To su ocenili za "Danas" poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon i izvršni direktor Grupe 484 Vladimir Petronijević.
Brine me veliki broj lažnih azilanata iz Srbije, kao i populistička retorika u Nemačkoj i Velikoj Britaniji u poslednje vreme, koja je vrlo negativna prema migrantima i azilantima, rekla je Fajon.
Ona je objasnila da mogućnost da se novi mehanizam za privremeno ukidanje viza primenjuje u slučaju znatnog i naglog povećanja doseljenika koji zloupotrbljavaju bezvizni režim, povećanja neosnovanih molbi za azil i nepoštovanja ugovora o readmisiji i izrazila uverenje da do aktiviranja tog mehaniznma neće doći, mada ta mogućnost od 9. januara postoji.
Kada se tokom januara budu pojavili zvanični podaci o broju tražilaca azila, Srbija će sigurno biti u vrhu zemalja, jer je procena da bi taj broj mogao biti između 19.000 i 20.000, upozorio je Petronijević.
Prema njegovim rečima, Srbija ovo pitanje ne može da reši bez razumevanja i partnerskog odnosa sa EU i zemljama članicama, odnosno bez otklanjanja faktora u tim zemljama koji privlače tražioca azila.
Srbija ima najveći problem sa Nemačkom i Švedskom. U Nemačkoj je, naveo je Petronijević period odlučivanja o zahtevu za azil dugačak, a odlukom Ustavnog suda naknade tražiocima azila su vraćene na viši nivo.
Ako se pogleda statistika, ljudi uvek odlaze u zemlje u kojima procedura traje duže i u kojima postoji naknada, rekao je Petronijević.
Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić izrazio je danas uverenje da će Srbija, u saradnji s Nemačkom i EU, naći zajedničko rešenje za problem lažnih azilanata.
KACIN: NE ŠIRITI PANIKU OKO VIZA
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas da Srbiji ne preti direktna opasnost od ponovnog uvođenja šengenskih viza i da oko toga ne treba širiti paniku.
"Ne želim da plašim građane Srbije i bez preke potrebe širim bojazan u društvu", poručio je Kacin u izjavi za Tanjug povodom strahovanja da bi nakon 9. januara, kada na snagu stupa takozvani zaštitni mehanizam koji omogućava privremenu suspenziju bezviznog režima za zemlje iz kojih dolaze lažni azilanti.
Izvestilac je istakao da i pored činjenice da je došlo do zabrinjavajućeg priliva azilanata iz Srbije u neke države članice EU, privremena suspenzija viznog režima u ovom trenutku jednostvno ne predstavlja direktnu opasnost".
"To se ne može desiti preko noći", rekao je on, podsećajući da procedura za pokretanje ovog mehanizma nije nimalo jednostavna, jer predviđa da Evropska komisija, ukoliko od zemlje članice dobije zahtev za uvođenje viza, najpre proveri stanje na terenu i uveri se da nema drugog načina da se broj azilanata smanji.
Kacin je ukazao da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije na čelu sa Ivicom Dačićem među najzaslužnijim što je Srbija 2009. ispunila uslove za belu šengensku listu.
"Uveren sam da sadašnji premijer preduzima sve što može da zaustavi ili makar značajno ograniči priliv lažnih azilanata iz Srbije", poručio je on.
Izvestilac je ukazao da je neophodno raditi na poboljšanju životnog standarda socijalno ugroženih grupa i na suzbijanju trafikinga, ali da se ključ za rešenje ovog problema nalazi u rukama zemalja članica.
Nemačka je nedavno najavila da ce označiti Srbiju kao zemlju 'sigurnog porekla' što ce drastično skratiti procesuiranje aplikacija srpskih državljana za azil u Nemačkoj i time obesmisliti pokušaje dobijanja azila i iskorišsćtavanja finansijske pomoći", podsetio je Kacin.
On je dodao da se nada da će slične izmene procedure biti uvedene i u ostalim članicama Šengena.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!