lider Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić rekavši da su vanredni parlamentarni izbori sve izvesniji.
"Mislim da je sada više nego izvesno da ćemo imati vanredne parlamentarne izbore. Ono što me posebno ohrabruje u izjavi Tomislava Nikolića je jedna rečenica, koju su neki mediji preneli, neki nisu, a to je da se poneki ministri u vladi ponašaju kao da pre njih niko ništa nije radio i da sve počinje iz početka", rekao je Dinkić novinarima u sedištu stranke.
On je dodao i da iako predsednik Srbije nije rekao na koga je mislio, da on misli da zna na koga se to odnosilo i da je zbog toga zadovoljan.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji